יום האשה בינלאומי עומד השנה בסימן השאיפה לאיזון מגדרי. כיוון שעל פערי הייצוג ברפואה כתבו רבות, עשיתי את מה שמצופה ממני כפמיניסטית-אופטימיסטית, והלכתי לבדוק מה הדברים הטובים שקרו לאחרונה לנשים בעולם הרפואה בישראל. מאת ד"ר ליאור ברוך

הדרך לעולם טוב יותר עוברת באיזון מגדרי. יום האשה הבינלאומי 2019 מתקיים תחת הכותרת Better the balance, better the world ובליווי ההאשטאג #BalanceforBetter. "איזון מגדרי הוא לא רק עניין של נשים", נכתב בקמפיין השנתי, "אלא גם אינטרס עיסקי, אלמנט חיוני לשגשוג ופריחה של כלכלה וקהילה", ובקריאה לאיזון בין נשים וגברים בדירקטוריונים, בממשלות, בתעסוקה, איזון מגדרי בסיקור אירועי תרבות, ספורט ורווחה. "להבחין כשהוא נעדר ולחגוג כשהוא קיים". אז מה מצב האיזון בעולם הרפואה? 

 

בזמן שארגון קטליסט הראה כי גיוון אנושי, ומגדרי בתוכו, טוב לעסקים – איזון מגדרי ברפואה הוא עדיין עניין חמקמק. על פניו, עולה שיעור הסטודנטיות לרפואה באופן עקבי, עם רוב נשי בפקולטות לרפואה בשנים האחרונות. אך מצג השוויון דוהה ככל שעולות בהיררכיה הרפואית והאקדמית, אז שיעור הנשים יורד. שנת 2019 מתגאה בינתיים במצב הטוב ביותר עד כה, עם ארבע מנהלות בתי חולים (מרכז רפואי העמק, המרכז הרפואי וולפסון, מרכז רפואי קפלן-הרצפלד והמרכז הרפואי ע"ש יצחק שמיר – אסף הרופא) ומנהלת ראשונה לקופת חולים (מאוחדת). עליה נצפית גם בשיעור מנהלות מחלקות בבתי החולים, אם כי המספרים עדיין רחוקים במידה ניכרת מה-50% המיוחל.

המצב הנוכחי הוא תולדה של היסטוריה ארוכה, מרקם חברתי סבוך, פוליטיקה (וצבא בתוכה), ופה ושם גם כמה סיבות ענייניות. לא אעסוק בדרך שהובילה אותנו לכאן. אחרות, טובות ממני, כבר עשו זאת. במה כן אתמקד? בחיובי, ובעתיד. מה, תגידו לי 'לא' ביום האשה? 🙂

לרגל יום האשה הבינלאומי, בחרתי חמישה דברים טובים שקרו לנשים בעולם הרפואה בישראל לאחרונה, ממש לא לפי סדר חשיבות, כן לפי סדר כרונולוגי. חושבות שיש עוד? מוזמנות להוסיף בתגובות.

surgery-676375_640
Image by skeeze on Pixabayon
  • דו"ח צוות המשימה לקידום מעמד הנשים ברפואה בישראל אשר פורסם במאי 2015 היה בעיני אבן דרך בבחינת מצב הנשים במקצוע. מדובר בדו"ח מקצועי ומרתק  שעסק בייצוג הולם לנשים בתפקידי ניהול, באתגר השילוב בין קריירה למשפחה, בתרבות הארגונית ובחסמים העומדים בפני רופאות בדרך לקידום אקדמי. הדו"ח מסתיים בהמלצות לפעולה שנראה שלאיטן, הולכות ומתמלאות.
  • ד"ר סיגל שפרן תקווה האירה איזור אפל ומושתק כשיזמה את קמפיין Med_MeToo. הקמפיין שהושק ביולי 2018 מציף את ההטרדות המיניות שחוות נשות צוותים רפואיים מצד מטופלים, קולגות ובכירים. אפשר לקרוא על היוזמה בכתבתה של מיטל יסעור בית אור לישראל היום, ולשמוע את ד"ר שפרן תקווה מדברת על כך ממש כאן.
  • באוקטובר 2018 יצאה סדרת הכתבות המעולה 'דוקטור/ית' של הילה ויסברג לגלובס בפרק ראשון. מאז היא כבר עסקה בכשרון בכמה נקודות: הפמיניזציה של עולם הרפואה, פערי השכר בין רופאות לרופאים, הטרדות מיניות וסביבת עבודה עוינת, ומקום הנשים בניהול רפואי בכיר.
  • הפורום לקידום רופאות שהקימה ד"ר אביטל פורטר מתקיים במרחבים הוירטואליים, אך מדי דצמבר מתגשם אל המציאות הפיזית. הכנס השלישי של הפורום התרחש בדצמבר 2018 ורשם נוכחות גדולה ומכובדת בקהל ועל הבמה. כבכל שנה, ניתן דגש למעמד הרופאות במערכת, ובסופו – לנושאי בריאות לנשים.
  • בינואר 2019 פרסם משרד הבריאות את דו"ח אי-שוויון בבריאות והתמודדות עמו, בו הוקדש פרק למאפייני כח האדם, ובפרט – למקום הרופאות במערכת. הנתונים מבאסים, אבל הדו"ח מכיר במצב, חקר אותו ופרסם אותו, וזו כבר מדרגה טובה בדרך למעלה. בנוסף, מגמה אופטימית משתקפת ממנו. כמה עיתונים גדולים סיקרו את הדו"ח, הנה כתבה אחת נוחה לקריאה מאת רוני לינדר לדהמרקר.

 

אני נוהגת לסיים את הכתבות בברכת בריאות שווה. הפעם ארצה להוסיף לה: שנהיה גם אנחנו שוות, ולאורך כל השנה.

ליאור.

 


ביום האשה הבינלאומי של 2018 סיפרתי איך אפשר לקדם בריאות פמיניסטית בלי לקום מהכסא.
סקרנית ולא רוצה לקום? לחצי כאן
BalanceforBetter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות