תסמונת ההלם הרעלי – Toxic Shock Syndrome

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
תסמונת הלם רעלי בעקבות שימוש בטמפונים היא נדירה אך מסוכנת. כיוון שכך כדאי לדעת כיצד להיזהר. מאת ד"ר ליאור ברוך

אחת לכמה שנים עולה לכותרות מקרה של תסמונת ההלם הרעלי, ובאנגלית Toxic Shock Syndrome: תסמונת היכולה להוביל אף למוות, וקשורה לשימוש בטמפונים. כתבה כזו, אשר סיפרה על ספורטאית ודוגמנית שאיבדה את רגלה בשל התסמונת, פורסמה לאחרונה בעיתון People ותפסה תאוצה ברשת.

התסמונת, אשר נוטה לפגוע לרוב דווקא בא/נשים צעירות ובריאות סביב גיל 20-30, עלולה להופיע ולהדרדר במהירות, ומכאן החשיבות של זיהוי וטיפול מוקדמים ככל שניתן.

חיידקים ורעלנים

שני חיידקים עלולים לגרום לתסמונת ההלם הרעלי: האחד הוא החיידק סטאפילוקוקוס אאורוס, שנמצא באופן טבעי על העור, והשני הוא החיידק סטרפטוקוקוס פיוגנס. השימוש בטמפונים הוא גורם סיכון משמעותי, אם כי המנגנון לא לחלוטין ברור. ההשערה המקובלת היא שהחיידקים הללו משגשגים בדם הוסת שנאגר בטמפון, ומשחררים טוקסינים (רעלנים) אשר גורמים לתסמונת.

לא כל שימוש בטמפון מוביל ל-TSS, כמובן. האירועים בהם התפתח TSS היו קשורים בטמפון שנשכח לזמן רב בתוך הנרתיק, או במותגים ספציפיים של טמפונים שהתפארו בכך שהם סופגים כמויות גדולות מאד של דם. הטמפונים הסופגים-במיוחד הללו היו עשויים מתערובת של צלולוז ופוליאסטר, ויתכן וזהו מרכיב נוסף שגרם לסיכון. אגב, מאז שאותם מותגים נאסרו לשימוש סביב שנות ה-80', השכיחות של התסמונת ירדה משמעותית. נתון נוסף שחשוב לדעת, הוא שלא כל טמפון שנשכח בנרתיק גורם להתפתחות התסמונת. יש לא מעט מקרים מתועדים של טמפונים שנשכחו ימים ושבועות בנרתיק, והסתיימו "רק" בזיהום מקומי קל והפרשות מקומיות. עדיין לא ברור מה הגורם שמבדיל בין מקרה כזה לאחר.

חשוב להזכיר שתיאורטית גם השימוש בגביעונית יכול לגרום לתסמונת, ומרבית היצרניות אף מציינות זאת בעלון המוצר. עם זאת, אין מקרים מתועדים רשמיים של TSS  עם שימוש בגביעונית, אולי בגלל שהשימוש בגביעונית משמעותית פחות שכיח מאשר השימוש בטמפונים, ואולי בגלל שהן עשויות מחומר שונה מאשר טמפונים.

אגב, למרות שהתסמונת זוכה למרבית הפרסום בהקשר לשימוש בטמפונים, מחצית מהמקרים בכלל לא קשורים לוסת. למה הכוונה? מחצית ממקרי ה-TSS  בעשורים האחרונים קרו בסיטואציות אחרות, כמו זיהום בפצע ניתוחי, זיהום לאחר לידה, או זיהומים אחרים, שכלל אינם קשורים למערכת הגניקולוגית, כולל אצל גברים.

menstrual cup

תסמיני תסמונת הלם רעלית

כאמור, התסמינים של TSS  נוטים להופיע ולהדרדר במהירות, וזיהוי מוקדם הוא קריטי. התסמונת מתחילה לרוב בהופעת חום גבוה, לרוב סביב 39 מעלות, ולאחר מכן גורמת לקריסה של מערכות הגוף: ירידה ניכרת בלחץ הדם; אדמומיות בעור (ולאחר כמה שבועות גם קילוף של העור); הקאה ושלשול; כאב שרירים; אי ספיקת כליות וכבד; פגיעה בקרישיות הדם וירידה ברמת ההכרה ומערכת העצבים.

הורדת הסיכון

השכיחות של TSS  היא מלכתחילה נמוכה מאד, ועומדת ככל הנראה על 2-3 מקרים על כל מאה אלף נשים המשתמשות בטמפונים. עם זאת, כדי למזער את הסיכון, מומלץ להחליף את הטמפון, או לרוקן את הגביעונית, לפחות כל שמונה שעות. גם שמירה על הגיינה היא חשובה במיוחד: שטיפת ידיים לפני ואחרי ההחלפה, וניקוי יסודי של הגביעונית במידה ומשתמשות באחת.

 

טיפול

בהחלט יש. הטיפול ב-TSS כולל אנטיביוטיקה שמטפלת בחיידק, ביחד עם טיפול תומך שימנע את קריסת מערכות הגוף עד שהחיידק יוכחד. הטיפול מצריך אשפוז במחלקת טיפול נמרץ, מתן נוזלים, ולעתים אף תרופות לשימור לחץ הדם. בעשרות השנים שחלפו מאז שהתסמונת תוארה לראשונה, הטיפול בה השתפר מאד, ואחוזי התמותה ירדו. הנתונים האחרונים על תמותה מ-TSS נאספו בסוף שנות ה-90', ולפיהם "רק" 1-2% מכל המקרים של TSS  יסתיימו במוות. עם זאת, חשוב לזכור שגם המקרים שלא מסתיימים במוות עלולים להסתיים בנכות בדרגות שונות, כמו בכתבה איתה פתחנו את הרשומה.

עבור הרבה נשים השימוש בטמפונים הוא יום יומי ומובן מאליו, והמודעות לסיכונים לא תמיד ידועה. מוצרי הגיינה רבים מגיעים עם עלון לצרכנית, ואני ממליצה בחום לקרוא אותם, פשוט כי ידע הוא כח. באופן אישי אני ממש לא נגד השימוש בטמפונים – מבחינתי מספיק שאשה אחת תגיד שהשימוש בהם מאפשר לה חיים יותר נוחים כדי שהקיום שלהם יהיה מוצדק. אבל בכל זאת, כשמדובר במוצר שמכניסות לתוך הגוף, תמיד כדאי להכיר גם את החסרונות והסיכונים, כדי שאם חלילה משהו ישתבש, תהיה לנו האפשרות לעזור לעצמנו ולחברותינו.

שיהיה המשך יום טוב ובריא,

ליאור.


'I Wanted to Kill Myself': Heartbroken Model Loses Leg to Toxic Shock Syndrome After Using a Tampon

http://www.people.com/article/lauren-wasser-model-toxic-shock-syndrome

UpToDate

http://UpToDate.com

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות