טיפול ומניעה: תסמונת קדם וסתית (PMS ו-PMDD)

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
כ-75% מהנשים חוות סימפטומים כלשהם בימים שלפני קבלת הוסת, כ-PMS מוגדרת כאשר התסמינים מפריעים לתפקוד היומי. מה הטכניקות הקיימות למניעה ולטיפול? מאת ד"ר ליאור ברוך

נשים רצות בשדה פורח ומקבלות בברכה גשם רך של בדים לבנים שנופלים מהשמים! כן, בהחלט, האסוציאציה הראשונה שצריכה לקפוץ אל הראש היא אשה במחזור. אלא אם כן הפרסומות בטלויזיה לא משקפות את המציאות?… 🙂

כ-75% מהנשים חוות סימפטומים כלשהם בימים שלפני קבלת הוסת, ככאב בטן או גב, חוסר אנרגיה, נפיחות, רגישות בשדיים, שינויי תיאבון ושינה, ועוד. אך לא אצל כולן מדובר בתסמונת קדם-וסתית. תסמונת קדם-וסתית (PMS, PreMenstrual Syndrome) מוגדרת למעשה כתסמינים בעוצמה שמפריעה לתפקוד היום-יומי, כתפקוד בין חברות/ים, משפחה או עבודה, והיא מופיעה אצל כ-3-8% מאוכלוסית הנשים שמקבלות וסת בצורה סדירה. עם זאת, יש קושי גדול בהערכת השכיחות המדויקת באוכלוסיה, מכל מיני סיבות.

לאחרונה נהוג לדבר על אבחנה נוספת, שקיימת ככל הנראה אצל כ-2% מהנשים, ונקראת PMDD, PreMenstrual Dysphoric Disorder. ובעברית? דכדוך שלפני וסת. בהתאם לשמה, ב-PMDD התסמין הבולט הוא שינוי משמעותי במצב הרוח לפני הוסת, שמשתפר עם תחילת הדימום ואחריו.

אז אולי פחות סביר לקוות שכל הנשים יצאו לרכיבת אופניים פוטוגנית בדיוק בימים שלפני הוסת, אבל כן אפשר להקל קצת על ההרגשה, על ה-PMS ועל ה-PMDD, והפוסט הנוכחי יעסוק בדיוק בכך.

bicycle
בתמונה: אופניים. משמשים נשים בזמן מחזור מאז המצאת הפרסומות לתחבושות הגייניות

עבור נשים שחוות תסמינים שלא פוגעים משמעותית בתפקוד, מומלצים בעיקר שינויים באורחות החיים. כמה מחקרים כבר הראו שפעילות אירובית מביאה לשיפור לפחות בחלק מהתסמינים. לא ברור האם מדובר באפקט פלצבו, או בהטבה בשל הפעילות הגופנית עצמה, אבל כך או כך, לפעילות יש יתרונות רבים, ולכן בשורה התחתונה – מומלץ לנסות.

עוד המלצות שלא נבדקו מחקרית, אך נשים רבות מעידות כי מביאות לשיפור, הן שתית מים (מניעת התייבשות מקלה על כאב הראש), אכילת ארוחות קטנות מרובות במקום ארוחות גדולות, ואכילת פחמימות מורכבות. יש נשים המעידות על קשר בין עוצמת התסמינים לשתית קפאין, אלכוהול, או אכילת שוקולד, כאשר חלק מעידות על שינוי לטובה ואחרות לרעה. גם נטילת משככי כאב עבור כאב בטן, גב וראש היא מקובלת ואינה מזיקה.

ברחבי הרשת מסתובבות המלצות לנטילת ויטמינים שונים להקלה על התסמינים. עם זאת, יעילותם מעולם לא הוכחה: גם לויטמינים וגם לפלצבו נרשמו אחוזים דומים של שיפור בתסמינים קדם וסתיים. מהסיבה הזו מומלץ להזהר מויטמינים/מינרלים שיכולים לגרום נזק בעודף, כמו ויטמין B6 ותוספי סידן.     

workout
פעילות גופנית מביאה לשיפור בחלק מהתסמינים שלפני הוסת

כשכבר מדובר בדרגת חומרה גבוהה יותר של תסמינים, כמו ב-PMS או PMDD, ניתן לשקול גם טיפול תרופתי. לפני שמחליטות על הטיפול, חשוב לבדוק שאכן מדובר בPMS, ולא באבחנה אחרת עם תסמינים דומים, כמו תת פעילות של בלוטת התריס, אנמיה, דכאון ועוד.

איזה טיפול תרופתי קיים?

אחד מהטיפולים המוכחים הוא תרופות ממשפחת ה-SSRI. חשוב לציין שהטיפול התרופתי מיועד גם לתסמינים הגופניים של התסמונת, ולא רק לתסמינים הנפשיים, למרות שהתרופות ממשפחה זו משמשות במקור לטיפול בדכדוך/דכאון ובסוגים שונים של חרדה. אלה תרופות בטוחות לשימוש, עם מעט מאד תופעות לוואי מסוכנות, וכ-70% מהנשים עם PMS ובמיוחד עם PMDD – יחוו שיפור עם הטיפול.

ניתן להשתמש בתרופה באופן רציף לאורך כל החודש, או רק בתקופה בה מופיע הPMS: החל מהיום ה-14 למחזור (יום הביוץ המשוער), ועד קבלת הוסת עצמה, הדימום. טיפול רציף הוא ככל הנראה יעיל יותר מאשר טיפול של חצי-חודש, אבל לא ברור באיזו מידה, וגם טיפול של חצי-חודש הוכח כיעיל לתופעות המרכיבות את התסמונת הקדם וסתית.

אם לאחר כמה חודשים של טיפול ב-SSRI לא מורגש שיפור, ניתן להחליף לתרופה אחרת מהמשפחה, כיוון שהרבה נשים יחושו שיפור לאחר החלפה. הסיבה העקרית להפסקת סופית של התרופה, היא תופעות הלוואי שמופיעות בכ-15%, דוגמת בחילה, אי שקט או השפעה על תפקוד/הנאה מינית.

happy pills!
בתמונה: אמנם לא הוכחו מחקרית, אבל עדיין משמחות. סוכריות צבעוניות.

אופציה אחרת מתאימה לנשים שמעוניינות גם באמצעי למניעת הריון, והן גלולות למניעת הריון מהסוג המשולב. כמה מחקרים כבר הראו שנשים תיעדו שיפור מובהק בתסמינים עם השימוש בגלולות. זאת בייחוד בשימוש בגלולות שמכילות drospirenone (כמו יאז, או יסמין), ובגלולות בהן ההפסקה בנטילה היא של 4 ימים במקום של 7 (כמו יאז).

באופן פרדוקסלי, חלק מתופעות הלוואי של הגלולות יכולות להיות דומות ל-PMS, כמו נפיחות או רגישות בשדיים, אך הן לא מופיעות אצל כולן, ואם כן מופיעות – הן לרוב קלות יותר, מאפשרות תפקוד יום-יומי (בניגוד ל-PMS), ולעתים קרובות חולפות תוך כמה חודשים של שימוש.

בנימת סיכום, חשוב לזכור שכל מי שחווה תסמינים לפני הוסת, בכל עוצמה שהיא, נמצאת בחברה טובה. ולמי שסובלת מתסמונת קדם וסתית המשפיעה על תפקוד יום-יומי? לא מדובר בגזירת גורל, ויש לא מעט דרכים, רפואיות ולא רפואיות, לשפר את איכות החיים שלעתים נפגעת בגלל התסמונת.

בברכת ליקוט פרחים בחצאית לבנה מהנה לכולן,

ויום נעים ובריא,

ליאור.

 

 


 

Aerobic exercise, mood states and menstrual cycle symptoms

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8027958

The effects of aerobic exercise on premenstrual symptoms in middle-aged women: a preliminary study.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=The+effects+of+aerobic+exercise+on+premenstrual+symptoms+in+middle-aged+women%3A+a+preliminary+study

Selective serotonin reuptake inhibitors for premenstrual syndrome.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23744611

Selective serotonin reuptake inhibitors for premenstrual syndrome and premenstrual dysphoric disorder: a meta-analysis.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2670364/

(מאמר מלא נגיש לקריאה ולהורדה חופשית)

Treatment of premenstrual syndrome and premenstrual dysphoric disorder

http://www.uptodate.com/home

(גישה מוגבלת ודורשת סיסמא)

אפקט פלצבו

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A4%D7%A7%D7%98_%D7%A4%D7%9C%D7%A6%D7%91%D7%95

תסמונת קדם וסתית – ויקיפדיה

בעברית:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA_%D7%A7%D7%93%D7%9D_%D7%95%D7%A1%D7%AA%D7%99%D7%AA

באנגלית:

http://en.wikipedia.org/wiki/Premenstrual_syndrome

Premenstrual Dysphoric Disorder – Wikipedia

http://en.wikipedia.org/wiki/Premenstrual_dysphoric_disorder

 

2 תגובות

  1. סליחה על העיכוב בתשובה, רק עכשיו הבחנתי שהיא נשארה שמורה כטיוטה ולא נשלחה:

   שמן נר הלילה הוא תוסף תזונה שמומלץ על ידי הרפואה המשלימה למצבים שונים, ביניהם תסמיני גיל המעבר, PMS, ועוד. השמן אמור להכיל חומצות שומן מסוג GLA. המחקר הכי טוב מבחינה מדעית שנעשה עליו ניסה לבחון קשר בין הטיפול לבין שיפור בתסמונת קדם וסתית – ולא מצא תועלת מובהקת בשימוש.

   דעתי האישית היא שמחקרים נותנים לנו אינדיקציה על האוכלוסיה הכללית, והם מושתתים על כלים סטטיסטיים. אם מישהי תגיד שהיא באופן אישי מרגישה שהשימוש בתכשיר משלים כלשהו עוזר לה, ואם הוא לא גורם נזק כלשהו – אשמח בשמחתה 🙂 .
   רק חשוב לזכור שתכשירים משלימים הם לא תחליף לטיפול רפואי אם יש צורך באחד (כמו שטיפול רפואי הוא לא תחליף לדברים אחרים), ושחשוב לבדוק את המקור שממנו רוכשים את התכשיר המשלים, כי לצערי השוק יחסית פרוץ מבחינת פיקוח על מינונים ואיכות החומרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות

תפריט נגישות
LM web solution
♂︎ ♀︎ ⚥︎