לבריאותה

רפואה פמיניסטית מאת ד"ר ליאור ברוך

התחדשות

תגובה אחת


          השיחה הראשונה בינינו הייתה בנובמבר, אחרי ששלחתי הודעה ראשונה, מגששת. שרידים עדינים של חרדה חברתית כמעט מנעו ממני לחייג. בדיעבד שמחתי כל כך שהתגברתי עליהם, כי ככה הכרתי את קרן ואת אלכס.

          אל "חמש אבנים" הגעתי דרך קבוצת "נטוורקינג בין פמיניסטיות". חיפשתי מעצבות שיוכלו לרענן את הגרפיקה של לבריאותה, לשנות מעט את הכיתוב ואולי לערוך שינויים קלים של צבע. אני חוזרת אל המיילים הראשונים ומחייכת במחשבה על המרחק מהם. לא רק מרחק הזמן – כמעט שלושה חודשים עברו מאז – וגם לא השינוי הויזואלי המשמעותי. השיחות הראשונות עם קרן גרמו לי לצייר סימני שאלה מעל נקודות שבכלל לא פיקפקתי בהן, פתחו לי חלונות אל תוך הפסיכולוגיה של עצמי ואז עזרו לי גם לפתוח דלת ולצאת.

בארבע השנים שהלוגו הקודם ליווה אותי, התרגלתי. הוא היה מוכר לי, ועם ההיכרות הגיעה תחושת בטחון שלא רציתי לוותר עליה. קרן הסכימה לעשות מה שביקשתי, אבל גם ביקשה ממני לשקול משהו אחר. בכמה התבוננויות מדויקות היא גרמה לי להבין שהשתניתי מאז שלבריאותה הוקמה, ועזרה לי להרהר בדברים שלא התעכבתי עליהם לאחרונה. מה אני רוצה לשדר לעולם? האם באמת נוח לי איפה שאני? ולאן הברווזים עפים כשהאגם קפוא?

          עכשיו זה כבר מצחיק אותי, אבל באותם הרגעים הרגשתי מעורערת. גם אחרי שכבר החלטתי לשנות את הכל, יותר מתכנית המקור לרענון קל, הייתי מוטרדת. ויותר מזה, הייתי מוטרדת שאני מוטרדת! "זה רק לוגו", ניסיתי לדבר אל עצמי בהגיון, וסיימתי בשאלה שנולדה עם שחר הפטריארכיה, "מה את לוקחת קשה?".

דרך ההתמודדות שלי עם הקושי הייתה בוגרת ובריאה, והורכבה משני שלבים: להתחמק מקרן ומאלכס, ולהעביר את ההתלבטות למישהי אחרת. כלומר, מישהן. בקבוצת התמיכה המוזרה השתתפו אמא, חמות, שתי חברות טובות, והחבר הכי טוב שלי, שמאייש ביום-יום גם תקן בן זוג יקר ואבא נפלא 🙂 . הן עזרו לי ללטש את המחשבות, חידדו את הרצונות שלי, והזכירו לי שאני מוקפת בא/נשים שאני אוהבת, שמכירות אותי ושאני סומכת על דעתן. וכשהמקום המוכר והבטוח הוא משפחה וחברות, מה זה כבר לוגו? ובאמת, ממש מיד, רק נצח קטן ועוד כמה רגעים, השבתי מייל לקרן ולאלכס.

הוקל לי לגלות שסבלנות, חיוך והבנה הן תכונות שמצויות בהן בשפע, והן לא פיטרו אותי מתפקידי כלקוחה. בתהליך שנע קדימה ואחורה, ומדי פעם לצדדים, התעצבה דמותה החדשה של לבריאותה. הן בדקו איתי שבילים ללא מוצא, חזרו איתי אל הכביש הראשי וסללו את המשך הדרך מתחת לרגלינו תוך כדי צעדה. ולבסוף הוא היה שם.

מביט בי.

businesscard_livriuta_1

הסמל החדש משקף את ההקשבה, את הלב, את הכלים הפיזיים והרגשיים של רופאת משפחה, שהיא גם רופאה פמיניסטית. העגלוליות תואמת לזרימה הטבעית והבריאה של החיים והצבע… כמו שאומרת בתי מלאת הרגש, "זה הצבע הרגוע עלי".

          כשהושלם עיצוב הלוגו, החלו המדידות. אלכס וקרן התחילו להלביש בו את לבריאותה כולה. את האתר, עמוד הפייסבוק, החתימה למייל, דפים וכרטיסי ביקור. נדרשו תיקונים עדינים, הרחבה קלה במתניים, הידוק והחלקה במקומות אחרים. לאט לאט התחלתי להרגיש בנוח עם הלוּק החדש, נשמתי לתוכו והתמתחתי. הוא התאים לי בדיוק.

          תכנון הגרפיקה לכותרת האתר היה מהנה במיוחד. בשיחת טלפון שיזמה קרן בתזמון מושלם, מצאתי את עצמי עוצמת עיניים ומדמיינת את השולחן שלי במרפאה. תיארתי לה את הסטטוסקופ המונח בצד, את העציץ שמקשט את החדר בירוק משמח ואת הספל שנלגם ומתמלא שוב לאורך יום עבודה. המחשב משמש אותי כמובן בכתיבת המפגשים במרפאה, אבל גם בבית הוא כלי עבודה מרכזי. הוא מארח בלי להתלונן עשרות מאמרים הממתינים לקריאה, מאפשר לי להתעדכן במחקרים חדשים, ומאפשר לי לכתוב רשומות, ממש כמו זו, כדי לקדם בריאות שווה ושוויונית.

          הקוראות הותיקות שביניכן יודעות שאני ממעטת לכתוב רשומות אישיות. זה אמנם בלוג, אבל כזה שמאפשר לי כתיבה מדעית ורפואית ואני פחות משתמשת בו לכתיבה על עצמי. כמה פסקאות אחורה, בתחילת העמוד הזה, שאלתי שאלות גדולות במסווה של הרהורים על גרפיקה. לשתיים מהן אני מתחילה למצוא תשובות. ועל השלישית? ובכן, אני עדיין לא יודעת לאן עפים הברווזים.

שלכן באהבה גדולה,

ליאור.

מחבר: ד"ר ליאור ברוך | Dr. Lior Baruch

ד"ר ליאור ברוך, בת 34, נשואה ואמא ל-2, ומתגוררת ברמת השרון. בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון, מחזור ל"א, בין השנים 2004-2010. מייסדת 'לבריאותה - רפואה פמיניסטית' משנת 2013. ----------- Dr. Lior Baruch, 33 years old, married and a mother of two. Graduate of medical school at Ben Gurion University of the Negev, 2004-2010. Founder of "Livriuta - HealthyHer - Feminist Medicine"

מחשבה אחת על “התחדשות

  1. פינגבק: חמש שנים ל'לבריאותה – רפואה פמיניסטית' | לבריאותה

השארת תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s