לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

קצרצרים: סיכון מוגבר לסרטן שחלה בנשים המבצעות שטיפות לנרתיק

תגובה אחת


          האם יש קשר בין סרטן שחלה לבין שטיפות אינטימיות?

תחלואות רבות נקשרו אל מוצרי ההיגיינה האינטימית, ביניהן דלקות, זיהומים פטרייתיים וחיידקיים ועוד. למרות שמרבית הקהילה הרפואית מתנגדת לשטיפות של הנרתיק, רבות עוד משתמשות בתכשירים ללא מרשם מתוך אמונה שהם טובים לניקיון איבר המין. מחקר מנובמבר 2016 שהתפרסם בעיתון המקצועי Epidemiology קשר לראשונה בין שטיפות נרתיקיות ובין סרטן שחלה, והדגים סיכון כפול לסרטן זה בנשים שהשתמשו בשטיפות.

          סרטן שחלה הוא הממאירות הגינקולוגית האלימה ביותר, ובשל התקדמותו המהירה הוא לרוב מאובחן כשכבר בשלב יחסית מתקדם. מקרי סרטן שד או שחלה במשפחה מעלים את הסיכון לחלות בו, בעוד גלולות למניעת הריון הוכחו זה מכבר כמורידות את הסיכון.

          "מחקר האחיות" (The Sister Study) הושק ב-2003 ובו נכללו כ-50 אלף נשים בנות 35-74 שלהן אחות עם סרטן שד. בין השאר, הן נשאלו על מצבי בריאות והרגלי היגיינה אינטימית, ושוב כעבור כמה שנים. השאלה שהעסיקה את כותבות המאמר הנוכחי עסקה דווקא בהשפעה של שטיפות נרתיקיות ושל שימוש בטלק על הסיכוי לחלות בסרטן. ואכן, בקרב הנשים שהשתמשו בשטיפות נרתיקיות (Douche) נצפה שיעור גבוה פי 2 של סרטן שחלה וחצוצרות, אם כי לא בטוח האם הקשר סיבתי או מקרי.

בנסיון להסביר את הממצא, עלו כמה השערות. הראשונה נוגעת לתכולת הפתלטים (Pthalates) שקיימים בחלק מהשטיפות, וכבר נחשדו בעבר כבעלי תכונות הורמונליות וכקשורים לסרטן שחלה. עוד השערה נוגעת לעצם פעולת השטיפה, שיכולה להחדיר בכוח חלקיקים קטנים אל תוך מערכת הרביה, כנגד הכיוון הטבעי, ובכך לעורר זיהום או דלקת. וכמובן, יתכן גם והשימוש בשטיפות נרתיק הוא רק מסיח ש"מחביא" מאחוריו גורם אחר לסרטן.

          למחקר הנוכחי היו נקודות חוזק רבות, אבל גם סימני שאלה רבים, כשהמרכזי הוא הקושי לקבוע האם באמת יש קשר של סיבה ותוצאה בין השטיפות האינטימיות לבין סרטן השחלה. אפשר ורצוי להמשיך במחקר בכיוון כדי להבין את טיב הקשר.          

שלכן,

ליאור.

 

* נשים כתרגום של Women במאמר המקורי

Ovarian Cancer Risk Nearly Doubles in Women Who Douche

 

Douching, Talc Use, and Risk of Ovarian Cancer.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5141580/

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 34, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. מייסדת 'לבריאותה - רפואה פמיניסטית' משנת 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 33 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Founder of "Livriuta - HealthyHer - Feminist Medicine"

מחשבה אחת על “קצרצרים: סיכון מוגבר לסרטן שחלה בנשים המבצעות שטיפות לנרתיק

  1. פינגבק: יום הוסת הבינלאומי: השפעת הוסת על חיי נערות בעולם השלישי | לבריאותה

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s