PrEP – טיפול מונע ל-HIV

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שני טיפולים שמטרתם למנוע את ההדבקה ב-HIV פותחו בשנים האחרונות. בשבועות האחרונים משרד הבריאות אישר את שיווקם, ושתיים מקופות החולים אף הודיעו על סבסוד המחיר. מאת ד"ר ליאור ברוך

כבר שנים רבות שזיהום ב-HIV הוא עוד מחלה כרונית, שניתן לחיות איתה באמצעות טיפול ראוי, כמו עם מחלות כרוניות אחרות. ובכל זאת, קשה להתנער מהמשמעויות החברתיות שדבקו במחלה בגלל הקשר לסקס על כל צורותיו, התפיסה שהזיהום קשור למתירנות מינית ובשל האסוציאציה ליחסים הומוסקסואליים. הקשרים הללו, בין אם מוצדקים היום או לא, חקוקים בזכרון התרבותי שלנו וקשה לנתק אותם, על אף שרצוי.

יכולתו של הוירוס להשתנות במהירות, במקביל לזרקור החברתי, הובילו למירוץ למציאת תרופה, טיפול, אולי אפילו חיסון – מפני זיהום ב-HIV והפיכתו למחלת האיידס. עם הזמן, פותחו כמה תרופות לטיפול ב-HIV לאחר ההדבקה, והשילוב שלהן נודע בשם "קוקטייל", שנועד למנוע מהזיהום לגרום לכשל החיסוני האופייני. אותו קוקטייל השתכלל מאז לטיפול בכדורים בודדים ויחסית נוחים לטיפול, ועדיין, לא שכך הרצון למצוא תרופה שתמנע מלכתחילה את ההדבקה בוירוס.

meds

שני טיפולים כאלה פותחו עד כה. האחד מכונה PEP – Post Exposure Prophylaxis – או טיפול מניעתי לאחר חשיפה. טיפול זה ניתן לאחר חשיפה פוטנציאלית לוירוס, במטרה למנוע ממנו להדביק את תאי הגוף. הטיפול השני מכונה PrEP – Pre Exposure Prophylaxis – טיפול לפני חשיפה, והוא מתאים לאוכלוסיות הנמצאות בסיכון גבוה לחשיפה לוירוס, ולכן להדבקה בו.

הטיפול המונע מורכב למעשה משילוב שתי תרופות ששימשו לטיפול בהדבקה קיימת, אך עם הזמן נתגלה כי יש להן גם אפקט במניעה. ואכן, המחקרים שבוצעו על PrEP הראו אחוזי מניעה טובים, סביב 90%, גם בתנאי מחקר וגם בתנאי "חיים אמיתיים", כאשר הטיפול נלקח כראוי. בעולם רווחים שני פרוטוקולים לטיפול: האחד מורכב מנטילת כדור מדי יום והשני מנטילת כמה כדורים רק סביב מגע מיני. בארץ מאושר היום רק הפרוטוקול לנטילה יום-יומית, שעמו יש יותר נסיון במחקר ובפועל, מצב שאולי ישתנה בעתיד. בכל אופן, ההחלטה אם אכן יש צורך בטיפול והבחירה בפרוטוקול הספציפי צריכה להיות מותאמת באופן אישי למטופל/ת ותמיד בייעוץ רופא/ה. בנוסף, טרם תחילת הטיפול, ובכמה נקודות במהלכו, יש לבצע בדיקת דם לגילוי HIV, כדי לוודא שאכן אין נשאות או הדבקה לא ידועות ברקע. מתן הטיפול תוך כדי הדבקה פעילה וקיימת יכול דווקא לגרום לעמידות הוירוס ולהקשות על הטיפול בהמשך.

עוד חשוב להדגיש שמניעת HIV עדיין נשענת רבות על התנהגות מינית זהירה ובריאה ועל שימוש באמצעי מניעה, ואילו התרופה אמורה לשמש כאמצעי בטיחות נוסף.

HIV wikimedia
Free use from Wikimedia

כמו הוירוס עצמו, גם השימוש בטיפול המונע עורר – ומעורר עדיין – דיון רחב. בעוד צד אחד חושש מפני מתירנות מינית גוברת ותחושת שווא של בטחון מפני הדבקה, הצד השני מאמין כי הטיפול דווקא יגן על מי שנמצא או נמצאת גם ככה בסיכון מוגבר, ותקדם שוויון בבריאות (למשל בקרב אוכלוסיות חלשות יותר סוציאלית). אני נמנית באופן אישי על הקבוצה השניה. בעיני, העשורים האחרונים לימדו אותנו שחינוך, מודעות, אמצעי מניעה וזהירות מינית השיגו ירידה חלקית בלבד במספר ההדבקות, ולא הספיקו למיגורן; אחת הסיבות לכך היא שדווקא האוכלוסיות היותר-חלשות לא תמיד יכולות להרשות את זה לעצמן מבחינה חברתית.

בתחום זה, כמה התפתחויות משמחות ומרגשות קרו בשבועות האחרונים בישראל. הראשון היה אישור משרד הבריאות לשווק את הטיפול בארץ, בהתוויה של מניעת הדבקה ב-HIV. הכרזה זו הפכה את התרופה לנגישה בארץ, אך היא נותרה יקרה למימון. שבועיים לאחר מכן הודיעה קופת חולים מאוחדת כי תסבסד את התרופה למבוטחיה, כך שמחירה יוזל משמעותית, ולאחר ימים הגיעה הודעה דומה מקופת חולים מכבי. בין השאר מתאפשר הדבר בזכות הגרסה הגנרית של חברת טבע לתרופה המקורית.

מעבר לאחריות משרד הבריאות וקופות החולים על ההחלטה החשובה שנעשתה, חשוב לציין את העבודה המתמידה של הועד למלחמה באיידס, החברה הישראלית לכשל חיסוני נרכש (איידס) והחברה לרפואת להט"ב. נכון להיום, רק רופאות ורופאים שעברו את ההכשרה דרך משרד הבריאות יכולות לרשום ולהדריך לגבי הטיפול ב-PrEP. הרשימה המעודכנת של רופאות ורופאים שהוכשרו למתן פרפ מפורסמת באתר משרד הבריאות.

בברכת בריאות,

ליאור.


מומלצים לקריאה נוספת:

הועד למלחמה באיידס

http://www.aidsisrael.org.il/

אתר משרד הבריאות – HIV/איידס

https://www.health.gov.il/Subjects/disease/HIV/Pages/default.aspx

PrEP Watch

http://www.prepwatch.org/

Preexposure HIV Prophylaxis – Medscape

http://emedicine.medscape.com/article/2054869-overview

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות