לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

חדשות: חיסון לנגיף הפפילומה גם לבנים בכיתה ח'

2 תגובות


אתר "דוקטורס אונלי" דיווח בשבוע שעבר, כי משרד הבריאות הודיע על עדכון חיסון הפפילומה.

חיסון הגרדזיל, אשר ניתן היום במסגרת חיסוני סל הבריאות לבנות בכתה ח', יורחב וינתן החל משנת הלימודים הבאה גם לבנים. במקביל, במקום שלוש המנות הנהוגות היום, ינתנו מעתה רק שתי מנות, בהתאם לנתונים עדכניים מהספרות הרפואית, ולפי הנוהג שכבר החל במדינות אחרות בעולם.

החיסון המדובר מיועד כנגד ארבעה זנים של וירוס הפפילומה, HPV. שניים מהזנים גורמים ליבלות באיברי המין (קונדילומה), ושני הזנים האחרים להווצרות סרטן צוואר הרחם, אך גם לסרטן הפין וסרטן האנוס (פי הטבעת). הוירוס מדביק את שני המינים דרך מגע מיני. בעוד השימוש בקונדום מפחית את הסיכון להדבקה, הוא לא מונע אותה לחלוטין, כיוון שהוירוס עובר גם במגע שאינו כולל חדירה. יש לציין כי הדבקה בוירוס לעתים קרובות חולפת מעצמה, אך חלק ממקרי ההדבקה מתפתחים ליבלות, ומעטים, כאמור, מתפתחים לסרטן. כיוון שוירוס הפפילומה הוא ככל הנראה מחלת המין הנפוצה ביותר, עם שיעורי הדבקה גבוהים מאד באוכלוסיה (80-90% לאורך החיים), גם אחוזים ספורים אלה מסתכמים בלא מעט מקרי סרטן בפועל. 

בשנת 2013 הוכנס החיסון לחיסוני סל הבריאות לבנות בכיתה ח' בישראל. בשנת 2012 המליץ ארגון הבריאות העולמי גם על חיסון בנים, המלצה שכאמור  תכנס לתוקף בישראל בשנת הלימודים הקרובה. ארגון הבריאות סבור כי הרחבת החיסון גם לבנים תפחית עוד את שיעורי ההדבקה, גם במגע הטרו- וגם במגע הומוסקסואלי. שיעורי סרטן הפה ופי הטבעת בהומוסקסואלים גבוהים ביחס לאוכלוסיה הטרוסקסואלית, בין השאר בשל העברת הוירוס במגע אוראלי ואנאלי. מחקרים משערים כי מתן החיסון לבנים/גברים תמנע כ-70% מהופעת סרטנים אלה. בנוסף, חיסון בנים עשוי להפחית גם הדבקת בנות.

si-300-boy-vaccine


הודעת משרד הבריאות

http://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/09032015_1.aspx

פפילומה בגברים – CDC

http://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv-and-men.htm

חיסון פפילומה לבנים – אתר מכבי שירותי בריאות

http://www.maccabi4u.co.il/14685-he/Maccabi.aspx

 

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 34, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. מייסדת 'לבריאותה - רפואה פמיניסטית' משנת 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 33 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Founder of "Livriuta - HealthyHer - Feminist Medicine"

2 מחשבות על “חדשות: חיסון לנגיף הפפילומה גם לבנים בכיתה ח'

  1. פינגבק: האם נשים שחוסנו כנגד פפילומה זקוקות לאותה תדירות בדיקת פאפ? | לבריאותה

  2. פינגבק: בדרך להכחדה? סרטן צוואר הרחם הולך ונעלם במדינות המתחסנות כנגד פפילומה | לבריאותה

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s