פציעות ספורט בנשים

Share on email
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
גמישות רקמת החיבור, הבדלי היחסים בין שריר לשומן והזויות בין המפרקים מעמידים נשים בסיכון גבוה יותר לפציעות ספורט. מאת ד"ר ליאור ברוך

בימים אלו נערכת בקנדה תחרות גביע העולם בכדורגל לנשים, וזו הזדמנות נהדרת לדבר קצת על פציעות ספורט.

עד לפני כ-40 שנה פציעות ספורט בנשים נחשבו נדירות יחסית כיוון שנשים כמעט ולא השתתפו בספורט תחרותי. עוד בתקופת יוון העתיקה נאסר על נשים להשתתף בתחרויות האולימפיות, וכך גם באולימפיאדה המודרנית הראשונה שנערכה ב-1896. שינוי בהלך הרוח החל בשנות ה-70 של המאה הקודמת, כשארצות הברית החלה להציע תמיכה כלכלית למכללות אשר יקימו קבוצות ספורט לנשים, ובכך פתחה את הפתח ליותר נשים לעסוק בתחום.

הבדלים פיזיולוגיים בין המינים

בין נשים לגברים ישנם הבדלים פיזיולוגיים, שמשפיעים על שכיחות ואופי הפציעות. רוב ההבדלים נובעים מהורמוני המין – אסטרוגן בנשים וטסטוסטרון בגברים – ולכן כמעט ואינם מורגשים לפני גיל ההתבגרות, והופכים משמעותיים יותר לאחריו.

לנשים, למשל, עצמות פחות צפופות משל גברים, ורגליים ארוכות יותר ביחס לגובהן. בממוצע, נשים נמוכות מגברים, ויחד עם מבנה אגן רחב יותר, מושפע מרכז הכובד של הגוף – נתון משמעותי בעיקר בענפי התעמלות קרקע. האגן הרחב יותר משפיע גם על זוית מפרקי הירך והברך, וזו אחת הסיבות שנשים סובלות יותר מתסמונת כאב פטלופמורלית.

אם נבחן רק את איכות רקמת השריר, בלי להתייחס לכמות, אין הבדלים בין שריר "נשי" ל"גברי", אך מבחינה כמותית יש לנשים פחות רקמת שריר מאשר לגברים. בשל כך, כח השריר של נשים מעט נמוך יותר משל גברים אך מנגד התאוששותו מהירה יותר לאחר מאמץ. בנוסף, יתכן וחוזק השריר מושפע מהתקופה במחזור הוסת, כשיתכן שחוזקו יורד מעט סביב הביוץ.

גם גמישות המפרקים שונה: הגידים והרצועות גמישים יותר אצל נשים ביחס לגברים, מה שמשפיע לרעה על הסבירות לנקעים בקרסול ועל הסיכון לפציעות כתף, אשר גבוהה יותר בנשים.

london 12 olympics swimmer
נשים בסיכון גבוה יותר לפציעות כתף, בענפי ספורט כשחיה.

פציעות ספורט שכיחות

כאמור, פציעות כתפיים שכיחות יותר בנשים מאשר בגברים, כנראה בגלל שהגידים והרצועות גמישים יותר, והשרירים המייצבים את הכתף יותר חלשים. אלו פציעות ששכיחות במיוחד בענפי ספורט עם שימוש מוגבר בכתף, כמו שחיה, כדור יד או כדורעף.

גם הברכיים לא נשארות חייבות. נשים נמצאות בסיכון של פי 3-6 מגברים לקרע ברצועה הצולבת הקדמית של הברך. זאת בעיקר בענפי ספורט כמו כדורגל, כדורעף או כדורסל, שבהם יש צורך בקפיצות מרובות, נחיתות וסיבובים. ובאיזור אחר בברך: נשים סובלות יותר מתסמונת פטלופמורלית, הקורית באיזור המפגש בין פיקת הברך לעצם הירך: 20% בנשים ביחס ל-7.4% בגברים העוסקים בספורט מקצועי. ככל הנראה, השכיחות הגבוהה יותר בנשים קשורה גם להבדלים במבנה הגפיים בין שני המינים, כאמור מעלה.

מפרק נוסף שנפגע יותר בנשים הוא המרפק. לדוגמא, פגיעה בשם "מרפק טניס" (Tennis Elbow, Lateral epicondylitis), אשר נגרמת ממתיחה חוזרת של פרק כף היד כנגד התנגדות וגורמת להופעת כאב במרפק. הפציעה אופיינית במיוחד לענפי ספורט הדורשים הטלה או חבטות, כמו (חכו לזה…!) בטניס.

london 12 olympics
פגיעות ברך נפוצות בענפי ספורט הדורשים קפיצות וסיבובים. התמונה מתוך המשחקים האולימפיים בלונדון, 2012.

עוד פגיעה שחשוב להזכיר היא שברי מאמץ, שהם מיקרו-שברים הנובעים מעומס מוגבר על העצמות, ובעיקר בענפי ספורט שבהם יש עומס חוזר ונשנה על אותן העצמות, כמו בריצה. עבור אותה עוצמת פעילות, לנשים יש מעט יותר שברי מאמץ: בספורטאיות מקצועיות מדובר בסיכון של פי 1.5-3.5, ובחיילות סיכון של פי 1.2 ועד פי 10 מאשר בחיילים (הממצאים משתנים בין מחקרים שונים). נשים שלא מקבלות וסת, אגב, נמצאות בסיכון מעט גבוה יותר לשברי מאמץ, אבל המנגנון לכך לא ברור במלואו.

גם המיקום של שברי המאמץ מעט שונה. בשני המינים, המיקום השכיח ביותר לשברי מאמץ הוא עצם השוק (הטיביה), ולמעשה יותר ממחצית משברי המאמץ מופיעים באיזור זה. עם זאת, אצל נשים ישנה שכיחות גבוהה יותר של שברי מאמץ בכף הרגל ובאגן, ביחס לגברים. גם שבר מאמץ בצוואר הירך, שנחשב לשבר מאמץ בסיכון גבוה, נפוץ יותר בנשים ביחס לגברים.

runners
לנשים סיכון מוגבר לשברי מאמץ, ובייחוד בענפי ספורט כריצה

ברשומה זאת עסקתי בפציעות ספורט שכיחות, אבל יש עוד הרבה לכתוב על בריאות נשים בספורט. למשל, הידעתן ששכיחות הפרעות אכילה גבוהה יותר אצל ספורטאיות מקצועיות? שילוב של משטר אימונים נוקשה, רמות חרדה גבוהות, ונורמות חברתיות נוקשות של יופי ורזון נותנים את אותותיהם בספורטאיות רבות, עד כדי הטבעת המונח "anorexia athletica".

ולמרות כל תאורי הפציעות, הנפילות והסיכונים, אסכם בכך שפעילות גופנית היא עדיין אחד הדברים הטובים שא/נשים יכולות לעשות עבור עצמן. היא משפרת את בריאות הלב והגוף, מחזקת את השרירים ואת שיווי המשקל, משפרת את מצב הרוח, מסייעת בהפחתת והעלמת תסמינים קדם וסתיים, וככל הנראה תורמת לבריאות בעוד הרבה אופנים שטרם גילינו. למעשה,  פעילות גופנית עושה את כל אלה גם בלי שום קשר לירידה במשקל, כמו שרבות/ים טועות לחשוב. אז אם טרם מצאתן, חפשו לכן ענף ספורט שעושה לכן טוב – הרווח מובטח! ולבינתיים, יצאתי לרוץ 😉 .

המשך יום בריא ופעיל,

ליאור.

* כתמיד, מתנצלת על הבחירה במילים נשים וגברים על מנת לתאר מין ולא מגדר, מטעמי נגישות. עדיין מחפשת חלופה טובה למילים נקבה וזכר, כך שמוזמנות/ים להציע.


Overuse Injuries in Female Athletes

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2213798/

Why women have an increased risk of ACL injury

http://www.aaos.org/news/aaosnow/nov10/research3.asp

Sports Injuries: Are Women More At Risk?

http://www.pharmacytimes.com/publications/issue/2014/June2014/Sports-Injuries-Are-Women-More-At-Risk

2 תגובות

  1. כמאמנת כושר, אקרובטית וסתם בת אנוש אני כל כך מודה לך על העשרה הזו!
    הבלוג שלך מרתק, סגנון הכתיבה, הרגישות שלך לענייני פמיניזם ומגדר, כמו גם בחירת הנושאים שלך מדהימות וכבשו אותי מיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות

Image by marijana1 from Pixabay

בדרך להכחדה? סרטן צוואר הרחם הולך ונעלם במדינות המתחסנות כנגד פפילומה

האם סרטן צוואר הרחם הופך למחלה נכחדת? מאז פיתוח החיסון כנגד וירוס הפפילומה יורדים שיעורי סרטן צוואר הרחם במדינות
תפריט נגישות
LM web solution