לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

פריצת דרך: ביטוחי בריאות בניו-יורק יחויבו במימון ניתוח להתאמת מין

השארת תגובה


            חדשות משמחות: מדינת ניו-יורק מחייבת את ביטוחי הבריאות להעניק כיסוי עבור ניתוחים לשינוי (התאמת) מין. ההוראה הזו תהפוך את ניו-יורק לתשיעית מבין המדינות בארצות הברית, שבה ניתוח לשינוי מין מכוסה על ידי ביטוח הבריאות. המדינות בהן הניתוח כבר מכוסה על ידי חברות הביטוח הן קליפורניה, קולורדו, קונטיקט, אילינוי, מסצ'וסטס, אורגון, ורמונט ו-וושינגטון. במכתב שנשלח לחברות הביטוח מטעם מדינת ניו-יורק נכתב כי "לא ניתן לדחות טיפול רפואי נחוץ, רק על רקע העובדה שהטיפול הוא ל-Gender Dysphoria".

                Gender Dysphoria היא מצב בו קיימת אי התאמה בין המין הפיזי שעמו נולדות/ים ובין המגדר איתו מזדהות/ים. האבחנה מוכרת בספר האבחנות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, וב-DSM  (מדריך האבחנות הפסיכיאטריות), ועל רקע זה התאפשרה התביעה אל מול חברות הביטוח. לפי חוקי ניו-יורק, ביטוחי בריאות מחויבים לכסות גם הוצאות טיפול בגין מצבים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים, ועל כן נתבע מהן כעת לממן גם את הטיפול הניתוחי וההורמונלי, למי שמאובחנ/ת עם Gender Dysphoria.

            חשוב להדגיש שקיום האבחנה במדריך לאבחנות פסיכיאטריות, לא רומז כי אי התאמה בין המין למגדר עמו מזדהות/ים היא הפרעה פסיכיאטרית. למעשה, עד לאחרונה נקראה האבחנה "Gender Identity Disorder", ובעברית: הפרעה בזהות המגדרית. המהדורה החדשה של המדריך הותיק הכריזה על שינוי השם במטרה מובהקת להבהיר שלא מדובר ב"הפרעה". בהקדמה לפרק המדובר, נכתב בפירוש כי הכללת האבחנה במדריך נועדה לאפשר למטופלות/ים כיסוי ביטוחי, מתוך הבנה כי ללא אבחנה רשמית חברות הביטוח לא יאפשרו את מימון הטיפול. הכותבות/ים מזהירות/ים כי אפליית מטופל/ת על רקע אבחנה זו דינה כאפליה על רקע מצב רפואי אחר ולכן אסורה.

בנימה אישית אאחל לכולנו שהצעד הזה הוא רק שלב בדרך להכרה שמגדר אינו דבר בינארי, ושכל קשת הזהויות תקבל את הקבלה והסובלנות שמגיעות לכל בני/ות האדם. רק חדשות טובות, ויום טוב ובריא,

ליאור.

 

* תודה לליאור בצר על התיקון ל"ניתוח להתאמת מין".


New York Orders Insurers to Cover Gender Reassignment Surgery

http://www.medscape.com/viewarticle/836437

 

 Gender Dysphoria – DSM V

http://www.dsm5.org/documents/gender%20dysphoria%20fact%20sheet.pdf

 

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 34, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. מייסדת 'לבריאותה - רפואה פמיניסטית' משנת 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 33 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Founder of "Livriuta - HealthyHer - Feminist Medicine"

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s