לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

לבריאותה משתפת: כשציוני סטודנטיות/ים לרפואה תלויים בהקשבה לנשים

השארת תגובה


איך אפשר להכשיר גינקולוגיות וגינקולוגים קשובים, רגישים וסובלניים יותר למטופלת? בית הספר לרפואה באוקספורד לא משאיר את השאלה הזו ליד המקרה, אלא נוקט פעולה.

באופן מסורתי, לימוד ביצוע בדיקה גינקולוגית נעשה על בובות פלסטיק שמדמות את האנטומיה הנקבית. הסטודנטיות והסטודנטים לומדות את הטכניקה, אך ללא נסיון אמיתי בתקשורת עם הנבדקת, וללא התנסות בכאב או באי הנוחות שהבדיקה עלולה לעורר.
לפני כעשור שינה ביה"ס לרפואה באוניברסיטת אוקספורד את תכנית ההכשרה, כדי להתמודד עם מצב זה. כיום, את הבדיקה הגינקולוגית מבצעות הסטודנטיות והסטודנטים על נבדקות שנתנו את הסכמתן, ושתפקידן להנחות וללמד כיצד לגשת לבדיקה בצורה רגישה ומתחשבת. מאז תחילת התכנית באוקספורד הצטרפו אליה כמחצית מבתי הספר לרפואה באנגליה.
אגב, זו לא התכנית היחידה שבה מטופלות משמשות גם כמורות ומנחות של הסטודנטיות והסטודנטים, ובית הספר מקפיד לשלב את חוויית המטופל/ת בנושאים נוספים, ובהם גם זהות מגדרית.
הכתבה המצורפת (אנגלית) סוקרת את הרעיון שמאחורי התכנית, ומביאה את דבריהן של הנבדקות, שמספרות על החוויה הייחודית, על עמדת הכח שהתאפשרה להן, ומדוע הן רואות זאת כאקט פמיניסטי.
מוזמנות לקרוא ולחוות דעה:

https://broadly.vice.com/en_us/article/wjenkz/what-it-looks-like-when-med-studentss-grades-depend-on-listening-to-women

שלכן,
ליאור.

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 34, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. מייסדת 'לבריאותה - רפואה פמיניסטית' משנת 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 33 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Founder of "Livriuta - HealthyHer - Feminist Medicine"

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s