שינויים הורמונליים ומצבים רפואיים יכולים להשפיע על בריאות הנרתיק ולהוביל לכאב ביחסי מין. חברת אקווהפיט אינטימי מציעה פתרון חדשני ומבט הוליסטי על רווחתן המינית של נשים

לא מדברות מספיק על כאבים בקיום יחסי מין

כאבים בעת קיום יחסי מין (Dyspareunia) הם תופעה שכיחה יותר משנהוג לחשוב, וההערכה היא שכשלוש מתוך ארבע נשים (!) חוות או יחוו כאבים בעת קיום יחסי מין במהלך חייהן. עבור חלק מהנשים הכאב הוא בעיה זמנית, ועבור אחרות מדובר בבעיה ארוכת טווח.

במחקר שנעשה בבריטניה בהשתתפותן של כ-6,500 נשים פעילות מינית בין הגילאים 16 עד 74, נמצא שדיווח על מין כואב היה קשור גם לבעיות תפקוד מיני אחרות – בעיקר יובש בנרתיק, חרדה ממין וחוסר הנאה ממין. כמו כן, נמצאו קשרים עם מדדים של בריאות פסיכולוגית ופיזית, כולל תסמיני דיכאון.

אולם, נשים רבות לא פונות לרופא/ת המשפחה או לרופא/ת הנשים שלהן על מנת לפתור את הבעיה. לכך סיבות רבות, הכוללות מבוכה, בושה, או מחשבה של "מה כבר אפשר לעשות עם זה". גם כאשר כבר נעשית פנייה לקבלת ייעוץ רפואי, נשים מספרות על מתן פתרונות לא מספקים במקרה הטוב, ויחס מקטין או מבטל במקרה הרע.

חברת Aquafit Intimate היא חברת הזנק לבריאות מינית של נשים, שמציעה סדרה של ג׳ל סטיקס (Gel sticks) לאימון אינטימי (מאמני נרתיק), ובאמצעותן הן מנסות להציע פתרון נגיש, חכם ומותאם לבעיה, ועל הדרך לחנך למיניות בריאה ולנסות לנרמל את השיח על הנושא.

ההיתקלות הראשונה במאמן נרתיק

בשנת 2013, רבקה שטרנברג, בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת הרווארד, תואר שני MArch מאוניברסיטת רייס ובעלת סטודיו לעיצוב אסטרטגי, חלתה בסרטן צוואר הרחם. לאחר שעברה טיפולים באמצעות קרינה, הצוות הגינו-אונקולוגי אמרו לה שטיפול באמצעות הקרנות לאיזור האגן גורם להידבקויות, היצרות הנרתיק ויובש, דבר שעלול להוביל לכאבים בקיום יחסי מין.

רבקה נשלחה הביתה ובידה ׳מרשם׳ למאמן נרתיק' או בשמו הפחות נחמד – מרחיב ווגינלי. המוצר הקיים היה מרתיע ביותר – פלסטיק מוארך וקשיח, שאינו משתנה בהתאם לצורה המעט מעוגלת של הנרתיק, לפי מידות שרירותיות של S/M/L, שעליו צריך למרוח ג'ל סיכוך ולהחדיר לנרתיק ("את מקבלת בסוף שפשפת מהדבר הזה", אומרת רבקה). זה המכשיר, שבאופן מעט אירוני, אמור לעזור למנוע כאב בעת חדירה. אם כן' לא מפתיע שרבקה גילתה שכ-70% מהנשים שמקבלות את פרוטוקול הטיפול הזה נוטשות אותו.

בעקבות החוויה האישית, בשנת 2017 חברה רבקה לכימאית ורד איטלינו, לאשת העסקים ורדה מסר ולד״ר איימי קסלמן, גינקולוגית מומחית לבריאות מינית, על מנת לייצר פתרון חלופי למאמן נרתיק לטובת בריאותן המינית של נשים. רבקה מספרת שכאשר הן התחילו לעבור על הנתונים, הן ראו שגם אם לאישה יש איזשהי בעיה וגינלית, כמו כאב בחדירה, יובש או גרד, ייקח כשנתיים-שלוש ועד כ-15 רופאים לפני הגעה לאבחנה וטיפול. כמו כן, עם הזמן הן גילו, שניתן להיעזר במוצר שהן פיתחו גם כפלטפורמה לחנך ל-self-care של נשים לבריאות ולרווחה מינית (sexual wellness).

מאמן נרתיק או ג'ל מזין? כשנשים מייצרות עבור נשים

הג׳ל סטיק לנרתיק שפיתחו ב-Aquafit Intimate הוא הידרוג׳ל מתקדם – מבנה תלת מימדי של ג'ל, לא מוצק ולא נוזל, שניתן "לקבע" בתוכו מים וחומרים נוספים. הג'ל מורכב ממים ומחומרים טבעיים, עם גמישות וחומריות המתאימה יותר למבנה האנטומי של הנרתיק.

מאמן הנרתיק של חברת Aquafit Intimate

תהליך המחקר ואיפיון המוצר הוביל אותן ל"שילוש הקדוש" שהנרתיק צריך: אימון שרירי, הולכת חומרים מיטיבים ואיזון pH. באימון אינטימי, מושג שהן טבעו, הכוונה היא לעבודה ישירה ועצמית עם הנרתיק. "רוב הנשים לא יודעות שהנרתיק הוא שריר בכלל, ושהוא מושפע מאסטרוגן, ושחמש דקות של אימון ברוגע עם הנרתיק יכולות לפתור הרבה דברים", מסבירה רבקה. המוצר הראשון של אקוופיט היה מאמן נרתיק סטנדרטי לאימון אינטימי, בשילוב הולכה של חומרים מיטיבים לרקמות הנרתיק כמו ויטמין B וחומצה היאלורונית.

בנוסף, הטכנולוגיה של ההידרו-ג'ל מאפשרת להשתמש במאמן הנרתיק גם לצורך איזון ה-pH. אחד החידושים המרכזיים של החברה הוא היכולת של החומרים המקובעים בהידרו-ג'ל לעבור לנרתיק באמצעות אוסמוזה (כלומר ממפל ריכוזים גבוה לנמוך), בשחרור מבוקר ביחס למצב הקיים ברקמות הנרתיק. הרעיון הוא קודם "לחוש" את מצב הנרתיק ואז לשחרר את החומרים הדרושים בהתאם. במבנה התלת מימדי של ההידרו-ג'ל ניתן לשלב למשל חומצה לקטית, המשוחררת רק אם הסביבה הנרתיקית זקוקה לה. כמו כן, הטכנולוגיה של ההידרו-ג'ל מאפשרת לפזר בג'ל סטיק חומרים פעילים באופן אחיד או באופן סלקטיבי בהתאם למאפייני הנרתיק והאינדיקציות של האישה.

קהל יעד מגוון

כאמור, כאבים בקיום יחסי מין הם תסמין, שבדרך כלל נובע כתוצאה מהבעיה המרכזית ממנה האישה סובלת. רבקה מציינת שלמקרי ווגיניסמוס (התכווצות בלתי רצונית ומתמשכת של שריר פתח הנרתיק) נרשמה הצלחה מסחררת באמצעות האימון האינטימי של כ-98% הצלחה, בעזרת תרגול של כ-6 שבועות. היא מוסיפה שמגיעות אליהן נשים רבות מהקהילה החרדית שחוות קושי משמעותי בחיי המין, שלטענתה ניתן להקל עליו בהתאמת מאמן נרתיק ובשיחה פתוחה.

המוצר יכול גם לסייע לנשים אחרי לידה – הן בשיקום וחיזוק שרירי הנרתיק לאחר לידה, והן בתקופת ההנקה בה רמות האסטרוגן יורדות, דבר שעלול להוביל ליובש נרתיקי ולדלקות. בנוסף, רבקה וצוות אקוופיט שמו לב שנשים בגיל הפיריון שמשתמשות במשך כעשור בגלולות למניעת היריון מדווחות על יובש בנרתיק, נושא המגובה גם במחקרים. גם ריבוי פרטנרים, ושימוש במוצרי טואלטיקה, יכולים לשנות את רמת ה-pH של הנרתיק. לכן, גם לנשים בגיל הפיריון שהתנסו בקיום יחסי מין ו/או לידה, יכולות לנסות להיעזר באימון האינטימי לאיזון pH ולהזנה במידת הצורך.

גם נשים בגיל המעבר יכולות להרוויח מאימון אינטימי, ולעיתים לא יודעות שזה יכול לסייע להן. "ישנן נשים שלא יודעות שבגיל המעבר מתרחש שינוי מבני של הנרתיק, בנוסף לירידה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון", מספרת רבקה. קבוצה נוספת שרבקה והצוות התוודעו אליה רק לאחרונה, היא של נשים שחלו בסרטן השד העוברות טיפול הורמונלי. "טיפול בסרטן השד לעיתים כולל טיפול באמצעות הורמונים מדכאי אסטרוגן, ונדיר שמדברים עם הנשים על ניוון הנרתיק כתופעת לוואי של טיפולי מצילי חיים אלו, וכיצד אפשר להתמודד עם זה", מתארת רבקה.

חינוך לבריאות מינית לנשים

מעבר להתאמה אישית של מוצר ותוכנית אימון אינטימי, צוות אקוופיט מעוניינות שחווית הרכישה תאפשר שיחה ותמיכה לנשים שרוצות בכך. באתר של אקוופיט יש צ'אט וממשק שיחתי, וכמו כן ניתן ליצור קשר בוואטסאפ עם שירות הלקוחות, או עם רופאה. רבקה מתארת שדיווח עצמי של נשים מאפשר לצוות החברה ללמוד ולהשתפר בהתאמת המוצרים וכן לייצר גוף ידע חדש על בריאות מינית.

חשוב לציין, שרבקה לא מתיימרת להחליף את הרופאות/ים, ולא רוצה לאבחן או להמליץ המלצות קליניות. חברת אקוופיט מעוניינת להביא את הבשורה של מוצרים לבריאות מינית המאפשרים טיפול עצמי. "אני רוצה שנשים יגיעו אלינו דרך המלצה של רופא/ת נשים, וגם שיגיעו אלינו ישירות ואחר כך לרופא/ת הנשים אחרי שהן ניסו איתנו. אין דבר פסול בחינוך עצמי לבריאות מינית", מסכמת רבקה.

גילוי נאות: לבריאותה היא מיזם ללא מטרות רווח, ולא נמצאת בקשרים עסקיים עם חברת אקווה פיט או חברות אחרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות