סיכון מוגבר לסרטן שחלה בנשים המבצעות שטיפות לנרתיק

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
מחקר חדש קושר לראשונה בין שטיפות נרתיקיות ובין סרטן שחלה, ומדגים סיכון כפול לסרטן זה. מאת ד"ר ליאור ברוך

האם יש קשר בין סרטן שחלה לבין שטיפות אינטימיות?

תחלואות רבות נקשרו אל מוצרי ההיגיינה האינטימית, ביניהן דלקות, זיהומים פטרייתיים וחיידקיים ועוד. למרות שמרבית הקהילה הרפואית מתנגדת לשטיפות של הנרתיק, רבות עוד משתמשות בתכשירים ללא מרשם מתוך אמונה שהם טובים לניקיון איבר המין. מחקר מנובמבר 2016 שהתפרסם בעיתון המקצועי Epidemiology קשר לראשונה בין שטיפות נרתיקיות ובין סרטן שחלה, והדגים סיכון כפול לסרטן זה בנשים שהשתמשו בשטיפות.

סרטן שחלה הוא הממאירות הגינקולוגית האלימה ביותר, ובשל התקדמותו המהירה הוא לרוב מאובחן כשכבר בשלב יחסית מתקדם. מקרי סרטן שד או שחלה במשפחה מעלים את הסיכון לחלות בו, בעוד גלולות למניעת הריון הוכחו זה מכבר כמורידות את הסיכון.

"מחקר האחיות" (The Sister Study) הושק ב-2003 ובו נכללו כ-50 אלף נשים בנות 35-74 שלהן אחות עם סרטן שד. בין השאר, הן נשאלו על מצבי בריאות והרגלי היגיינה אינטימית, ושוב כעבור כמה שנים. השאלה שהעסיקה את כותבות המאמר הנוכחי עסקה דווקא בהשפעה של שטיפות נרתיקיות ושל שימוש בטלק על הסיכוי לחלות בסרטן. ואכן, בקרב הנשים שהשתמשו בשטיפות נרתיקיות (Douche) נצפה שיעור גבוה פי 2 של סרטן שחלה וחצוצרות, אם כי לא בטוח האם הקשר סיבתי או מקרי.

בנסיון להסביר את הממצא, עלו כמה השערות. הראשונה נוגעת לתכולת הפתלטים (Pthalates) שקיימים בחלק מהשטיפות, וכבר נחשדו בעבר כבעלי תכונות הורמונליות וכקשורים לסרטן שחלה. עוד השערה נוגעת לעצם פעולת השטיפה, שיכולה להחדיר בכוח חלקיקים קטנים אל תוך מערכת הרביה, כנגד הכיוון הטבעי, ובכך לעורר זיהום או דלקת. וכמובן, יתכן גם והשימוש בשטיפות נרתיק הוא רק מסיח ש"מחביא" מאחוריו גורם אחר לסרטן.

למחקר הנוכחי היו נקודות חוזק רבות, אבל גם סימני שאלה רבים, כשהמרכזי הוא הקושי לקבוע האם באמת יש קשר של סיבה ותוצאה בין השטיפות האינטימיות לבין סרטן השחלה. אפשר ורצוי להמשיך במחקר בכיוון כדי להבין את טיב הקשר.          

* נשים כתרגום של Women במאמר המקורי

Ovarian Cancer Risk Nearly Doubles in Women Who Douche

 

Douching, Talc Use, and Risk of Ovarian Cancer.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5141580/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות

pelvic exam

כח המשימה לרפואה מונעת בארה"ב: אין ראיות המצדיקות בדיקה גינקולוגית שגרתית

עדכון חדש של כח המשימה לרפואה מונעת של ארה"ב קובע שנכון לימינו אין ראיות שמצדיקות בדיקה גינקולוגית שגרתית בהיעדר
תפריט נגישות
LM web solution
♂︎ ♀︎ ⚥︎