תת ייצוג לנשים מבוגרות במחקרים על סרטן השד

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
למרות הנטל הכבד של סרטן שד על נשים מבוגרות, עדיין ישנו תת ייצוג של קבוצה זו במחקרים רפואיים. מאת ד"ר ליאור ברוך

מחקר מסוף 2016 מראה כי למרות הנטל הכבד של סרטן שד על נשים מבוגרות, עדיין ישנו תת ייצוג של קבוצה זו במחקרים רפואיים.

הסיכון לסרטן השד עולה עם הגיל, וכ-42% מהאבחנות החדשות מתבצעות בבנות 65 ומעלה, ונשים מקבוצת גיל זו מהוות 47% ממקרי התמותה מהמחלה. עם זאת, חלקן לא תמיד משתקף במחקרים רפואיים, שהם בעלי חשיבות גדולה בהחלטות על טיפול. 

החוקרות, שפרסמו את מאמרן בגליון דצמבר 2016 של העיתון Journal of Clinical Oncology, ביקשו לבחון את המגמה של הכללת נשים מבוגרות במחקר רפואי על סרטן השד. הן אספו נתונים מ-1985 ועד 2012 הנוגעים לפרוטוקולים שונים של טיפול, וביניהם טיפול משלים לאחר ניתוח (אדג'ובנטי) וטיפול קדם ניתוחי (נאו אדג'ובנטי).

למרות שבעשורים האחרונים נמצאה עליה במחקר על נשים מבוגרות בפרוטוקולים לאחר ניתוח, הייתה ירידה משמעותית בהכללתן במחקר על טיפול טרום ניתוחי, ועל טיפול בנוכחות גרורות. לאורך כל השנים, אחוז הנשים המבוגרות שנכללו במחקרים לא ייצג את חלקן באוכלוסיה. אין להתעלם מהקשיים שבמחקר על נשים מבוגרות, והמאמר מתייחס גם לכך: השתתפותן של נשים מבוגרות מופרעת לעתים קרובות יותר, בין אם בשל מחלות אחרות, תופעות לוואי של הטיפול, ותמותה מסיבות שונות.

החוקרות מסכמות את מאמרן בשלוש הצעות שיאפשרו הכללתן של יותר נשים מבוגרות במחקרים קליניים על סרטן השד, במקביל לציון ההגבלות במחקרן.

* נשים כתרגום של Women מהפרסום המקורי באנגלית

Older Women With Breast Cancer Still Left Out of Medical Trials

http://www.medscape.com/viewarticle/873659

Accrual of Older Patients With Breast Cancer to Alliance Systemic Therapy Trials Over Time: Protocol A151527

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות