היפהיפיה הנרדמת בגישה קצת אחרת: הבדלי המינים בהרדמה לניתוח

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
האם בעתיד נוכל לקבוע באיזה שלב של מחזור הוסת כדאי לנו לעבור ניתוח והרדמה? על הקשר בין התאוששות מניתוח למחזור החודשי. מאת ד"ר ליאור ברוך

אי שם, בממלכה רחוקה מאד, התגוררה נסיכה. היא הייתה חכמה ואמיצה, והמראה החיצוני שלה מעולם לא עמד לדיון כי זה לא היה רלוונטי. הנסיכה חיה בשלווה, אך הייתה נוחרת בלילות, ולכן החליטה לעשות ניתוח להסרת שקדים ואדנואידים, כי איכות השינה שלה כבר נפגעה (וגם כי הדרקונים התלוננו). ביום הניתוח ישבו המלכה והמלך בחדר ההמתנה וכססו ציפורניים, ונשמו לרווחה רק כשהרופאה הודיעה להם שבתם יצאה מהניתוח וכבר נמצאת בחדר ההתאוששות. אך אבוי! למרות שהניתוח עבר בקלות, והנסיכה התעוררה במהרה, כמה לא נעימה הייתה ההתאוששות מההרדמה! בחילה, הקאה וכאב היו מנת חלקה של הנסיכה האומללה. למה? ככל הנראה באשמת הורמוני המין שמופרשים מהשחלות שלה, אבל יש עוד השערות וזה עדיין במחקר.

טוב, אולי זה לא הסוף הכי אטרקטיבי לסיפור אגדה, אני אעבוד על זה.

sleeping little asian girl
דובוני פרווה. טרם נבדקו מחקרית.

בלי קשר לסיפורי אגדות, לאט לאט מצטברות ראיות מציאותיות, הרומזות ששני המינים מגיבים מעט אחרת לחומרי ההרדמה המשמשים בחדרי הניתוח. עם זאת, כיום עדיין נהוג להתאים את מינון חומרי ההרדמה למשקל הגוף, אך לא למין המטופל/ת. לדוגמה, מחקרים מראים שנשים* פחות רגישות לחומרי ההרדמה המקובלים, כמו פרופופול (Propofol). זו הסיבה שמינון אשר מביא להרדמה טובה ואיכותית בגבר, עלול להביא להרדמה שטחית יותר באשה, לעתים עד כדי מודעות (awareness) בזמן ניתוח. סיבוך זה אמנם נדיר ביותר, אך כאשר קורה, הוא מופיע משמעותית יותר אצל נשים.

ההבדלים ממשיכים גם לאחר ההרדמה. נשים מתעוררות כ-40% מהר יותר בהשוואה לגברים, אך תקופת ההתאוששות שלאחר מכן, יותר קשה: יותר בחילה והקאה (פי 2 יותר מגברים), ויותר כאב ראש, גרון וגב – תופעות שנמשכות אפילו כמה ימים.

אבל רגע, זה לא כזה פשוט. כמה מחקרים הראו שהגוף מגיב אחרת לחומרי הרדמה, בשלבים שונים של המחזור החודשי. לדוגמא? שני מחקרים הראו קשר בין הופעת בחילה לאחר הרדמה, לבין היום במחזור הוסת בו בוצע הניתוח. מרבית אירועי הבחילה אירעו בחצי הראשון של המחזור החודשי (השלב הפוליקולרי, בין קבלת הוסת לביוץ), ובמיוחד ביום 5 למחזור הוסת. לאחר גיל הפסקת הוסת, המנופאוזה, תופעות הלוואי של בחילה והקאה יורדות משמעותית, וההבדל בין המינים כמעט ומתבטל, מה שמחזק את ההשערה שלהורמוני המין מהשחלה יש השפעה גדולה על תופעות הלוואי הללו.

דוגמא נוספת ומסקרנת, היא הממצא שנשים בשלב הלוטאלי (החצי השני של החודש, בין הביוץ לקבלת הוסת) זקוקות למינון נמוך יותר של חומרי הרדמה נשאפים ("גז צחוק") כדי לקבל את אותו האפקט כמו נשים בשלב הפוליקולרי. ממצא דומה מופיע גם בנשים בהריון. למעשה, גם לאסטרוגן וגם לפרוגסטרון, שני הורמוני המין המופרשים מהשחלה, יש השפעה ישירה ועקיפה על קולטנים במוח, המושפעים מחומרי הרדמה. מה שמעלה את השאלה: האם בעתיד יהיה ניתן להתאים את סוג ומינון חומרי ההרדמה למועד במחזור החודשי?

menstrual_cycle hormones bioninja
מחזוריות הורמוני המין לאורך החודש. מתוך: BioNinja

עוד נתון שיש לקחת בחשבון, הוא שתרופות ההרדמה עצמן "מתנהגות" אחרת בשני המינים. חלק מזה קשור להרכב הגוף השונה בין המינים. בהכללה, לנשים יותר אחוזי שומן, פחות אחוזי שריר, ותכולת מים נמוכה יותר בגוף. תרופות הרדמה המסיסות בשומן מתפזרות על נפח גדול יותר באשה ולכן משפיעות על נשים בצורה חלשה יותר, למרות שהמינון לקילו הוא זהה. דוגמא אחת היא הפרופופול שהוזכר קודם, ודוגמה נוספת היא מידזולם (midazolam), שנמצא בשימוש נפוץ. מהצד השני של המטבע, תרופות הרדמה המסיסות במים (כמו מרפי שרירים) מתפזרות בנפח קטן יותר ולכן משפיעות על נשים בצורה חזקה יותר. ואכן, נשים רגישות למרפי שרירים ב-20-30% יותר מאשר גברים, וזקוקות למינון נמוך יותר לקילו, כדי לקבל את האפקט הרצוי.

גם תרופת הרדמה צריכה לסיים את חייה בגוף בצורה כלשהי, ואצל תרופות רבות שלב זה מתרחש בכבד. אך גם המשוכה האחרונה בחייה של התרופה משתנה בין המינים. כמו שהוזכר ברשומה קודמת בבלוג, חלק מהאנזימים המפרקים תרופות מושפעים מהורמוני המין, כמו טסטוסטרון, אסטרוגן ופרוגסטרון, שגורמים להם לפרק תרופות בקצב שונה. פירוק התרופות מושפע לכן גם הוא מהמין של המטופל/ת, כמו גם מהתקופה במחזור הוסת, מהריון ומאמצעי מניעה הורמונליים.

woman anesthesiologist

כתיבת הרשומה הנוכחית השאירה אותי מופתעת. לא ציפיתי לכמויות המידע שאתקל בהן בזמן סקירת הספרות שערכתי לפני הכתיבה. מאמרים רבים, קליניים וביוכימיים, שמהם חלקתי כאן באמת רק את קצהו של המידע. ועדיין, טלטל אותי שוב לגלות שכמעט כל תרופות ההרדמה הותיקות לא נבדקו על נשים עד לשנים האחרונות, כמעט תמיד בתואנה שהמחזור החודשי יפריע למחקר. וזה נכון, כפי שמסתבר מהמחקרים החדשים; המחזור החודשי באמת משפיע על פעילות התרופות. רק שהשאלה שמנקרת בראשי היא, איך אפשר לקרוא לזה "הפרעה", כשזה נוגע ל-51% מהאוכלוסיה?

כך או כך, בהרבה מהנקודות שהעליתי ברשומה הזאת, אנו עדיין בשלב מוקדם מדי ליישום בפועל. וזה בסדר. התאמת מינוני תרופות לפי מין ושלב במחזור הוסת דורשת הרבה היערכות, מחקר קפדני, ולמידה תוך כדי עבודה, וזה בהחלט לא שינוי שהייתי רוצה שיערך בפזיזות. כולי תקווה שגם בתחום זה, התיקון המבורך והנחוץ של התייחסות לנשים ולנקבות במחקרים, לא יעצר כאן, ושנזכה לראות את  פירותיו בקרוב.

 

בברכת יום בריא ועירני 🙂

ליאור.

 

 

 

* על מנת להמנע מכתיבת "נקבות" לאורך הרשומה, בחרתי במילה "נשים". התנצלותי הכנה והאמיתית בפני הקהילה הטרנסית. כמו שכתבתי ברשומות קודמות, אני עדיין מחפשת חלופות טובות ופתוחה לכל הצעה.

Effect of patient sex on general anaesthesia and recovery

http://bja.oxfordjournals.org/content/106/6/832.full.pdf+html

Gender Differences in Drug Effect: Implications for Anesthesiologists

http://www.angelfire.com/hi5/anaesthesia/articles/gender_drugs.pdf

Gender and Recovery After General Anesthesia Combined with Neuromuscular Blocking Drugs

https://www.uic.edu/com/mcas/Gender-and-Recovery.pdf

Patient sex and its influence on general anaesthesia

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19400484

המאמר המלא ברשותי למעוניינות/ים

2 תגובות

  1. הבלוג כתוב מקסים. תודה ליאור על הידע הרב והחשוב שאת אוצרת ומוסרת לנו. מדהים ולא מפתיע ההזנחה של הרפואה מוכוונת המין הנשי. הבלוג החשוב שלך תורם אני מקווה לתהליך השינוי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות