כשציוני סטודנטיות/ים לרפואה תלויים בהקשבה לנשים

מעבר לטכניקה של הבדיקה הגינקולוגית, יש מקום חשוב להקשבה ואינטרקציה מכבדת עם הנבדקת. בית הספר לרפואה באוקספורד שינה את תוכנית ההכשרה ומעתה הנבדקות משתתפות במתן הציון לסטודנטיות/ים. מאת ד"ר ליאור ברוך

איך אפשר להכשיר גינקולוגיות וגינקולוגים קשובים, רגישים וסובלניים יותר למטופלת? בית הספר לרפואה באוקספורד לא משאיר את השאלה הזו ליד המקרה, אלא נוקט פעולה.

באופן מסורתי, לימוד ביצוע בדיקה גינקולוגית נעשה על בובות פלסטיק שמדמות את האנטומיה הנקבית. הסטודנטיות והסטודנטים לומדות את הטכניקה, אך ללא נסיון אמיתי בתקשורת עם הנבדקת, וללא התנסות בכאב או באי הנוחות שהבדיקה עלולה לעורר.
לפני כעשור שינה ביה"ס לרפואה באוניברסיטת אוקספורד את תכנית ההכשרה, כדי להתמודד עם מצב זה. כיום, את הבדיקה הגינקולוגית מבצעות הסטודנטיות והסטודנטים על נבדקות שנתנו את הסכמתן, ושתפקידן להנחות וללמד כיצד לגשת לבדיקה בצורה רגישה ומתחשבת. מאז תחילת התכנית באוקספורד הצטרפו אליה כמחצית מבתי הספר לרפואה באנגליה.
אגב, זו לא התכנית היחידה שבה מטופלות משמשות גם כמורות ומנחות של הסטודנטיות והסטודנטים, ובית הספר מקפיד לשלב את חוויית המטופל/ת בנושאים נוספים, ובהם גם זהות מגדרית.
הכתבה המצורפת (אנגלית) סוקרת את הרעיון שמאחורי התכנית, ומביאה את דבריהן של הנבדקות, שמספרות על החוויה הייחודית, על עמדת הכח שהתאפשרה להן, ומדוע הן רואות זאת כאקט פמיניסטי.
מוזמנות לקרוא ולחוות דעה:

https://broadly.vice.com/en_us/article/wjenkz/what-it-looks-like-when-med-studentss-grades-depend-on-listening-to-women

שלכן,
ליאור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות דומות