לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

מיגרנה בנשים: על הורמונים, כאב ראש והחיים

5 תגובות


          לפני כמה חודשים ביקשה ממני אחת המטופלות תרופה נגד כאבים. "שיהיה בתיק, לזמן המחזור". חשבתי שהיא התכוונה לכאב בטן, אבל היא הפתיעה אותי: "מיגרנה, דווקא. כמעט תמיד סביב הוסת". דקה לאחר מכן היא כבר המשיכה לנושא אחר, אבל באגף ה"זה מסקרן אותי" שאני מחזיקה באחורי הראש כבר התעוררו שאלות על הקשר שבין מחזור למיגרנה. ובאמת, אחרי כמה ימים התפניתי לקרוא קצת על הנושא. סליחה, אמרתי "לקרוא קצת"? הנושא היה כל כך מעניין, שקריאת מאמר אחד הובילה לאחר, ומההתרגשות החלטתי לעדכן גם אתכן 🙂 .

headache orange

לפני שנתחיל. מה זו בכלל מיגרנה?

          מיגרנה היא כאב ראש עם מאפיינים ייחודיים. היא נוהגת להופיע ככאב פועם חד צדדי (ולעתים נדירות יותר: דו צדדי) המערב את הרקה או את מחצית הפנים. היא מלווה בבחילה והקאה, וברגישות לאור או לרעש. התקף לא מטופל עשוי להמשך בין שעתיים ל-72 שעות של כאב ראש בעוצמה בינונית-גבוהה. חלק קטן מהא/נשים "זוכים" לעוד מרכיב במיגרנה, שנקרא אאוּרה: תסמינים חושיים המופיעים לפני או בתחילת כאב הראש, כמו ראיית הבזקים, "זיגזגים", כתמים או תחושות עוריות. נהוג להבדיל בין מיגרנה עם ובלי אאוּרה כיוון שהן "מתנהגות" אחרת, ונפרט בהמשך.

          כמה מיגרנה נפוצה? מאד. כ-12% מהאוכלוסיה הכללית תחווה מיגרנה בזמן כזה או אחר, והיא נפוצה פי 3 אם יש קרוב/ת משפחה עם מיגרנה.

מפתה אותי לכתוב על שלבי ההתפתחות של מיגרנה, על הטריגרים להופעתה ועל כל צורותיה המגוונות (כי ברור לכן שהיא קצת שונה אצל כל אחת), אבל אם אעשה זאת לא נגיע אף פעם לחלק שלשמו הצטופפנו במרחב הוירטואלי הזה, כך שנמשיך לבינתיים רק בהקשר הנשי.

מיגרנה מלווה לעתים קרובות ברגישות לאור או לרעש, בבחילה ובהקאה.

אז מאיפה המחשבה שיש קשר בין מיגרנה לבין הורמונים נשיים?

          נתחיל מהשכיחוּת: נשים לוקות במיגרנה יותר מגברים. בעוד 17% מהנשים לאחר גיל ההתבגרות יחוו מיגרנה בחייהן, "רק" 6% מהגברים יתנסו בחוויה המפוקפקת. ומדוע הדגש על "לאחר גיל ההתבגרות"? כי לפניו, אולי כבר ניחשתן, השכיחות בין המינים זהה (2.5-4%). הנתון הזה היה הבסיס למחשבה שיש קשר בין מיגרנה לבין הורמונים נקביים, כאסטרוגן ופרוגסטרון, שהופכים דומיננטיים בזמן ההתבגרות המינית.

ההשערה שיש קשר נסמכת על עוד תצפיות: אצל הרבה נערות גיל הופעת המיגרנה הראשונה חופף לגיל תחילת הוסת; חלק מהנשים חוות החמרה בנקודות קבועות במחזור החודשי; ושיפור בחומרת ובתדירות ההתקפים נצפית במהלך הריון ולאחר המנופאוזה (הפסקת הוסת). השתכנעתן?

          הדעה הרווחת היום היא שאסטרוגן הוא ההורמון העיקרי שמשחק תפקיד, וירידה ברמות אסטרוגן היא אחד הטריגרים המובהקים להופעת מיגרנה. אבל לא רק הרמות הנמוכות משמעותיות, אלא גם עצם הירידה, התנודות. עדות לכך היא שדווקא אחרי המנופאוזה, כשרמות האסטרוגן נמוכות באופן יציב וקבוע, שכיחות המיגרנה יורדת. המחשבה שרמות הורמונים יציבות מונעות מיגרנה הובילה גם לחלק מאפשרויות הטיפול, ונגיע לכך בהמשך.

אגב, כל הללו נכונים עבור מיגרנה ללא אאורה, שכן מיגרנה עם אאורה היא סיפור אחר, ואולי אפילו הפוך במובנים מסוימים. מיגרנה עם אאורה נקשרת יותר למצבי אסטרוגן גבוה, ולא ברור אם שינויים ברמות אסטרוגן משפיעים עליה, ובאיזה אופן. 

Hormones colorful

אז איך זה משתלב עם הוסת?

          כ-80% מהסובלות והסובלים ממיגרנה יוכלו לזהות טריגרים שמעוררים התקף, למשל סטרס נפשי, מאכלים שונים, חוסר או עודף שינה, ועוד הרבה. תקופת הוסת נמצאת במקום השני והמכובד ברשימת הטריגרים הנפוצים והיא מעוררת מיגרנה בעד 65% מהנשים. התסמינים של מיגרנה בזמן וסת זהים לאלו של כל מיגרנה אחרת, אך הם נוטים להיות חמורים יותר בעוצמתם, ארוכים וקשים יותר לטיפול.

כן, העולם לא הוגן.

          שתי תסמונות קושרות בין מיגרנה לבין הוסת. האחת נקראת מיגרנה וסתית מבודדת והיא מרכיבה 7% מהמיגרנות בנשים. זו מיגרנה שמופיעה רק סביב ימי הוסת, החל מיומיים לפני הדימום ועד 3 ימים לאחריו, ומלווה לפחות שני שליש מהוסתות. תסמונת נוספת נקראת מיגרנה הקשורה לוסת, ובה הקשר פחות "מחייב", כיוון שמיגרנה עשויה להופיע גם בזמנים אחרים במהלך החודש ולא רק בימי הדימום. זהו גם הסוג השכיח יותר.

מדוע זה קורה? כאמור, בגלל הירידה באסטרוגן שמקבילה להופעת הדימום הוסתי.

אגב, תבנית העליה והירידה של ההורמונים לאורך החודש מתחילה להתארגן בגוף עוד לפני קבלת הוסת הראשונה, ואולי זה מסביר מדוע יש נערות שאצלן מופיע דפוס חודשי של מיגרנה עוד לפני הדימום הראשון. העקרון הזה נכון לא רק במחזורים טבעיים, אלא גם עם אמצעי מניעה הורמונליים; למשל בשבוע ההפסקה של גלולות, בנטילת גלולות ה"דמה" של הגלולות החדשות, או בשבוע ההפוגה של הנובהרינג או מדבקה למניעת הריון, אז מיגרנות נפוצות יותר.

migraine scumbag uterus

"יש לך התכווצויות נוראיות היום? קחי מיגרנה וסתית שתלך עם זה"

רגע, אז מותר להשתמש בגלולות?

          לסובלות ממיגרנה בלי אאורה מותר להשתמש בגלולות, ולפעמים הן אפילו חלק מהטיפול (סליחה, זה היה ספוילר!). לעומת זאת, הן אסורות לשימוש במיגרנה עם אאורה כיוון שיש מחקרים שהראו עליה קטנה בסיכון לשבץ מוחי, ובפרט בנשים מעשנות. באופן כללי מיגרנה תחת גלולות נוטה להיות קלה יותר בחומרתה, אבל כדאי לסייג זאת כיוון שמיעוט מהנשים דווקא יחוו מיגרנה חזקה יותר, ואחרות יעידו שהגלולות היו הטריגר להתקף הראשון. כרגע לא ניתן לצפות מראש את התגובה ולכן נותר לנסות ולראות.

בנושא קרוב: מה קורה סביב הריון?

מיגרנה ללא אאורה לרוב משתפרת במהלך הריון ונוטה לחזור כמה ימים לאחר לידה. הקשר הורמונלי לפחות בחלקו, ובחלקו השני מושפע משינויי השינה, מצב הרוח והאכילה הלא מסודרת שלאחר לידה. כן, גם של התינוק/ת 😉 .

מנופאוזה

          הזכרתי בכמה מילים את הקשר בין מיגרנה לבין מנופאוזה ומדובר בנושא מורכב. את המנופאוזה עצמה מקדימות כ-4-7 שנים שנקראות פֶּרִימנופאוזה, התקופה שמקדימה את הפסקת הוסת. בתקופה זו יש עליות וירידות תכופות ו"מבולגנות" ברמות ההורמונים, וכיוון שנפילות אסטרוגן גורמות למיגרנה בטח הבנתן שזו תקופה מאתגרת מבחינת התקפים.

אבל בואו נסתכל על החצי המלא של הגביעונית (#סליחה…). בתקופה שאחרי המנופאוזה שכיחות מיגרנה יורדת כמעט לחצי והבחילה וההקאה פוחתות. האם השיפור מופיע במיוחד בנשים עם מיגרנה התלויה בוסת? לפי ההגיון זו הנחה סבירה, אבל המחקרים בנושא לא מספיקים כדי לקבוע. עדיין, לא רק הורמונים משפיעים על תדירות וחומרת המיגרנות, ומנופאוזה דווקא עשויה להביא איתה טריגרים אחרים כמו הפרעות שינה, מתח שרירי ושינויי מצב רוח שעלולים לגרום להחמרה.

"כשכואב לי הראש אני לוקחת שני אספירין ומתרחקת מילדים, כמו שכתוב על האריזה"

נו, ויש טיפול?

          הטיפול הבסיסי במיגרנה זהה תמיד וכולל המנעות מטריגרים, טיפול נקודתי בזמן התקף (מנוחה בחדר חשוך ושקט, תרופות מסוגים שונים), וטיפול מונע מתמשך כשהטיפול הנקודתי אינו מספיק. גם לטיפולים משלימים והתנהגותיים יש ערך בהקלת מיגרנה, ובפרט ביופידבק, הרפיה ודיקור.

          אחת מהאפשרויות למניעת מיגרנה היא טיפול הורמונלי. אם מדובר במחזור סדיר ניתן להיעזר בתוספת אסטרוגן כיומיים לפני הדימום ועד כ-5 ימים אחריו, שימנעו את הנפילה ברמות ההורמון. באותו האופן, מי שכמשתמשת באמצעי מניעה הורמונלי תוכל לדלג על שבוע ההפסקה בין חפיסות הגלולות/טבעת/מדבקה וכך לדלג גם על המיגרנה (אך יתכנו תופעות לוואי אחרות לשימוש הרציף, כמו תחושת גודש או נפיחות).

          סביב המנופאוזה העקרון דומה, ומי שנוטלת טיפול הורמונלי חליפי (HRT) יכולה להפוך אותו לטיפול רציף (שהוא גם הפרוטוקול המקובל היום). עוד אפשרות היא להמיר את דרך קבלת ההורמונים, כיוון שנראה שקבלת הורמונים דרך העור (טרנס-דרמלי) או דרך הנרתיק (טרנס-וגינלי) מעוררת פחות מיגרנה מאשר טיפול בכדורים. טיפ נוסף: לסובלות ממיגרנה של בוקר עדיף לקחת את התכשיר ההורמונלי דווקא לפני השינה.

migraine dog

יש עוד דברים להתייחס אליהם בהתאמת טיפול, חוץ מענייני הורמונים?

          נו, אם שאלתן ככה, אז כמובן שיש! קבוצה אחת של נוגדי כאב שהם גם אנטי דלקתיים נקראת "מפנמיק אסיד", והיא קצת יותר יעילה ממשככי כאב אחרים בטיפול במיגרנה סביב וסת לפי מחקרים. היא גם טובה כנגד שאר כאבים וסתיים, ושווה לקחת את זה בחשבון. עם זאת, היא לא בשימוש נפוץ בארץ ובחו"ל, ולא ברור אם ההבדל הקטן שווה את המאמץ.

          בזמן תפירת טיפול שווה גם להתייחס לתכנון המשפחה, כיוון שחלק מהתרופות אסורות לשימוש בהריון. אם את מתכננת, רצוי ליידע את הרופא/ה על כך כדי לטפל במיגרנה בלי סיכונים מיותרים.

יש עוד קשר נשי למיגרנה חוץ מההורמונים?

          כן. ישנן תסמונות כאב נוספות שעשויות להופיע עם מיגרנה, כמו פיברומיאלגיה ותסמונת המעי הרגיש, שגם הן נפוצות יותר בנשים. אגב, כמו מיגרנה, גם תסמונת המעי הרגיש מושפעת ממחזור הוסת ונוטה להחמיר בימי הדימום. קשר נוסף הוא הקשר בין מיגרנה כרונית (שלא קשורה לירידות אסטרוגן) לבין אנדומטריוזיס, אך טיב הקשר עדיין לא ברור.

pink line

אסיים את הכתיבה בצעד נועז: אני מוותרת על פסקת הסיום המסורתית ומעבירה לכן את הבמה. אתן מוזמנות לשתף מהחוויה האישית באמצעות הסקר פה למטה ↓ או באמצעות התגובות.

שלכן,

ליאור.

למניעת סרבול, התייחסתי לנקבות ביולוגיות כ"נשים". עמכן הסליחה. מוזמנות/ים לשלוח הצעות טובות יותר שמכבדות את כל הזהויות, ולא כרוכות בשימוש ב"נקבה".

הספר Sex and Gender Aspects in Clinical Medicine בעריכת Sabine Oertelt-Prigione, Vera Regitz-Zagrosek

Estrogen-associated migraine

Pathophysiology, clinical manifestations, and diagnosis of migraine in adults

Uptodate.com

Migraine fact sheet – Women's Health.gov

http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/migraine.html

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 34, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. מייסדת 'לבריאותה - רפואה פמיניסטית' משנת 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 33 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Founder of "Livriuta - HealthyHer - Feminist Medicine"

5 מחשבות על “מיגרנה בנשים: על הורמונים, כאב ראש והחיים

 1. שלי מופיעה *רק* יום-יומיים לפני המחזור. ואם אני "תופסת" אותה בהתחלה – בירה שחורה בכמויות עוזרת מאוד.

  אהבתי

 2. ליאור יקרה, אני סובלת ממיגרנות מיום קבלת המחזור בגיל 12 ועד היום 45 (ועוד היד נטויה). שליש ראשון של הריון היה סיוט שלא ברא השטן, שני שלישים אחרונים גן עדן עלי אדמות. בשנים האחרונות המיגרנות כמובן חריפות יותר ,ממוקדות בשבוע שלפני המחזור וזוועתיות ממש. ניסיתי סרזט אבל הרגשתי קצת קוקו מבחינה רגשית, ניסיתי אסטרוגן כמה ימים לפני אבל אז היה לי התקף עם הקאות שהוא די נדיר, ונבהלתי. אולי כדאי לנסות שוב? הנוירולוגים הגברים בכלל לא מכירים את הטריק הזה. עכשיו מדברים איתי על מניעה סטייל טופמקס והייתי שמחה להמנע מזה ולמקד באמת את הטיפול בשבוע שלפני המחזור ובמהלכו. אשמח לכל רעיון. (האם שמעת על טיפול נוגד דכאון רק לתקופה זאת, ואם כן מה הקשר של סרוטנין לעניין?) בקיצור – מאמרך מבורך, זהו תחום מוזנח הקשר בין השניים. תודה!

  אהבתי

  • היי נועה. קראתי את שאלתך כבר לפני כמה ימים אבל חיכיתי עד שיהיה לי פנאי לענות באריכות הראויה.
   חשוב לי להדגיש את מה שמובן מאליו: אני רק מעלה רעיונות ושאלות, וזהו לא ייעוץ פרטני, כי אנחנו בעצם לא מכירות 🙂 .
   בנוסף, שמחתי שהרגשת שהמידע רלוונטי, זה נותן את הדחיפה להמשיך לכתוב.

   1) סרזט מכילה פרוגסטין בלבד. האם ניסית תכשיר הורמונלי משולב (למשל גלולות "רגילות") ברצף?
   2) בחילה והקאה עשויות להיות תופעת לוואי של אסטרוגן, ו/או תופעות של המיגרנה.
   שווה לבחון כמה נסיונות עם אסטרוגן עשית, באיזה תכשיר היה מדובר (אולי תכשיר אחר עדיף?), מה היה אופן הנטילה, מה היו הגורמים ברקע שאולי השפיעו וכו'.
   3) טיפול נוגד דכאון משמש למניעת מיגרנה גם בלי קשר לוסת. טיפול זמני לפני הוסת מוכר לי לתסמונת קדם וסתית, אבל לא מוכר לי למיגרנה (זה כמובן לא אומר שהוא לא קיים, אלא פשוט שאני לא יודעת עליו 🙂 ).
   4) האם ניסית תרופות ממוקדות למיגרנה, כמו טריפטנים, מיד כשהמיגרנה מתחילה? אם ידוע לך שהן מגיעות סביב הוסת, ניתן להצטייד בטריפטנים ספציפית לתקופה זו.

   מאחלת ימים נטולי מיגרנה,
   ליאור.

   אהבתי

 3. אני סובלת ממיגרנות חריפות עם אאורה מגיל הבגרות (היום 26) גם ללא קשר למחזור החודשי. שמתי לב שאין מספיק מידע לגבי מיגרנות, מה מקור הכאב? ממה פיזית נגרם הכאב? מהו הגן האחראי? מה הקשר של מיגרנה לתרופות נוגדות דלקת?
  כמובן שהטריגר להופעתה, התסמינים והטיפול שונים מאדם לאדם, אבל משהו קורה שם, במוח; לפני,בזמן ולאחר ההתקף, שאין לי עליו שום ידע, פרט לזוועות שאני מרגישה.
  אני למעלה מ-10 שנים מתמודדת עם התקפים משתקים, לפעמים פעמיים בשבוע, בהם אני מרגישה שאני כלואה בגוף של עצמי.
  מיגרנה היא מסיבת רשע ובה משתתפים הראש על כל אבריו; המוח, העיניים, גודש ונזלת, מעיים, מפרקים, שרירים, העור שמחליף את צבעו, בחילה כולם תורמים לחולשה כללית וחוסר סבלנות עד כדי השבתה של הגוף.
  אני חווה את המיגרנה כנכות. היא מופיעה גם בסמוך למחזור אך לא רק, במצבי לחץ, לאחר טראומה, והכי גרוע בימים בהם כל כך חשוב לי להיות במיטבי שמרוב ציפייה מעצמי – בום – אני חוטפת אותה. היא מכבידה ומתלווה למצבים גרועים ממילא.
  טופלתי בטיפול מונע בכדורים נגד דיכאון, טיפול מונע כאב בכדורים שונים כמו מיגרלב, ריזאלט ודומיו, שלא נתנו לי מענה יעיל ובמקרים מסוימים אף החמירו את הסימפטומים.
  לפני כשלוש שנים התחלתי לעשן מריחואנה לצורכי הנאה. ככל שעבר הזמן הבחנתי בקשר בין הצריכה לרמות הכאב והסימפטומים. עקב חוסר זמינות/חוקיות של המריחואנה מעולם לא ניסיתי לצרוך את המריחואנה באופן קבוע עד לפני חצי שנה, מאז התחלתי לצרוך מריחואנה רפואית באופן קבוע ובמינונים קבועים שהבחנתי שמתאימים לי ולא מפריעים לי לתפקד. אני מבחינה בשיפור גדול בעוצמת הסימפטומים ובתחושת הקלה כללית, אותם אני זוקפת לטובת המריחואנה.
  חבל שהמריחואנה לא מוכרת במערכת הרפואה כטיפול לגיטימי במצב זה.

  אהבתי

 4. פינגבק: אמצעי מניעת הריון לשעת חירום | לבריאותה

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s