לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

בתולין

השארת תגובה


*אזהרת טריגר: בקטע מופיעים תיאורי חדירה נרתיקית, אונס ופדופיליה. המשפטים הטריגריים צבועים בלבן, ומי שמעוניינת לקרוא אותם יכולה לסמנם עם העכבר*

המילה "בתולה" סובלת מפיצול בעייתי. מצד אחד, רובנו חונכנו להאמין שאשה בתולה היא טהורה, תמימה, נקיה. היא קורבן עבור האלים, היא אמו של ישו, היא כל נסיכה של דיסני אי פעם. להיות בתולה זה מזל (אסטרולוגי, אסטרולוגי!), וזה עוד בלי להזכיר את המשמעויות האדירות שיש לבתולין של אשה בדתות המונותיאיסטיות.

ומצד שני, להיות בתולה זה גנאי. למשל להיות בתולה זקנה. קונוטציות שליליות אחרות נקשרו גם לבתולות הים המפתות מלחים תמימים, ועד לבתולת הברזל, ששמשה לעינויי ולהוצאה להורג. וזה בלי לספור שיימינג (בּ̣יוּש) לנשים שאינן פעילות מינית (שנאמר, כמובן, באותה נשימה עם שיימינג לנשים שכן פעילות מינית).

קרום הבתולין (ובאנגלית: Hymen) הוא רקמה דקה ואלסטית הנמצאת בכניסה לנרתיק. צורתו השכיחה היא כסהר בפתחו האחורי של הנרתיק, ובהתחשב בכישורים הגרפיים הלקויים שלי, הוא נראה כך:

(תנו איזו מחמאה לכישורים הגרפיים שלי)

אך כמו כל דבר בגוף האדם, גם לו יש וריאציות רבות, ומראהו משתנה מאשה לאשה:

424px-Hymen_en.svg

מקור: ויקיפדיה – ראי קישור מעלה

למרות שאנחנו לא בהכרח מרגישות, קרום הבתולין עובר איתנו את טלטלות החיים. כתינוקות, הקרום מושפע עדיין מהורמונים של האם, ולכן הוא עבה, נרחב וקשיח. עם הזמן, ובייחוד בגיל ההתבגרות, ההורמונים המופרשים הופכים את הקרום לדק וגמיש. כמו כן, עם השנים הקרום הולך ונמתח, כך שעד גיל ההתבגרות פתח הנרתיק כבר חשוף ברובו.

הקרום הוא רקמה אלסטית, אותה ניתן למתוח בעדינות ולהרחיב, למשל בהכנסת טמפון, בפעילות גופנית, וגם ביחסי מין. הוא גמיש כל כך, שלאחר תקופת "מנוחה" הוא אף יכול לחזור לצורתו המקורית. מהצד השני, יתכן ופעילות תכופה (מינית, גופנית, אחרת) תמתח אותו כך שהוא ילך ויתרחב עד ש"יעלם" לתמיד.

כך או כך, קרום בתולין לא חייב להקרע בעת מגע מיני. וזה בדיוק הזמן לדבר על המיתוס לפיו יחסי מין ראשוניים חייבים לכאוב ומלווים בהכרח דימום. הדימום אכן נגרם מקרעים בקרום הבתולין, אבל קרעים גדולים ודימום מסיבי אינם מחויבי המציאות. הם נוצרים אם החדירה חזקה מדי, אם אין הכנה וסיכוך מתאימים של האיזור, ובקיצור – יכולים להמנע או להצטמצם משמעותית עם מודעות של האשה ושל הפרטנר/ית לאקט המיני. אם כך, דימום וכאב במגע מיני ראשון אינם הכרח מבחינה רפואית (איני מתייחסת לבחינה הדתית והחברתית, ואני מכבדת כל אשה ואת אמונתה ותפיסת עולמה).

אגב, כמו להרבה רקמות אנושיות, גם לקרום הבתולין יש אפשרות להחלים, ובמידה והקרום "נקרע" טרם גיל ההתבגרות, לעתים קרובות הוא יתאחה ויבריא. *טריגר* מסיבה זו בדיקת הקרום אצל ילדות אמנם משמשת לחקירות בחשד לתקיפה מינית, אך מצב הקרום לבדו לא יכול לשמש כעדות חותכת לכך שהיה, או לא היה, מגע מיני, ויש להיעזר בממצאים נוספים. מחקר שנעשה על ילדות ועל בנות נוער עם פגיעות לקרום, רובן המוחלט קורבנות לתקיפה מינית, הראה שאלא אם כן מדובר בנזק יוצא דופן, הקרום מחלים ברובו תוך 48 שעות, ובמלואו תוך שבועיים. ככל שגיל הילדה/נערה צעיר, כך החלמת הקרום מהירה יותר.

אגב, מכל הכתוב מעלה, נובע גם שלא ניתן לדעת בודאות אם אשה היא "בתולה" לפי קרום הבתולין. יתכן ואשה מעולם לא קיימה מגע מיני, אך הקרום אינו קיים כיוון שהיא עוסקת בפעילות גופנית סדירה, או נחבלה מתישהו. באותה מידה, יתכן ובמגע המיני הראשון של האשה לא יהיה דימום, כך שגם זו לא אינדיקציה לבתוליה של אשה. ושוב, כל זה נכתב בלי להתייחס להגדרה ולמשמעויות ההלכתיות של בתולין.

אגב, קרום בתולין הוא ממש לא נחלתו הבלעדית של המין האנושי, ומופיע אצל כל היונקות. לפעמים מסקרן אותי לדעת אם גם אצל אחיותינו היונקות יש לבתולין משמעות ראשונית תרבותיתכמו אצל המין האנושי.

שחזור קרום בתולין

במידה והאשה מעוניינת (או ברוב המקרים בעולם האמיתי: נדרשת), ישנו ניתוח לשחזור קרום בתולין, ובשמו הרפואי – הימנופלסטיה. מחקר מ-2012 ניסה לאפיין את הרקע של הנשים המגיעות לפרוצדורה. 48% מהנשים שפנו לקליניקה דווחו על תקיפה מינית (אין לשלול כי מדובר בדיווח חלקי). במחקר המדובר, הניתוח בוצע רק לאחר שתי פגישות מקדימות לפחות, במהלכן ניתן לנשים מידע על גופן, הדרכה לבדיקה עצמית, מידע "חינוכי" לגבי בתולין ומידע על הניתוח. 75% מהנשים החליטו לוותר על הניתוח, לאחר פגישות הייעוץ הללו. לניתוח עצמו ולפגישת המעקב שאחריו, הגיעו רק 29% מהנשים שפנו לייעוץ בתחילה (19 נשים סך הכל). כל הנשים שפנו לניתוח ביקשו לוודא שידממו בעת המגע המיני, ושיהיו "הדוקות" מספיק. עם זאת, 17 מתוך 19 הנשים דווחו בפגישת המעקב, כי לא הופיע דימום.

מאמר מרתק מ-2009 דן באתיקה ובחוקיות של הניתוח. מצד אחד, ישנן/ם רופאות/ים המתנגדות/ים לניתוח, בטענה שאין לו אינדיקציה רפואית, שישנם סיבוכים פוטנציאלים (כמו בכל ניתוח), ושניתוח כזה מפלה נשים לרעה ומשמר מצב חברתי קיים לרעת האשה, במקום לחנך את הסביבה ואת החברה. גישה אחרת, אומרת כי הניתוח בא להגן על האשה מפני מצב קיים – בו בהיעדר קרום בתולין היא תסבול מהאשמה, שיימינג, נידוי חברתי, ואף אלימות, עד לרצח מטעמי כבוד. נקודה נוספת שעולה היא שהרבה מהנשים שמעוניינות בניתוח הן קורבנות תקיפה מינית הבאות מחברה שמרנית, וכי לסרב לבקשתן לניתוח יהיה לשמר את זכרון התקיפה. התומכות/ים בגישה זו מזכירות/ים שתפקיד הרופאות/ים הוא לדאוג ליותר ממצב גופני ובריאותי – ולהתייחס גם לשלומה הנפשי והחברתי של המטופלת.

נסיים את הפוסט בפרסום מפרגן לאחת הבלוגריות החביבות עליי ביו-טיוב: לייסי גרין, שהבלוג שלה, SEX+, הוא לדעתי אחד מהבלוגים הפמיניסטיים היותר טובים ברשת. בקישורים המצורפים היא מדברת על בתולין בדרכה הלייסי-ת המיוחדת. מומלץ.

 

המשך שבוע טוב ובריא,

ליאור.

Hymen 101
Virginity


בתולין – ויקיפדיה

http://en.wikipedia.org/wiki/Virginity

קרום הבתולין – ויקיפדיה

http://en.wikipedia.org/wiki/Hymen

שחזור קרום בתולין

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22292534

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19717149

החלמה מפציעות קרום בתולין – *טריגר* פדופיליה ותקיפה מינית

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17420260

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 34, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. מייסדת 'לבריאותה - רפואה פמיניסטית' משנת 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 33 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Founder of "Livriuta - HealthyHer - Feminist Medicine"

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s