לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

פציעות ספורט בנשים

3 תגובות


            בימים אלו נערכת בקנדה תחרות גביע העולם בכדורגל לנשים, וזו הזדמנות נהדרת לדבר קצת על פציעות ספורט.

פציעות ספורט בנשים היו נדירות עד לפני כ-40 שנה, כיוון שנשים כמעט ולא השתתפו בספורט תחרותי. עוד בתקופת יוון העתיקה נאסר על נשים להשתתף בתחרויות האולימפיות, וכך גם באולימפיאדה הראשונה שנערכה ב-1896. שינוי בהלך הרוח החל בשנות ה-70' של המאה הקודמת, כשארצות הברית החלה להציע תמיכה כלכלית למכללות אשר יקימו קבוצות ספורט לנשים, ובכך פתחה את הפתח ליותר נשים לעסוק בתחום.

הבדלים פיזיולוגיים

            בין נשים לגברים ישנם הבדלים פיזיולוגיים, שמשפיעים על שכיחות ואופי הפציעות. רוב ההבדלים נובעים מהורמוני המין – אסטרוגן בנשים וטסטוסטרון בגברים – ולכן הם כמעט ולא מורגשים לפני גיל ההתבגרות, אבל הופכים למשמעותיים יותר לאחריו.

שנתחיל בדוגמאות?

            לנשים, למשל, עצמות פחות צפופות משל גברים, ורגליים ארוכות יותר ביחס לגובהן. בממוצע, נשים נמוכות מגברים, בעוד האגן שלהן רחב יותר, וביחד הללו משפיעים על מרכז הכובד של הגוף – נתון משמעותי בעיקר בענפי התעמלות קרקע. האגן הרחב יותר משפיע גם על זוית מפרקי הירך והברך, וזו אחת הסיבות שנשים סובלות יותר מתסמונת כאב פטלופמורלית.

            לנשים יש פחות רקמת שריר מאשר לגברים, ולכן כח השריר אצל נשים מעט נמוך יותר. מנגד, התאוששות השריר מהירה יותר לאחר מאמץ. חשוב לציין שאם בוחנות רק את איכות רקמת השריר, בלי להתייחס לכמות, אין הבדלים בין שריר "נשי" ל"גברי". בנוסף, יתכן וחוזק השריר מושפע מהתקופה במחזור הוסת, כשיתכן שחוזקו יורד מעט סביב הביוץ.

            גם גמישות המפרקים שונה: הגידים והרצועות גמישים יותר אצל נשים ביחס לגברים. הגמישות הגבוהה יותר משפיעה על הסבירות לנקעים בקרסול ועל הסיכון לפציעות כתף.

london 12 olympics swimmer

נשים בסיכון גבוה יותר לפציעות כתף, בענפי ספורט כשחיה.

פציעות שכיחות

            פציעות כתפיים שכיחות יותר בנשים מאשר בגברים, כנראה בגלל שהגידים והרצועות גמישים יותר, והשרירים המייצבים את הכתף יותר חלשים. אלו פציעות ששכיחות במיוחד בענפי ספורט עם שימוש מוגבר בכתף, כמו שחיה, כדור יד או כדורעף.

            גם הברכיים לא נשארות חייבות. נשים נמצאות בסיכון של פי 3-6 מגברים לקרע ברצועה הצולבת הקדמית של הברך. זאת בעיקר בענפי ספורט כמו כדורגל, כדורעף או כדורסל, שבהם יש צורך בקפיצות מרובות, נחיתות וסיבובים. ובאיזור אחר בברך: נשים סובלות יותר גם מתסמונת פטלופמורלית, הנובעת מאיזור המפגש בין פיקת הברך לעצם הירך: 20% בנשים ביחס ל-7.4% בגברים העוסקים בספורט מקצועי. ככל הנראה, השכיחות הגבוהה יותר בנשים קשורה גם להבדלים במבנה הגפיים בין שני המינים, כאמור מעלה.

            מפרק נוסף שנפגע יותר בנשים הוא המרפק. לדוגמא, פגיעה בשם "מרפק טניס" (Tennis Elbow, Lateral epicondylitis), אשר נגרמת ממתיחה חוזרת של פרק כף היד כנגד התנגדות וגורמת להופעת כאב במרפק. הפציעה אופיינית במיוחד לענפי ספורט הדורשים הטלה או חבטות, כמו (חכו לזה…!) בטניס.

london 12 olympics

פגיעות ברך נפוצות בענפי ספורט הדורשים קפיצות וסיבובים. התמונה מתוך המשחקים האולימפיים בלונדון, 2012.

            עוד פגיעה שחשוב להזכיר היא שברי מאמץ, שהם מיקרו-שברים הנובעים מעומס מוגבר על העצמות, ובעיקר בענפי ספורט שבהם יש עומס חוזר ונשנה על אותן העצמות, כמו בריצה. עבור אותה עוצמת פעילות, לנשים יש מעט יותר שברי מאמץ: בספורטאיות מקצועיות מדובר בסיכון של פי 1.5-3.5, ובחיילות סיכון של פי 1.2 ועד פי 10 מאשר בחיילים (הממצאים משתנים בין מחקרים שונים). נשים שלא מקבלות וסת, אגב, נמצאות בסיכון מעט גבוה יותר לשברי מאמץ, אבל המנגנון לכך לא ברור במלואו.

            גם המיקום של שברי המאמץ מעט שונה. בשני המינים, המיקום השכיח ביותר לשברי מאמץ הוא עצם השוק (הטיביה), ולמעשה יותר ממחצית משברי המאמץ מופיעים באיזור זה. עם זאת, אצל נשים ישנה שכיחות גבוהה יותר של שברי מאמץ בכף הרגל ובאגן, ביחס לגברים. גם שבר מאמץ בצוואר הירך, שנחשב לשבר מאמץ בסיכון גבוה, נפוץ יותר בנשים ביחס לגברים.

runners

לנשים סיכון מוגבר לשברי מאמץ, ובייחוד בענפי ספורט כריצה

ברשומה זאת עסקתי בפציעות ספורט שכיחות, אבל יש עוד הרבה לכתוב על בריאות נשים בספורט. למשל, הידעתן ששכיחות הפרעות אכילה גבוהה יותר אצל ספורטאיות מקצועיות? שילוב של משטר אימונים נוקשה, רמות חרדה גבוהות, ונורמות חברתיות נוקשות של יופי ורזון נותנים את אותותיהם בספורטאיות רבות, עד כדי הטבעת המונח "anorexia athletica".

ולמרות כל תאורי הפציעות, הנפילות והסיכונים, אסכם בכך שפעילות גופנית היא עדיין אחד הדברים הטובים שא/נשים יכולות לעשות עבור עצמן. היא משפרת את בריאות הלב והגוף, מחזקת את השרירים ואת שיווי המשקל, משפרת את מצב הרוח, מסייעת בהפחתת והעלמת תסמינים קדם וסתיים, וככל הנראה תורמת לבריאות בעוד הרבה אופנים שטרם גילינו. למעשה,  פעילות גופנית עושה את כל אלה גם בלי שום קשר לירידה במשקל, כמו שרבות/ים טועות לחשוב. אז אם טרם מצאתן, חפשו לכן ענף ספורט שעושה לכן טוב – הרווח מובטח! ולבינתיים, יצאתי לרוץ 😉 .

המשך יום בריא ופעיל,

ליאור.

* כתמיד, מתנצלת על הבחירה במילים נשים וגברים על מנת לתאר מין ולא מגדר, מטעמי נגישות. עדיין מחפשת חלופה טובה למילים נקבה וזכר, כך שמוזמנות/ים להציע.


Overuse Injuries in Female Athletes

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2213798/

Why women have an increased risk of ACL injury

http://www.aaos.org/news/aaosnow/nov10/research3.asp

Sports Injuries: Are Women More At Risk?

http://www.pharmacytimes.com/publications/issue/2014/June2014/Sports-Injuries-Are-Women-More-At-Risk

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 31, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. כותבת ויוצרת הבלוג "לבריאותה", בלוג הרפואה הפמיניסטית הראשון, מאז 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 31 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Creator and writer of "Livriuta - HealthyHer", the first Feminist Medicine blog.

3 מחשבות על “פציעות ספורט בנשים

  1. כמאמנת כושר, אקרובטית וסתם בת אנוש אני כל כך מודה לך על העשרה הזו!
    הבלוג שלך מרתק, סגנון הכתיבה, הרגישות שלך לענייני פמיניזם ומגדר, כמו גם בחירת הנושאים שלך מדהימות וכבשו אותי מיד.

    אהבתי

  2. פינגבק: אוסטאופורוזיס: עצמות במשבר | לבריאותה

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s