מדוע נשים לסביות פחות פונות לבדיקת סקר לסרטן צוואר הרחם?

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
משטח פאפ מאפשר לזהות נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם, והוא חשוב גם לנשים ששוכבות עם נשים. מאת ד"ר ליאור ברוך

מעטים הנושאים שמרגשים אותי כמו רפואה, ולאורך התקופה האחרונה קראתי כמה מאמרים שעל הדרך גם חיממו את לבי הפמיניסטי. אחד מהמאמרים היותר מסקרנים, ניסה לגשת לשאלה כואבת: מדוע נשים לסביות פונות פחות לבדיקות סקר לזיהוי סרטן צוואר הרחם; והוא זה שדחף אותי לכתוב הפעם.

הממצא לפיו נשים לסביות פונות פחות מנשים הטרוסקסואליות, כבר היה ידוע ממחקרים קודמים. אבל המחקר המדובר עשה את הדבר הפשוט וההגיוני – הוא הלך ושאל את הנשים למה.

לא רק תוצאות המחקר היו מעניינות בעיני (אני לא הולכת להרוס את המתח כבר עכשיו! חכו לסוף) אלא גם אופן הביצוע והעריכה של המחקר, והשאלות היפות והקשות שהחוקרותים שאלו. הןם ניסו, למשל, לבחון האם יש קשר בין המנעות מהבדיקה, ובין תחושה של אפליה על רקע נטיה מינית, או לזכרונות של אפליה בתוך המערכת הרפואית, ואף התייחסו לחוויה של להיות "בארון" או מחוצה לו.

אבל כמו שאמרו גדולות ושקולות ממני – first things, first. איך אפשר לדבר על כל זה, עוד לפני שדיברנו על מהו בכלל סרטן צוואר הרחם, ומהן בדיקות הסקר. למרות שמדובר בתחום גדול מאד, אביא כאן את הדברים העיקריים שלדעתי כל אשה צריכה לדעת:

סרטן צוואר הרחם הוא הסרטן השלישי בשכיחותו בנשים בעולם. מדובר בממוצע, כיוון שהוא מהווה אחוז גדול ממקרי הסרטן בעולם השלישי, ודווקא אחוז קטן יחסית בעולם הראשון. זאת בשל בדיקות הסקר שהפכו שגרתיות בעולם המערבי, והורידו משמעותית את מקרי הסרטן.

בדיקת הסקר לסרטן צוואר הרחם – או משטח פאפ – מאפשרת לזהות נגעים טרום-סרטניים, עוד לפני שהפכו לממאירות ממש. בשלב הזה הנזק שנגרם הוא עוד מינימלי, והטיפול קל הרבה יותר מאשר הטיפול בסרטן צוואר הרחם עצמו. הבדיקה מתבצעת על ידי העברת מטוש דק על צוואר הרחם, ובדיקת התאים במיקרוסקופ.

בדיקת פאפ נעשית על ידי העברת מטוש דק על צוואר הרחם ובדיקת התאים במיקרוסקופ
בדיקת פאפ נעשית על ידי העברת מטוש דק על צוואר הרחם ובדיקת התאים במיקרוסקופ

ההמלצות העדכניות ביותר לביצוע הבדיקה פורסמו במרץ 2012 על ידי ארגון הגניקולוגים האמריקאי (ACOG). ההמלצות לנשים פעילות מינית, לביצוע בדיקת Pap:

–          בדיקה ראשונה בגיל 21, ללא קשר לגיל תחילת יחסים, וללא צורך בבדיקה לפני גיל זה (שינוי ביחס להמלצות הקודמות)

–          מגיל 21 עד 65 – בדיקה כל שלוש שנים

–          ניתן להפסיק הבדיקות בגיל 65 בהתאם להיסטוריה מינית ובדיקות סקר קודמות

כמו כן ישנה המלצה ללכת להבדק בנוסף, במידה וישנם סימנים כדימום לאחר מגע מיני, או הפרשות לא רגילות.

הרוב הגורף של מקרי סרטן צוואר הרחם נגרם מוירוס הפפילומה, HPV. מדובר בוירוס נפוץ מאד, עם מעל מאה זנים המוכרים למדע. רק ארבעה זנים של הוירוס מדביקים את מערכת המין: שניים מהם יוצרים בעיקר יבלות (=קונדילומות) (זנים 6 ו-11), ושניים בעלי סיכון גבוה ליצירת גידולים סרטניים (16 ו-18). הזנים הללו מדביקים לא רק נשים, אלא גם גברים, ויכולים ליצור גם יבלות וגידולים של הפין, של פי הטבעת, הנרתיק והפות.

על מנת להדבק בוירוס, לא חובה כי תהיה חדירה מלאה (אם כי חדירה מעלה את אחוזי ההדבקה), ומספיק מגע של איזור באיזור. מסיבה זו, ישנו סיכון להדבקה גם ביחסים לסביים, או ביחסים הטרו/הומוסקסואליים ללא חדירה. למי שמתענייןת, ניתן לקרוא כאן עוד על הדבקה בקהילת הלהט"ב, נושא חשוב שלא הרבה מדברותים עליו.

כ-90% ממקרי ההדבקה בוירוס חולפים מעצמם ללא כל הפרעה תוך כמה חודשים, וכ-10% הופכים לזיהום מתמשך. מתוכם, רק חלק יהפכו לנגעים סרטניים. עם זאת, בהתחשב בכך שההדבקה נפוצה כל כך באוכלוסיה, מדובר בלא מעט מקרים שהופכים לסרטן.

לפני כמה שנים וירוס הפפילומה עלה לכותרות כשנמצא נגדו חיסון, אשר מיועד להפחית משמעותית את מקרי ההדבקה ואת מקרי סרטן צוואר הרחם. כיום ישנם בשוק שני חיסונים נפוצים – גרדזיל (Gardasil) הוא חיסון שמגן מפני כל ארבעת הזנים המוזכרים מעלה, וסרווריקס (Cervarix), שמגן מפני שני הזנים שמסכנים יותר לסרטן.

אז מה עם המחקר, אתןם שואלותים? באמת הגיע הזמן שנדבר עליו.

מדובר במחקר שבוצע בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מרילנד, על יד שלוש/ה חוקרותים. מטרתןם הייתה לבחון את הרגלי הפניה של נשים המגדירות עצמן כלסביות, לבדיקות סקר לזיהוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם – בדיקת פאפ. הרקע למחקר היה מחקרים קודמים, שהראו כי שיעור בדיקת פאפ בקהילה הלסבית נמוך ביחס לאוכלוסיית הנשים הכללית, למרות שהסיכון למחלה דומה לסיכון של נשים הטרו'. על מנת לבחון מדוע נוצר המצב, נשלח סקר אינטרנטי, עליו השיבו כ-1000 נשים שהגדירו עצמן כלסביות.

62% מהמשיבות היו נשים שבצעו סקירה באופן שגרתי (מעט נמוך יותר מאשר בקרב נשים הטרוסקסואליות). הסיבות הנפוצות ביותר לאי ביצוע בדיקת פאפ שגרתית, היו אי קבלת הפניה מרופאה (17.5%) והיעדר רופאה מטפלת (17.3%).

עוד פרמטר שהוכנס למחקר היו תחושת אפליה: עד כמה נשים לסביות חשו כי חוות אפליה ביום-יום ובחיים על רקע נטייתן המינית, ועד כמה חשו כך במסגרת שירותי בריאות ורפואה, אך המחקר לא מצא קשר ברור בין שני הדברים.

לעומת זאת, כן נמצא קשר ברור בנושא קרוב: במחקר עלה כי נשים שחשפו את נטיותיהן המיניות לרופאת המשפחה או לרופאת הנשים, היו בעלות שיעורי סקירה גבוהים יותר מאלו שלא, וזו שאלה מעניינת לבחון מה מהשניים הוא הסיבה ומה התוצאה. כמו כן, מי שידעה שאי ביצוע בדיקת Pap מסכנת לסרטן צוואר הרחם, הייתה גם היא בסבירות גבוהה יותר לסקירה שגרתית.

מסקנות החוקרותים היו כי על מערכת הבריאות להתאים עצמה לקהילת הנשים הלסביות, ולהציע התערבות שמתאימה ופתוחה לקהילה, דוגמת הסברה מכוונת לנשים, והסברה ספציפית לרופאות המטפלות על מנת שיפנו יותר נשים לבדיקה. את החשיבות העקרית נתנו החוקרותים לשיפור התקשורת בין רופאה ומטופלת.


וירוס הפפילומה – HPV:

http://emedicine.medscape.com/article/219110-overview#aw2aab6b2b2

סרטן צוואר הרחם:

http://emedicine.medscape.com/article/253513-overview

המלצות עדכניות לביצוע בדיקות סקר:

http://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0CDUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fcancer%2Fcervical%2Fpdf%2Fguidelines.pdf&ei=Dn1JU-jiMOix4wTV54CwDw&usg=AFQjCNFEUmrnPmnO7y-Wwy1PfRbiykL3BA&sig2=f63Gl_YOdnr0fSlXLEsbRA&bvm=bv.64542518,d.bGE

גרדזיל – Gardasil:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gardasil

סרווריקס – Cervarix:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cervarix

וירוס הפפילומה בקהילת הלהט"ב:

http://www.cancer-network.org/cancer_information/hpv_and_cancer/

מאמר בגישה חופשית – Understanding cervical cancer screening among lesbians:

http://www.biomedcentral.com/1471-2458/13/442

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות