מחשמלת: אפילפסיה, פוריות, הריון והנקה

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
על הקשר הדו כיווני שבין אפילפסיה לפוריות, הריון והנקה. כתבה מאת ד"ר ליאור ברוך

הריון הוא אף פעם לא עניין של מה בכך. כל הריון מעורר באופן טבעי בליל רגשות, מחשבות ודאגות, וזכרונות שנותרים משמעותיים גם שנים קדימה. על אחת כמה וכמה עם אפילפסיה. הרשומה הקודמת על אפילפסיה עסקה בקשר שבין המחלה למחזוריות הוסת והמנופאוזה, וכתבה זו תמשיך באופן טבעי אל פוריות, הריון והנקה, אשר עשויים להיראות אחרת בְּאוֹרָה של האפילפסיה. מוזמנות להצטרף.

 

תת פוריות שכיחה יותר בנשים עם אפילפסיה

"אבל פוריות קשורה למערכת הרביה, ואפילפסיה זה בכלל במערכת אחרת" הבהב המוח שלי כשנתקלתי בנתון הזה לראשונה לפני כמה שנים. מאז כבר התרגלתי למחשבה שההפרדה בין מערכות הגוף היא לרוב מלאכותית, ושהתקשורת ביניהן שכיחה ממה שהתרגלנו לדמיין. כך גם בנושא זה. אשה אחת מתוך 3 נשים עם אפילפסיה תחווה תת פריון והפרעה בוסת, אל מול אחת ל-7 באוכלוסיה הכללית. לשליש יש מיעוט וסתות (אוליגומנוראה) או מחזורים שמשכם לא תקין, קצרים מ-23 ימים או ארוכים מ-35, ובנשים עם פרכוסים כלליים (Generalized seizures) נמצא כי שליש מהמחזורים לא מניבים ביוץ (avovulatory cycles).

          מגוון הסיבות משתנה מאשה לאשה. אחת היא השינויים ההורמונליים המופיעים לעתים בעקבות פרכוס. תנודות ברמות ההורמון LH והפרשה "התקפית" של פרולקטין ושל הורמוני המין עשויות לשבש את המחזוריות ולהפריע לסדר הביוץ והדימום. סיבה אחרת עשויה להיות מקור משותף לאפילפסיה ולבעיה ההורמונלית, כמו מחלה תפקודית או אנטומית שפוגעת גם בהיפותלמוס, מבנה במוח בעל תפקיד מרכזי בפעילות ההורמונלית. ואחרונה, ונושא לכתבה בפני עצמה, היא תסמונת השחלה הפוליציסטית.

2אילנית דורפמן עבור לבריאותה אפילפסיה מח
לחלק מהנשים יש מקור מוחי משותף הגורם לאפילפסיה ולבעיה ההורמונלית. איור מאת אילנית דורפמן

על תסמונת השחלה הפוליציסטית יש המון מה לכתוב. למזלי יש לי בלוג ואכן ניצלתי אותו כדי לכתוב עליה 🙂 . התסמונת, בה כרוכים שלל תסמינים ותת-פוריות ביניהם, נפוצה יותר בנשים עם אפילפסיה. אל מול כ-7% מהאוכלוסיה הכללית, לוקות בה 41% (!) מהנשים עם אפילפסיה כללית אידיופתית וכ-26% מהנשים עם אפילפסיה מוקדית. עם זאת, לא ברור האם השכיחות הגבוהה של התסמונת קשורה לאפילפסיה עצמה או לטיפול בה, כיוון שציסטות שחלתיות עשויות גם להיות תופעת לוואי של ולפרואט (דפלפט), אשר השימוש בה יחסית שכיח. יתכן, ואף סביר, שהתשובה היא "גם וגם".

עוד קושי העומד בפני כניסה להריון, נמצא ממש בראשית הדרך. חלק מהנשים עם אפילפסיה חוות קושי במגע המיני, ובסקרים עולה כי שליש מדווחות על בעיה בתפקוד. כמו בכל קשר מיני, למרכיב הרגשי והפסיכולוגי יש השפעה ניכרת, ואולי מקומו נוכח יותר בנשים המתמודדות עם מצבי בריאות בכלל או עם אפילפסיה בפרט. אבל גם למרכיב הגופני תפקיד ניכר, ועולה השאלה מה חלקם של הורמוני המין בו. מחקר אחד, למשל, מצא שיעור גבוה יותר של יובש נרתיקי ושל וגיניזמוס בנשים עם אפילפסיה. מחקר אחר הדגים זרימת דם מופחתת לנרתיק אצל נשים עם אפילפסיה אל מול קבוצת ביקורת. המדדים ה"מעבדתיים" הללו תואמים את דיווחיהן של נשים רבות.

d790d799d79cd7a0d799d7aa-d793d795d7a8d7a4d79ed79f-d7a2d791d795d7a8-d79cd791d7a8d799d790d795d7aad794-d790d7a4d799d79cd7a4d7a1d799d794-e1524151935160.jpg
שילוב של מרכיב גופני ורגשי. איור מאת אילנית דורפמן

הריון ואפילפסיה

קשה לחזות כיצד ישפיע הריון על האפילפסיה. לפי סקרים, ל-35% מהנשים יהיו יותר פרכוסים, ל-10% דווקא פחות, וכ-55% לא יחוו שינוי בתדירות ההתקפים או בעוצמתם. גם הריון קודם לא בהכרח מנבא כיצד יעבור ההריון הבא, בשל שינויי הגיל ותנודות המשקל. היחסים בין הורמוני המין משתנים באופן מתמיד בין הטרימסטרים ועשויים להשפיע על המחלה, והשפעה נוספת נעשית בתיווך התרופות. הריון מביא עמו שינוי בספיגת חומרים במערכת העיכול ותרופות ביניהם, שלא לדבר על התענוג שבבחילה ובהקאה. שינויים נוספים הם עליה בפינוי הכלייתי ובתפקוד הכבדי, עליה בנפח הדם ושינוי ברמות חלבוני הדם ותפקודם, כשכל הללו משפיעים על רמות התרופה בדם ובעקבותיהן על תדירות ההתקפים.

יציבות אפילפסיה בהריון לא תלויה רק בביולוגיה המשתנה. שינויים בהרגלי השינה יכולים להוות טריגר לפרכוסים. לחץ פיזי ונפשי עלול להשפיע לרעה על נטילה מסודרת של התרופות, בגלל שכחה, חוסר ריכוז או חשש כיצד ישפיע על התפתחות העובר/ית. לא תמיד פשוט לשתף בכך את הצוות הרפואי, בגלל חשש מביקורת או שיפוטיות. אך התקשורת הכנה חשובה, והסתרה של מידע לגבי נטילת התרופות ותדירות הפרכוסים מציבה סכנה לאם, לעובר/ית וגם לסביבה. האחריות לכך אינה רק של המטופלת, כמובן, ותלויה גם ביכולת של הצוות הרפואי להקשיב לחששות ולגעת בהם.

מנגד, התקפים אפילפטיים ופרכוסים יכולים להשפיע על מהלך ההריון, על הבריאות הכללית והלבבית של העובר/ית, ואפילו על הלידה – אשר 2% מהנשים עם אפילפסיה חוות פרכוס במהלכה.

אז מה לעשות? ראשית לזכור שהסיכוי ללידת תינוק/ת בריא/ה הוא גבוה מאד, מה שאולי יפחית במעט את החששות 🙂 . לאחר מכן, מומלץ לבצע מעקב הריון מסודר ומעקב רמות תרופה בדם. מומלץ לבצע בדיקות לפחות בתחילת כל טרימסטר, ומהחודש השמיני ועד חודשיים לאחר הלידה לבצע בדיקה מדי חודש. התאמת המינון תיעשה לפי בדיקות הדם, לפי התגובה הקלינית, לפי תופעות הלוואי ולפי שלב ההריון והתופעות הפיזיולוגיות האופייניות לו. בדיקת סקירת מערכות, המומלצת בכל הריון, חשובה במיוחד בנשים עם אפילפסיה לצורך שלילת מומים בעובר/ית.

אילנית דורפמן עבור לבריאותה אפילפסיה אשה נמרח
קשה לחזות כיצד ישפיע הריון על האפילפסיה. איור מאת אילנית דורפמן

טרטוגניות – הפוטנציאל למומים עובריים

אחד החששות בטיפול תרופתי לאפילפסיה בהריון הוא ההשפעה על העובר/ית. מזה כמה עשורים ידוע על קשר בין תרופות אנטי אפילפטיות לבין מומים עובריים, אך המנגנון לא ברור במלואו. שכיחות המומים בעובר עולה ככל שמינון התרופות או מספרן גבוה יותר, ומכאן גם נובעת ההמלצה לפשט את הטיפול התרופתי ככל שניתן במהלך הריון. מנגד, חשיבות התרופות במניעת פרכוסים אשר בפני עצמם עלולים לסכן את ההריון, את האם או את העובר/ית.

בהריון מקובל לחלק תרופות ל-5 קטגוריות: A, B, C, D ו X. מרבית התרופות לאפילפסיה נמצאות בקטגורית הביניים C, המתארת סיכון שלא הוכח אך לא ניתן לשלול, ושהתועלת בהן גדולה מפוטנציאל הנזק. קטגוריה D כוללת תרופות שידוע כי קשורות לנזק עוברי, ובה נמצאת טופירמט בשל הקשר המוגבר שלה לחיך שסוע, וכן ברביטורטים ובנזודיאזפינים. בקטגוריה X החמורה ביותר ישנה ולפרואט, אשר אסורה בפירוש לשימוש בהריון ויש ליידע בכך את המשתמשות בה.

הנקה ולאחר לידה

כמו שהריון דורש התייחסות ספציפית, כך גם התקופה שלאחר הלידה. זוהי תקופה מוּעֶדֶת לפרכוסים בשל הגוף המשתנה במהרה והתנודות ההורמונליות. הצורך להתאמת מינוני תרופה, וכדאי לתכנן התייעצות כבר לימים המיידיים שלאחר הלידה. ושוב, לא רק הכימיה והפיזיולוגיה משפיעות על איזון המחלה. השמועה אומרת שתינוקות מפריעים לשינה הרציפה, והרי חסכי שינה הם טריגר מוכר לפרכוסים, כמו גם סטרס ולחץ. דכאון אחרי לידה שכיח יותר בנשים עם אפילפסיה, עם ובלי קשר לתרופות, ועירנות לכך יכולה לעזור לזיהוי ולטיפול מוקדם.

באשר להנקה, יתרונותיה עולים כמעט תמיד על המחיר שבחשיפת היונק/ת לתרופותתרופות לאפילפסיה עוברות לחלב האם במידה משתנה, לפי קשירתן לחלבוני הדם. אם הטיפול לא הוחלף בין ההריון להנקה, סביר שהתינוק/ת נחשפה לתרופה עוד ברחם, וריכוז התרופה בחלב האם יהיה נמוך ממנו משמעותית. אם בכל זאת יש  חשד להשפעת התרופות על התינוק/ת, כישנוניות או עליה לא מספקת במשקל, כדאי להתייעץ ברופאה המטפלת, ברופאת ילדים וביועצת הנקה. מרכזים טרטולוגיים הפזורים בארץ, רופאות ורוקחות העוסקות בתחום, יוכלו לענות על שאלות פרטיות בנוגע לתרופות בהריון ובהנקה.

הנקה אינה מובנת מאליה, ובטח שאינה פשוטה עבור מי שסדר יום קבוע ואיזון הורמונלי משפיעים ישירות על איזון מחלתה. ואם שוקלות להפסיק להניק? זו כמובן בחירה לגיטימית, אבל אולי תדרוש התאמת התרופות. ההנקה מזרזת את פירוק התרופות (מטבוליזם) והפסקתה דורשת לעתים הורדת מינון.

כדי להתמודד בהצלחה עם האתגרים הצפויים, חשוב לשתף ולהיתמך במי ובמה שניתן. עזרה פיזית ורגשית מצד בן/בת הזוג, משפחה, חברות וחברים או כל גורם נגיש יכולה להפוך את התקופה שלאחר הלידה למאוזנת ובריאה יותר. כדאי להיערך על ידי מיגון הבית כדי למנוע פגיעה בתינוק/ת בזמן פרכוס, או על ידי ארגון "מקום בטוח" בכל חדר, בו ניתן להניח את התינוק/ת אם חשות בסימנים המקדימים התקף. חשוב לזכור ולהזכיר שבריאות האֵם היא מטרה משפחתית ממש כמו הדאגה לתוספת החדשה למשפחה. וכמובן, להתרגש מהפלא המדהים שבא לעולם למרות הקשיים שאולי היו בדרך 🙂 .

 

פרק זה בסדרת הכתבות "מחשמלת: נשים ואפילפסיה" עסק בפוריות ובהריון. רוצות לקרוא עוד על אפילפסיה? הפרק הבא יעסוק במניעת הריון ובזוגיות בהקשר זה. נתראה שם!

ליאור.

 

תודה לאילנית דורפמן על האיורים העדינים שאיירה במיוחד עבור הטקסט הזה.
אילנית, שיתוף הפעולה איתך היה בעל משמעות רבה ומהנה במיוחד. תודה!

למניעת סרבול, התייחסתי לנקבות ביולוגיות כ"נשים". עמכןם הסליחה. מוזמנות/ים לשלוח חלופות שמכבדות את כל הזהויות, ולא כרוכות בשימוש ב"נקבה".


Women's Health and Epilepsy – Medscape

 http://emedicine.medscape.com/article/1186482-overview

Epilepsy Foundation: Living with Epilepsy – for Women

https://www.epilepsy.com/living-epilepsy/women

UpToDate: Management of epilepsy and pregnancy ; Risks associated with epilepsy and pregnancy

http://uptodate.com

My Epilepsy Story – women and girls with epilepsy

https://www.myepilepsystory.org/

Hormonal Aspects of Epilepsy – NIH open access

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2818554/

Catamenial Epilepsy

https://www.epilepsy.com/learn/professionals/refractory-seizures/potentially-remediable-causes/catamenial-epilepsy

Clinical pharmacokinetic interactions between antiepileptic drugs and hormonal contraceptives

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2848501/

Contraception for women taking antiepileptic drugs – bmj Review – September 2016

https://pdfs.semanticscholar.org/9ea0/989667a213112739c5efa7d50932b24d6725.pdf

The impact of seizures on pregnancy and delivery

http://www.seizure-journal.com/article/S1059-1311(15)00048-5/fulltext

Postpartum depression in women with epilepsy: Influence of antiepileptic drugs in a prospective study

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3589524/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות