צניחה חופשית: חולשת רצפת האגן

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
חולשת רצפת האגן וצניחת רצפת האגן היא מצב נפוץ אצל נשים, ובמיוחד לאחר לידה ובגיל המעבר. כשמסירות את מסך השתיקה, נפתח מקום לשיפור משמעותי באיכות החיים. מאת ד"ר ליאור ברוך

אני לא רוצה להשמע מוזרה, אבל לדעתי, אם לאיברי הגוף שלנו היה אופי, רצפת האגן של רוב הא/נשים בטח הייתה ממש ממורמרת. ובינינו, בצדק. היא מבצעת עבודה קשה וממושכת, נושאת על כתפיה (המטאפוריות) את כל איברי האגן (הלא מטאפוריים), במשך כל שעות העירות שלנו, ולא זוכה לתהילה. למעשה, ברוב הזמן אנחנו אפילו לא יודעות/ים שהיא שם.

עד שהיא נחלשת. זה קורה לאט, עם עומס החיים, או מהר, לאחר לידה, אבל פתאום – הרצפה החזקה שעשתה את עבודתה בשקט, צריכה את עזרתנו. אז כדי לנסות לתקן את העוול הזה, נעסוק ברשומה זו בחולשה של רצפת האגן ובצניחת איברי האגן.

מהי רצפת האגן?

האגן הוא "סל" שמורכב מעצמות האגן, משרירים ומרצועות. רצפת האגן היא משטח חזק אך גמיש העשוי משרירים, שנושא את איברי האגן: מערכת הרביה (השחלות והחצוצרות, הרחם, צוואר הרחם והנרתיק), החלק הסופי של מערכת העיכול (הרקטום), והסוף של מערכת השתן (שלפוחית השתן וצינור השופכה).

שרירי רצפת האגן לא רק נושאים את איברי האגן, אלא גם משמשים כ"סוגר", על ידי כך שהם יוצרים טבעת סביב פתח השופכה, פי הטבעת והנרתיק. בכך הם מאפשרים את השליטה הרצונית במתן צואה ושתן, ואחראיים על חלק מהכיווץ של פתח הנרתיק.

במבט מתוך הבטן, זה נראה ככה:

רצפת אגן מבט קרניאלי
מתוך: KENHUB Library

ובמבט מהצד זה נראה כך:

lateral female pelvis
תרגום תמונה מתוך ויקיפדיה

מהי צניחה של איברי האגן?

צניחה מוגדרת כשינוי במיקום של האיברים באגן, כשלרוב זו ירידה דרך פתח הנרתיק. צניחה של שלפוחית השתן (ציסטוצלה) קורית דרך הדופן הקדמית של הנרתיק, וצניחה של הרקטום (רקטוצלה) דרך הדופן האחורית. תתכן גם צניחה עליונה, כאשר צוואר הרחם צונח מטה, או תקרת הנרתיק בעצמה צונחת, במקרה שאשה עברה כריתת רחם וצוואר, למשל. האיברים הצנוחים לא חודרים את דופן הנרתיק, כמובן, אלא "נשענים" עליו, כך שבהכנסת אצבע אל הנרתיק ניתן למשש את הבליטה שהם יוצרים.

חומרת הצניחה מחולקת לשלוש דרגות: עד מחצית עומק הנרתיק, עד פתח הנרתיק, או מחוץ לנרתיק.

איך זה מרגיש?

התסמינים של צניחת איברי האגן מגוונים, ולא תמיד נמצאים ביחס ישר לחומרת הצניחה כפי שנמצאה בבדיקה. בעוד אשה אחת לא תחוש דבר, אחרת יכולה לחוש מלאות באיזור הנרתיק, תחושה של לחץ ואי נוחות, או תחושה ש"משהו יוצא מהנרתיק". אחרות יחושו בסימפטומים הקשורים באיבר שצנח – למשל קושי במתן שתן, תחושה של התרוקנות לא מלאה של השתן, או דליפת שתן במאמץ (עיטוש, שיעול, פעילות גופנית) כשמדובר בשלפוחית. במידה והרקטום הוא שצנח, תתכן עצירות, תחושת התרוקנות לא מלאה, או לעתים בריחת צואה. במקרים מסוימים, נשים מספרות כי הן נאלצות להפעיל לחץ עם האצבע בתוך הנרתיק, או על איזור הפרינאום, כדי להתרוקן כמו שצריך.

לעתים קרובות, הסימפטומים קלים יותר בבוקר ובשכיבה, ומחמירים ככל שהיום מתקדם, ושרירי רצפת האגן נחלשים.

כיוון שצניחת האיברים קורית דרך הנרתיק, לצניחה עשויה להיות השפעה גם על הפעילות המינית. למרות שהחשק המיני לרוב לא נפגע, נשים רבות נמנעות ממגע מיני בשל אי נוחות או כאב בחדירה, או בשל מבוכה.

sick-and-tired
מיומנה של רצפת אגן

שכיחות

קשה לקבוע מהי השכיחות האמיתית של התופעה. נשים רבות עם צניחה של איברי האגן כלל לא פונות לעזרה רפואית: חלק לא חשות בצניחה, עבור אחרות היא לא מפריעה מספיק כדי לפנות לטיפול, חלק נבוכות מהנושא ולכן נמנעות מלדבר על כך, ואחרות פשוט לא יודעות שניתן לטפל בכך. ההערכות הן שכ-20% מהנשים יחוו צניחה סימפטומטית במהלך חייהן, ועוד אחוז לא מבוטל של נשים יחוו צניחה אך ללא כל תסמינים.

למרות שבעבר חשבו שצניחת רצפת האגן קורית בעיקר אחרי גיל הפסקת הוסת (מנופאוזה), בשנים האחרונות יש יותר דיווחים על צניחת איברי אגן גם בנשים צעירות יותר. לא ברור האם השכיחות באמת עלתה, או שאולי אחוזי הדיווח גבוהים יותר, אבל סביר להניח שמדובר בהשערה השניה. ככל שהמידע הופך נגיש יותר (למשל באינטרנט), יותר נשים מרגישות בנוח לפנות ולטפל בנושא כבר בגיל צעיר, ולא ממתינות להחמרה בגיל המבוגר.

מדוע נגרמת הצניחה?

הסיבה העיקרית לצניחת איברי האגן היא לידה, ובייחוד לידה נרתיקית. בזמן שלידה ראשונה מעלה את הסיכון לצניחה פי 4 בהשוואה לנשים שלא ילדו מעולם, לידה שניה כבר מעלה את הסיכון לפי 8 ולידה רביעית פי 10. מדוע? ככל הנראה בשל הלחץ והמתח המופעלים על רצפת האגן במהלך הלידה, שגורמים לקרעים קטנים בשרירי האגן, ברקמת החיבור, או בעצבים שבאגן, ואלה מובילים לחולשה של השרירים באיזור. חשוב להזכיר שגם לאחר לידה קיסרית תתכן חולשה של רצפת האגן, אבל השכיחות נמוכה בהרבה. יתכן שהחולשה קשורה לעצם ההריון, שבמהלכו מופרש הורמון הרלקסין, הלחץ על הרצפה גדל בשל הרחם והמשקל המשתנים, ועוד.

גם הגיל תורם לסיכון – בגיל מבוגר יותר השכיחות של צניחת איברי האגן עולה, ובייחוד אחרי גיל הפסקת הוסת. כך גם בנוכחות עודף משקל והשמנה: לנשים ב-BMI  מעל 25 יש סיכוי גבוה פי 2 לצניחת רצפת האגן. עם זאת, לא ברור האם ירידה במשקל מביאה לשיפור במצב.

עוד גורמים שעשויים לתרום לבעיה הם עצירות ממושכת (בשל לחיצות מאומצות בשירותים), גורמים גנטיים (למשל סיפור משפחתי של צניחת איברי האגן), ומחלות כמחלות רקמת חיבור או מחלות ריאה כרוניות.

A7GEAW_2378638b
הריון ולידה, ובייחוד לידה נרתיקית, הם מהגורמים השכיחים לצניחה של איברי האגן

מניעה וטיפול

טכניקות למניעת הצניחה כמעט ולא נחקרו. עם זאת, נשות מקצוע רבות (רופאות, פיזיותרפיסטיות, מיילדות ודולות) ימליצו על ביצוע תרגילים לרצפת האגן עוד לפני ההריון והלידה, כדרך למניעת צניחה בעתיד.

ומה לגבי טיפולים?

כשפונות לטיפול, מומלץ לפנות לנשות מקצוע המתמחות ספציפית ברצפת האגן – כלומר, פיזיותרפיסטית של רצפת האגן ורופאת נשים עם התמחות באורוגניקולוגיה. הטיפולים בצניחה נעים מטיפולים פיזיותרפיים, דרך התקנת פסארי, ועד ניתוח לשיקום הרצפה. תרגילים לרצפת האגן אמנם לא הוכחו מחקרית כיעילים למניעה, אבל הם הוכחו כטיפול מוצלח לצניחה קיימת. גם פסארי נמצא מוצלח למניעת החמרה של מצב קיים.

בשל העובדה שלגיל הפסקת הוסת יש השפעה על צניחת רצפת האגן, כמה מחקרים ניסו לבדוק אם טיפול באסטרוגן משפר את המצב. רק מחקר אחד הניב תוצאות "מעניינות", והראה שתכשיר אסטרוגן ספציפי הוריד את מספר הנשים שפנו לניתוח לתיקון רצפת האגן. המשמעות של הממצא הזה עדיין לא ברורה, וקשה להסיק מכך מסקנות.

Pessaries
טיפול בהתאמת פסארי. התמונה מתוך ויקיפדיה.

אני מאמינה שככל שנסיר את מעטה המבוכה מהנושא, כך יותר נשים ירגישו בנוח לשתף בבעיה השכיחה הזו. טיפול מוקדם יכול לשפר את איכות החיים, ואין שום סיבה לסבול שנים של אי נוחות ולהמתין לרגע שהמצב יהפוך לבלתי-נסבל. הרי בינינו, הרגעים הללו יקרים מדי.

בברכת יום מעולה, ורצפה מחוזקת 😉

ליאור.

למניעת סרבול, התייחסתי לנקבות ביולוגיות כ"נשים". עמכן הסליחה. מוזמנות/ים לשלוח הצעות טובות יותר שמכבדות את כל הזהויות, ולא כרוכות בשימוש ב"נקבה".

UpToDate:

– Pelvic organ prolapse in women: An overview of the epidemiology, risk factors, clinical manifestations, and management

– Urinary incontinence and pelvic organ prolapse associated with pregnancy and childbirth

http://UpToDate.com

האתר הישראלי לרצפת האגן

http://pelvicfloor.co.il/

5 תגובות

 1. תודה רבה רבה.
  יש לי כמה שאלות ובקשה 🙂
  איך נעשה האבחון?
  האם בזמן הריון, כשיש בעצם הרבה לחץ על השרירים, נכון לנסות ולחזק אותם ובכך בעצם מיצרות יותר לחץ?

  ואם יתחשק לך להרחיב לנושא של הפרדות שרירי הבטן והרניה, גם הם הרבה פעמים בעקבות לידה, אני אשמח לקרא…

  1. היי יעל.
   האבחון של צניחת איברי האגן נעשה לרוב בבדיקה גניקולוגית, כשניתן להעריך את דרגת הצניחה בהסתכלות ו/או במישוש. גם פיזיותרפיסטיות של רצפת האגן יכולות לאבחן (וכמובן – לטפל). לגבי החיזוק של השרירים עוד במהלך ההריון – זו שאלה מעניינת שאני לא יודעת לתת לה תשובה, ולדעתי שווה לשאול פיזיותרפיסטית של רצפת האגן. תעדכני אם את מגלה, זה מסקרן 🙂 .
   ובאשר להפרדות שרירי הבטן ולבקעים (הרניות), אני מתכוונת לכתוב על כך ממש בקרוב, ברשומה שתסגור את סדרת "לאחר לידה".

 2. היי
  אני בחודש 9 ולפני חודש הבנתי שיש לי צניחה של שלפוחית דרגה 2… שלפוחית נמצאת ממש בכניסה של הנרתיק

  האם זה יכול להשפיע על הלידה ? האם יהיה מעבר של התינוק ? האם המצב יכול להיות יותר חמור כי אולי המילדת עשויה לפגוע בעור הזה ?
  תודה

  1. היי נירית. מאחלת לידה חיובית ובריאה לך ולפיצפון/ת.
   באופן כללי, צניחת איברי האגן לא אמורה למנוע לידה נרתיקית רגילה או להפריע למעבר התינוק/ת. ההמלצה היא לרוב לחזור לייעוץ לגבי טיפול ברצפת האגן כעבור 3-4 חודשים מהלידה. עם זאת, הייתי ממליצה לך לגשת להתייעצות רפואית אישית, אם טרם ניגשת. חשוב לבסס את האבחנה, להעריך אם יש צניחה של עוד איברים פרט לשלפוחית (צוואר הרחם?) או אם יש גורמי סיכון אחרים ללידה שאולי ישנו את ההתנהלות, ועוד.
   שיהיה בבריאות ובקלות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות