חדשות: חיסון לנגיף הפפילומה גם לבנים בכיתה ח'

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
חיסון הגרדזיל כנגד וירוס הפפילומה – ניתן עתה גם לנערים בכתה ח' במסגרת סל הבריאות. כיצד הדבר יועיל לבריאות נערות ונערים, נשים וגברים? מאת ד"ר ליאור ברוך

חיסון הגרדזיל, אשר ניתן היום במסגרת חיסוני סל הבריאות לבנות בכתה ח', יורחב וינתן החל משנת הלימודים הבאה גם לבנים. במקביל, במקום שלוש המנות הנהוגות היום, ינתנו מעתה רק שתי מנות, בהתאם לנתונים עדכניים מהספרות הרפואית, ולפי הנוהג שכבר החל במדינות אחרות בעולם.

החיסון מיועד כנגד ארבעה זנים של וירוס הפפילומה, HPV. שניים מהזנים גורמים ליבלות באיברי המין (קונדילומה), ושני הזנים האחרים להווצרות סרטן צוואר הרחם, אך גם לסרטן הפין וסרטן האנוס (פי הטבעת). הוירוס מדביק את שני המינים דרך מגע מיני. בעוד השימוש בקונדום מפחית את הסיכון להדבקה, הוא לא מונע אותה לחלוטין, כיוון שהוירוס עובר גם במגע שאינו כולל חדירה. יש לציין כי הדבקה בוירוס לעתים קרובות חולפת מעצמה, אך חלק ממקרי ההדבקה מתפתחים ליבלות, ומעטים, כאמור, מתפתחים לסרטן. כיוון שוירוס הפפילומה הוא ככל הנראה מחלת המין הנפוצה ביותר, עם שיעורי הדבקה גבוהים מאד באוכלוסיה (80-90% לאורך החיים), גם אחוזים ספורים אלה מסתכמים בלא מעט מקרי סרטן בפועל. 

בשנת 2013 הוכנס החיסון לחיסוני סל הבריאות לבנות בכיתה ח' בישראל. בשנת 2012 המליץ ארגון הבריאות העולמי גם על חיסון בנים, המלצה שכאמור  תכנס לתוקף בישראל בשנת הלימודים הקרובה. ארגון הבריאות סבור כי הרחבת החיסון גם לבנים תפחית עוד את שיעורי ההדבקה, גם במגע הטרו- וגם במגע הומוסקסואלי. שיעורי סרטן הפה ופי הטבעת בהומוסקסואלים גבוהים ביחס לאוכלוסיה הטרוסקסואלית, בין השאר בשל העברת הוירוס במגע אוראלי ואנאלי. מחקרים משערים כי מתן החיסון לבנים/גברים תמנע כ-70% מהופעת סרטנים אלה. בנוסף, חיסון בנים עשוי להפחית גם הדבקת בנות.

si-300-boy-vaccine


הודעת משרד הבריאות

http://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/09032015_1.aspx

פפילומה בגברים – CDC

http://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv-and-men.htm

חיסון פפילומה לבנים – אתר מכבי שירותי בריאות

http://www.maccabi4u.co.il/14685-he/Maccabi.aspx

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות