גלולות למניעת הריון

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
האם הן פמיניסטיות, או כלי בשירות הפטריארכיה? על גלולות למניעת הריון. מאת ד"ר ליאור ברוך

על קיר הפייסבוק של חברה התפרסם סרטון. הכותרת הסבירה שרופאים מסתירים מידע בנוגע לגלולות למניעת הריון, ואילו הסרטון פירט בדיוק מהו המידע השערורייתי הזה! צפיתי, והתעצבנתי. לא בגלל שאני חושבת שהקהילה הרפואית חפה מטעויות או מאג'נדות, אלא בגלל שהמידע בסרטון היה ישן, מטעה, נכון בחלקו, ובעיקר – מגמתי. ולא יכולתי לאפשר לדבר הזה להסתובב בלי להגיב.

אז האם הן פמיניסטיות, או כלי בשירות הפטריארכיה?

כבר שנים שהגלולות למניעת הריון עומדות במרכזו של דיון פמיניסטי משלהן, שמשיק לדילמות פמיניסטיות אחרות. אני מאמינה שכשאשה מחפשת אמצעי מניעה, גלולות לא צריכות להיות ברירת המחדל, כפי שהן היום. ראוי לבדוק מה האשה צריכה מאמצעי המניעה שהיא מחפשת: במה יהיה לה נוח להשתמש? במה סביר שתתמיד? האם יש מחלות ברקע או תרופות אחרות שהיא נוטלת? מה מידת היעילות שהיא דורשת, והאם היא מעוניינת גם בהגנה מפני מחלות המועברות במגע מיני?

המצאת הגלולה

הגלולות המשולבות למניעת הריון (Combined Oral Contraception Pill, יקראו מכאן בפשטות – גלולות) הושקו לראשונה בארצות הברית בתחילת שנות השישים. כיאה לחוש ההומור המוזר של ההיסטוריה, הן פותחו על ידי הפיזיולוג ד"ר גרגורי פינקוס. הוא שקד על הפיתוח מתחילת שנות החמישים, לאחר שפגש את ראש התנועה לתכנון ילודה בארצות הברית, הגברת מרגרט סנגר שהייתה אקטיביסטית ואחות במקצועה. הן נקראות גלולות משולבות כיוון שמכילות שני סוגי הורמונים: אסטרוגן ופרוגסטרון, בניגוד לגלולות שמכילות פרוגסטרון בלבד.

מנגנון פעולה

המחזור החודשי הוא תזמורת מתוזמנת היטב של הורמונים המופרשים מהשחלה ומבלוטת יותרת המוח ושולחים אחד לשני פידבק רצוף. מדי חודש מבשילים כמה זקיקים בתוך השחלות. הזקיקים הגדלים מפרישים אסטרוגן. כשרמות האסטרוגן חוצות סף מסוים הן גורמות לעליה חדה ופתאומית בהורמון ה-LH המופרש מיותרת המוח, מצב שנקרא LH surge, ומתרחש בערך באמצע החודש. השטף הזה גורם לביוץ – יציאת ביצית מתוך זקיק נבחר. הזקיק הנבחר מפריש פרוגסטרון אשר מעודד את התעבות רירית הרחם, בעוד שאר הזקיקים מצטמקים ונספגים. במידה ולא התרחשה הפריה או השרשה של הריון, רירית הרחם נושרת ויוצרת את הדימום הוסתי, והמחזור מתחיל מחדש.

אז מה עושות הגלולות? נטילה יומית שלהן מייצרת רמות יציבות של אסטרוגן ופרוגסטרון. בהיעדר התנודות ההורמונליות נמנע גם הגירוי לביוץ, וגם האפשרות להריון. הרבה גלולות יועדו לנטילה של 3 שבועות רצופים שלאחריהם הפסקה של שבוע (או כמה ימים של גלולות דמה). בזמן ההפסקה נוצרת ירידה חדה של רמות הפרוגסטרון, ולכן נשירה של רירית הרחם אשר מדמה דימום וסתי. זהו דימום שנקרא breakthrough, והוא אמנם יוצר תחושה של "סידור המחזור", אך חשוב לזכור שבמידה והשיבוש במחזור נגרם מבעיה כלשהי ברקע, הגלולות לרוב לא יטפלו בשורש הבעיה.

מחזור בעברית
מתוך: ויקיפדיה

עכשיו על אמת: זה מסרטן?

סרטן. מילה קצרה שיכולה להפחיד אותנו כל כך, ובצדק. הנה סקירה של כל ההאשמות המוצדקות והשגויות, שהגלולות מתמודדות עמן. לפי הארגון הלאומי לסרטן (NIH) כשמשקללות את כל מקרי הממאירות בנשים, מגלות שאין עליה בסך כל מקרי הסרטן. זאת בגלל שהמספרים "מתקזזים": גלולות מעלות סיכון לממאירויות מסוימות, ומורידות סיכון לאחרות.

–          סרטן צוואר הרחם: גלולות עלולות להעלות את הסיכון לסרטן צוואר הרחם, אך לא בפני עצמן אלא על רקע הדבקה בוירוס הפפילומה, HPV, אשר נחשב לגורם המוביל והכמעט-בלעדי לסרטן צוואר הרחם.

–          סרטן שד: מחקרים אחרונים מראים שהשימוש בגלולות ככל הנראה מעלה סיכון לסרטן שד, במיוחד בנשים צעירות (אם כי בחלק מהמחקרים העליה לא הייתה מובהקת). כיום חושבות שהסיכון "מתאפס" חזרה לשכיחות הרגילה באוכלוסיה כ-10 שנים אחרי הפסקת הנטילה. כמו כן, מחקר משנת 2010 גילה כי העליה בשכיחות סרטן השד הייתה בעיקר בנשים שנטלו גלולות עם מינון הורמונלי שמשתנה לאורך החודש (טריפאזי), ולא בגלולות בהן מינון ההורמונים שווה בכל גלולה. הממצא הזה טרם נחקר עד סופו, ואין מסקנה ברורה בנושא.

–          סרטן שחלה וסרטן אנדומטריום (רירית הרחם): גלולות הן גורם מגן מובהק מפני שני סוגי הממאירויות הללו, שתיהן קשות לאבחנה ולטיפול. ההגנה הולכת וגדלה ככל שהשימוש בגלולות מתארך, ונמשכת גם שנים אחרי הפסקת הגלולות. ריגש אותי לגלות בעת סקירת הספרות שלפני כתיבת הפוסט, שכמה מחקרים הראו שגלולות מורידות סיכון לסרטן שחלה גם בנשים נשאיות לגן BRCA1-2: אותם גנים שהתפרסמו עם הודעתה של אנג'לינה ג'ולי כי היא נשאית. מדובר בגנים שמעלים משמעותית סיכון לסרטן שד ושחלה, ושעד היום הטיפול המקובל עבורם הוא "כריתה מניעתית" של שדיים ושחלות.

–          סרטן כבד – גלולות נמצאו קשורות לעליה בגידולי כבד שפירים (שאמנם אינם ממאירים, אך מסוכנים בדרכם). לא נמצאה עד כה עדות דומה לגבי גידולי כבד ממאירים.
oral contraceptive pill on blue panel

תופעות לוואי

גלולות מכילות הורמונים, ומכאן גם תופעות הלוואי; חלקן משפיעות על איכות החיים, וחלקן על הבריאות ממש.

התופעות הלא מסוכנות חולפות לעתים קרובות לאחר כמה חודשי של שימוש. ביניהן תחושת גודש בחזה ובבטן; תנודות במצב הרוח; עליה במשקל ; ירידה בחשק מיני (חלק מהנשים חוות עליה בחשק מיני, אבל לרוב לא מתלוננות על זה 🤷🏽‍♀️); דימום והכתמות קלות, ועוד. מנגד, חלק מתופעות הלוואי יכולות להיחשב רצויות לעתים, ובהן הפחתה בשיעור פנים או שיפור באקנה.

מבחינת תופעות לוואי מסוכנות, גלולות עלולות להעלות סיכון לקרישיות יתר של הדם, ולכן לאירועים מסכני חיים כאירוע מוחי, פקקת ורידים ותסחיף ריאתי. השכיחו של אירועים אלה בנשים הנוטלות גלולות הוא בערך פי 2 מהאוכלוסיה, כלומר כ-60 מקרים ל-100,000 נשים. הסיכון גבוה במיוחד בנשים מעשנות, ובייחוד מעל גיל 35; כאשר יש מיגרנות עם אאורה; בנשים עם בעיית קרישיות ידועה אצלן או במשפחתן; וכתלות בסוג הגלולות. בין השאר מסיבות אלה גלולות לא מומלצות לבעלות מחלת לב, מחלת קרישיות יתר, השמנה חמורה ויתר שומנים/כולסטרול בדם.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות