לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

גלולות למניעת הריון

19 תגובות


את הרעיון לכתיבת הפוסט הנוכחי קיבלתי כשנתקלתי בסרטון על כותל הפייסבוק של חברה פמיניסטית. הכותרת הסבירה לצופות שרופאות/ים מסתירות מהן מידע בנוגע לגלולות למניעת הריון, והסרטון עצמו פירט בדיוק מהו המידע השערורייתי הזה. צפיתי, והתעצבנתי. לא בגלל שאני חושבת שרופאות/ים הן כאלה מושלמות, אלא בגלל שלא מעט מהמידע בסרטון היה ישן, מטעה, נכון בחלקו, ובעיקר – מגמתי. ולכן הפוסט הראשון בבלוג יעסוק בגלולות למניעת הריון.

אציין מראש שלא התמקדתי בסוגי הגלולות השונים, בעיקר כיוון שאין לי שום כוונה לפרסם אף גלולה או חברת תרופות. המידע הוא מידע כללי, עליו אשמח להרחיב נקודתית אם מישהי תתעניין.

אז האם הן פמיניסטיות? האם הן מחזירות לאשה את השליטה על גופה, או שהן כלי בשירות הפטריארכיה? כבר שנים שהגלולות למניעת הריון עומדות במרכזו של דיון פמיניסטי משלהן, שמשיק לדילמות פמיניסטיות אחרות. לצורך הגילוי הנאות, אני מחבבת את הגלולות הללו, בעיקר בשל החופש שהן נתנו לי על גופי. עם זאת, ברור לי לחלוטין מדוע יש נשים שלא חשות כמוני, ובעיקר מדוע ישנה חשדנות כלפי התרופה השכיחה כל כך, שלעתים משכנעים אותנו שאנו זקוקות לה גם כשאנחנו לא ממש מרגישות כך. כך או כך, אני מאמינה שכשאשה מחפשת אמצעי מניעה, גלולות לא צריכות להיות ברירת המחדל, אלא שראוי לבדוק קודם מה הדרישות של אותה אשה מאמצעי המניעה שהיא מחפשת, ולהתאים לפיהן.

היסטוריה

הגלולות המשולבות למניעת הריון (או באנגלית,Combined Oral Contraception Pill, יקראו מכאן בפשטות – "גלולות") הושקו לראשונה בארצות הברית בתחילת שנות השישים. כיאה לחוש ההומור המוזר של ההיסטוריה, מי שפיתח אותן היה הפיזיולוג ד"ר גרגורי פינקוס. הוא שקד על הפיתוח מתחילת שנות החמישים, לאחר שפגש את ראש התנועה לתכנון ילודה בארצות הברית, הגברת מרגרט סנגר (אחות במקצועה, ואקטיביסטית סוציאלית). הן נקראות גלולות משולבות כיוון שמכילות שני סוגי הורמונים: אסטרוגן ופרוגסטרון, בניגוד לגלולות שמכילות פרוגסטרון בלבד.

 

איך הן עובדות?

המחזור הוסתי החודשי הוא תזמורת מתוזמנת היטב של הורמונים המופרשים מהשחלה ומבלוטת יותרת המח ושולחים אחד לשני פידבקים רצופים. זה עוד בלי כל הסיידקיקס שמגיעים מבלוטת התריס, מתאי השומן המפוזרים בגוף, ועוד. בתוך ההרמוניה הזאת, הטריגר לביוץ הוא העליה והירידה של ההורמונים השונים באופן חד ופתאומי באמצע החודש.

מחזור בעברית

מתוך: ויקיפדיה

כאמור, הגלולות המשולבות מכילות נגזרות של אסטרוגן ופרוגסטרון, אותן נוטלות מדי יום במינון קבוע. הנטילה היום-יומית של מינון שאינו משתנה, בעצם מנטרלת את השינויים שחלים לאורך החודש, מה שמונע את הגירוי הפתאומי לביוץ, ובכך נמנע הריון.

בהרבה מסוגי הגלולות, לאחר 3 שבועות נטילה מבצעות הפסקה בת שבוע (או שנוטלות גלולות פלצבו). במהלך שבוע זה יש ירידה של רמות האסטרוגן בגוף, ולכן נשירת רירית הרחם. זוהי תגובה "אוטומטית", ולכן לומר שהגלולות מסדרות את מחזור הוסת תהיה אמירה נכונה, אבל מלאכותית.

 

זה מסרטן?

סרטן. מילה קצרה שיכולה להפחיד אותנו כל כך, ובצדק. הנה סקירה של כל ההאשמות המוצדקות והשגויות, שהגלולות מתמודדות עמן.

נתחיל מכך שאם משקללות את כל מקרי הממאירות בנשים, מגלות שאין עליה בסך כל מקרי הסרטן. זאת בגלל שהמספרים "מתקזזים": גלולות מעלות סיכון לממאירויות מסוימות, ומורידות סיכון לאחרות:

–          סרטן צוואר הרחם: האשמה שכנראה כבר הופרכה. גלולות ככל הנראה לא גורמות לסרטן צוואר הרחם. בעבר דווח שסרטן צוואר הרחם נמצא שכיח יותר בנשים שנטלו גלולות. עם זאת, מחקר גדול מ-2002 הראה שכנראה היה במחקרים הקודמים ערפול סטטיסטי: נשים שנטלו גלולות לא השתמשו באמצעי מניעה אחר/נוסף, והיו (סטטסטית) בעלות פרטנרים רבים יותר. לכן עלו סיכויהן להדבק ב-HPV, וירוס הפפילומה, שכיום נחשב לגורם השכיח וכמעט היחיד לסרטן צוואר הרחם.

–          סרטן שד: מחקרים אחרונים מראים שהשימוש בגלולות ככל הנראה מעלה סיכון לסרטן שד, במיוחד בנשים צעירות (אם כי בחלק מהמחקרים העליה לא הייתה מובהקת). כיום חושבות שהסיכון "מתאפס" חזרה לשכיחות הרגילה באוכלוסיה כ-10 שנים אחרי הפסקת הנטילה. כמו כן, מחקר גדול ועדכני (2010) בנושא, שבדק נתונים של מעל 100,000 נשים צעירות, גילה במקרה כי העליה בשכיחות סרטן השד הייתה בעיקר בנשים שנטלו גלולות עם מינון הורמונלי שמשתנה לאורך החודש, ולא בגלולות בהן מינון ההורמונים שווה בכל גלולה. הממצא הזה טרם נחקר עד סופו, ואין מסקנה ברורה בנושא.

–          סרטן שחלה וסרטן אנדומטריום (רירית הרחם): גלולות הן גורם מגן מובהק מפני שני סוגי הממאירויות הללו, שתיהן קשות לאבחנה ולטיפול. ההגנה הולכת וגדלה ככל שהשימוש בגלולות מתארך, ונמשכת גם שנים אחרי הפסקת הגלולות. ריגש אותי לגלות בעת סקירת הספרות שלפני כתיבת הפוסט, שכמה מחקרים הראו שגלולות מורידות סיכון לסרטן שחלה גם בנשים נשאיות לגן BRCA1-2: אותם גנים שהתפרסמו לאחרונה עם הודעתה של אנג'לינה ג'ולי כי היא נשאית. מדובר בגנים שמעלים משמעותית סיכון לסרטן שד ושחלה, ושעד היום הטיפול המקובל עבורם הוא "כריתה מניעתית" של שדיים ושחלות (את כמה זה מזעזע אותי, כאשה, אשאיר מחוץ לקטע).

–          סרטן כבד – גלולות נמצאו קשורות לעליה בגידולי כבד שפירים (שאמנם אינם ממאירים, אך מסוכנים בדרכם). לא נמצאה עד כה עדות דומה לגבי גידולי כבד ממאירים.
pills

תופעות לוואי

גלולות מכילות הורמונים, ומכאן גם תופעות הלוואי; חלקן משפיעות על איכות החיים, וחלקן על הבריאות ממש.

התופעות הלא מסוכנות (שלעתים קרובות חולפות לאחר כמה חודשים של שימוש) הן תחושת גודש בחזה ובבטן; תנודות במצב הרוח; עליה במשקל (אם כי בשקלול מחקרים מ-2011 נצפה כי לא היה הבדל במשקל מול קבוצות ביקורת שנטלו פלצבו); ירידה בחשק מיני (להפתעתי גיליתי גם מחקרים מהשנים האחרונות שהראו שחלק מהנשים חוות עליה בחשק מיני, ועליה בכמות הדברים שגורמים לגירוי מיני. הן פשוט לא התלוננו על זה 🙂 ); דימום "בין וסתי" והכתמות קלות, ועוד.

מבחינת תופעות לוואי מסוכנות, גלולות עלולות להעלות סיכון לקרישיות יתר של הדם, ולכן לאירועים מסכני חיים כאירוע מוחי, פקקת ורידים ותסחיף ריאתי. השכיחו של אירועים אלה בנשים הנוטלות גלולות הוא בערך פי 2 מהאוכלוסיה, כלומר כ-60 מקרים ל-100,000 נשים. הסיכון גבוה במיוחד בנשים מעשנות, ובייחוד מעל גיל 35; כאשר יש מיגרנות עם אאורה; בנשים עם בעיית קרישיות ידועה אצלן או במשפחתן; וכתלות בסוג הגלולות. בין השאר מסיבות אלה גלולות לא מומלצות לבעלות מחלת לב, מחלת קרישיות יתר, השמנה חמורה ויתר שומנים/כולסטרול בדם.

ולסיום, יש גם תופעות לוואי שיכולות להיות משמחות אם מעוניינות בהן, כשיפור באקנה ובשיעור גוף (יש לי מה לומר על זה כפמיניסטית, אבל זה כבר פחות רלוונטי לגלולות).

photolibrary_rf_photo_of_birth_control_pills

בעיני, חשוב שהמידע מעלה יהיה נגיש לכל אשה, כדי לבצע החלטות מושכלות, ולא על סמך לחצים חברתיים/כלכליים או תעמולת-רשת. 

שיהיה לכולנו סוף שבוע נעים, בריא וחופשי.

ליאור.

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 34, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. מייסדת 'לבריאותה - רפואה פמיניסטית' משנת 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 33 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Founder of "Livriuta - HealthyHer - Feminist Medicine"

19 מחשבות על “גלולות למניעת הריון

 1. פינגבק: אנדומטריוזיס | לבריאותה

 2. פינגבק: התקן תוך רחמי | לבריאותה

 3. פינגבק: לבריאותה

 4. פינגבק: סרטן צוואר הרחם, פפילומה, ועוד קצת | לבריאותה

 5. פינגבק: סיפורה של תרופה: זולפידם והרפואה המגדרית/מינית | לבריאותה

 6. פינגבק: PMS ו-PMDD: טיפול ומניעה | לבריאותה

 7. פינגבק: תסמונת המעי הרגיש: האם מושפעת מהמחזור החודשי? | לבריאותה

 8. פינגבק: טבעת וגינלית: נובהרינג | לבריאותה

 9. פינגבק: אמצעי מניעה בהנקה | לבריאותה

 10. גלולות אמצעי קלאסי עבור מניעת הריון

  אהבתי

 11. פינגבק: יתר לחץ דם בנשים | לבריאותה

 12. פינגבק: מיגרנה בנשים: על הורמונים, כאב ראש והחיים | לבריאותה

 13. פינגבק: תסמונת השחלה הפוליציסטית | לבריאותה

 14. פינגבק: קצרצרים: סיכון מוגבר לסרטן שחלה בנשים המבצעות שטיפות לנרתיק | לבריאותה

 15. פינגבק: אמצעי מניעת הריון לשעת חירום | לבריאותה

 16. פינגבק: לבריאותה מארחת: אמצעי מניעת הריון לצעירות, וידאו מאת "נשים לגופן" | לבריאותה

 17. פינגבק: אפילפסיה, מניעת הריון ותכנון משפחה: מחשמלת פרק ג' | לבריאותה

 18. פינגבק: מחשמל/ת: זוית טרנסית לאפילפסיה | לבריאותה

 19. פינגבק: האם תסמונת העי הרגיש מושפעת מהמחזור החודשי? | לבריאותה

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s