מוצרי היגיינה אינטימית

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
מוצרי היגיינה אינטימית נמכרים לנו באמתלות שונות. ומה השפעתם על בריאות הפות והנרתיק? מאת ד"ר ליאור ברוך

(* אזהרת רגישות: סוף הקטע מכיל תיאורים אנטומיים בקונטקסט רפואי)

יש פרסומת אחת, שהיא מתמודדת של כבוד ברשימת הפרסומות השנואות עליי בכל הזמנים, שעלתה לשידור לפני כמה חודשים ולשמחתי ירדה די מהר.

אשה צעירה ונאה נכנסת למעלית מלאה באנשים, וכשדלתות המעלית נסגרות הקהל מתרחק ממנה בגועל. ניתן להבין מהמבטים שלהם שהם מתחלחלים עד עמקי נשמתם מקרבתה. היא אינה אדישה לתגובות הסביבה, ועל פניה עולה ארשת אומללות וסבל. ברקע שואל הקריין באמפתיה "גם לך נמאס שכולם מתרחקים ממך בזמן המחזור?" ורומז לריח שעולה בתקופה האיומה הזאת של החודש. כמה הוקל לי לגלות שהומצא מוצר ההיגיינה סופג הריחות שהפרסומת באה להכיר לנו, כדי לגאול אותנו ממגעילותנו.

אל תבינו אותי לא נכון. יש הרבה מאד דרכים בחיים שלי שבהן אני חובבת אסתטיקה וטיפוח. לא המוצר עצמו מפריע לי כאן (גם, אבל מיד נדבר על זה), אלא הפוטנציאל של הפרסומת לשכנע נערות ונשים שמשהו איתן ממש לא בסדר, כשהן בכלל לא חשבו שהוא כזה. כל מה שצריך זה להציג את הפרסומת כמה פעמים כדי שהמסר יחלחל: אני מגעילה, וכדאי מאד שאתחיל לטפל בזה. ופרסומות שמעודדות בבוטות שנאה עצמית, עושות לי רע בלב, וחשדנות במה שמוכרים לי.

שוק התכשירים ההיגיינים לנשים הוא שוק משגשג. מעבר לטמפונים ולתחבושות על שלל צבעיהם וכנפיהן, יש בו גם תכשירים כסבון אינטימי, דאודורנטים לנרתיק, שטיפות לתוך הנרתיק, מוצרי לחות ואחרים, חלקם לא תמימים במיוחד. סוגים רבים של תכשירים אינטימיים מפרים את האיזון הטבעי של איזור הנרתיק  ומאפשרים פתח לחיידקים "רעים" (מחלה שנקראת Bacterial Vaginosis ומזוהה עם הפרשות מרובות וריח דגים) לפטריות (ריבוי מזיק של פטריית הקנדידה השוכנת באופן טבעי בגוף במינונים קטנים), וכמה מחקרים אף הראו שהם מפריעים להגנה הטבעית של הגוף מפני וירוסים כפפילומה ומפני גידולים סרטניים של איזור הפות וצוואר הרחם.

בין החיידקים הטובים הנמצאים בנרתיק ישנו חיידק חשוב שנקרא לקטובצילוס. אם זה מצלצל מוכר, הרי שמדובר בכוכב הגדול של עולם היוגורטים. חיידקי לקטובצילוס נמצאים באופן טבעי בנרתיק ובמערכת העיכול (גם של גברים), ותפקידם ליצור סביבה חומצית עדינה שמפריעה לשגשוג חיידקים "רעים". סבונים ושטיפות אינטימיות שונות לעתים קרובות הורגות את החיידקים הללו, ובכך מפרים את החומציות התקינה (וזאת למרות שהסבון מבטיח שהוא סבון עם pH חומצי. הרעיון הוא לא רק להסתבן עם משהו ב-pH "הנכון", אלא לוודא שהנרתיק ישאר באותה חומציות עדינה גם לאחר המקלחת). זאת ועוד – כאשר אוכלוסיית חיידקים "טובים" נעלמת, לחיידקים הרעים יש יותר מקום לצמוח – גם מבחינת מקום פיזי, וגם מבחינת חומרי מזון ושגשוג שמתפנים עבורם.

כמה מחקרים חדשים נותנים עוד הסבר לנזק שיוצרים התכשירים האינטימיים. מחקר שבדק את התגובה של תאי הנרתיק לסבונים ולשטיפות, הראה כי גם תאי הנרתיק עצמם, ולא רק חיידקי הנרתיק, יכולים להינזק. בבדיקה תחת מיקרוסקופ, החוקרות/ים הראו כי חלק מתאי הנרתיק התפרקו ומתו במגע עם חלק מהמוצרים שנבדקו, ובמיוחד מוצרי לחות וסיכה לנרתיק. גם מחקרים ותיקים יותר הראו בבדיקות קליניות שתאי הנרתיק סופגים אל תוכם ללא סינון חלק מהכימיקלים הנמצאים בסבונים אינטימיים רבים, דבר שיכול לגרום לדלקות כימיות מקומיות, תחושת צריבה וגירוי (בחלקו אלרגי), ועוד.

בבדיקה נוספת שנערכה, נראה שהשטיפות, הסבונים והדאודורנטים פגעו ביכולת של תאי הנרתיק לייצר חומרים חיסוניים שונים, שבדרך כלל מסייעים להגנה מפני וירוסים כפפילומה ומפני מחלות מין אחרות. למעשה, כמה מהמחקרים חותמים את מסקנותיהם בהמלצה לפיה השימוש בנ"ל צריך לבוא עם הקפדה יתרה על שימוש בקונדום ובשאר אמצעי הגנה ממחלות מין.

איני רוצה שיווצר הרושם כי מוצרי ההגיינה האינטימית הם שורש כל רוע. כנראה שהם לא. עם זאת, יש ביניהם כאלה שכדאי שנצרוך עם מודעות. לפני הרכישה כדאי להתייעץ עם רופאת משפחה, רופאת נשים או רופאת עור ומין; לשוחח עם נשים אחרות (למי שיכולה ומעוניינת); או לקרוא באינטרנט (ולנסות להימנע מתכנים שיווקיים, שברור שיהללו את המוצר). ומהרגע שרכשנו מוצר כלשהו? להתבונן בעיניים פקוחות על הגוף שלנו ולהבין האם הוא מסייע לנו, או שלא, ולזכור שכל תחושה שלנו היא לגיטימית.

כיצד מומלץ לשמור על היגיינת הנרתיק, אם כן, מבלי להשתמש באותם מוצרי היגיינה? עבור נרתיק בריא כל מה שמומלץ היא שטיפה במים בזמן המקלחת, עם ניקוי קפלי הפות באמצעות היד או זרם המים. מי שמעוניינת יכולה גם להשתמש בסבון רגיל עבור שטיפת החלק החיצוני. עבור פנים הנרתיק – אין צורך בשטיפה מיוחדת, והוא מנקה את עצמו.

כמובן שאם ישנו גרד או כאב בנרתיק, הפרשות בעלות מרקם, צבע או ריח לא רגילים, או כל דבר אחר שמרגיש לא תקין, ההמלצה היא לפנות לבדיקת רופאה, ולא לטפל בעצמנו עם סבונים ושטיפות, כיוון שמקור הבעיה צריך אבחון וטיפול ספציפי, ואילו הסבונים יכולים לעתים להחמיר את המצב. הנ"ל לא תקף על סבונים בהמלצת רופאה, שבדרך כלל תמליץ על סבון בלתי מזיק, או כזה בעל תכונות רפואיות ידועות, אם תמליץ על סבון כלשהו.

ואם בא לכן/ם חלק מהמידע גם לצפיה, הנה לייסי גרין הנהדרת, משלבת מידע עם תיאטרליות מרעננת:


Effects of feminine hygiene products on the vaginal mucosal biome

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3758931/?report=reader

A Question for Women's Health: Chemicals in Feminine Hygiene Products and Personal Lubricants

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3948026/?report=reader

Vaginal douches and other feminine hygiene products: women's practices and perceptions of product safety

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16555141

Bacterial Vaginosis

http://en.wikipedia.org/wiki/Bacterial_vaginosis

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות

businesscard_livriuta_1

איך לקדם בריאות פמיניסטית בלי לקום מהכסא – יום האשה הבינלאומי 2018 #PressforProgress

איך אפשר ליישם רפואה פמיניסטית? יש כמה כללים שמנחים אותי במרפאה, בקריאת וכתיבת ספרות רפואית, בחיפוש וכתיבת מחקר, בהאזנה
pelvic exam

כח המשימה לרפואה מונעת בארה"ב: אין ראיות המצדיקות בדיקה גינקולוגית שגרתית

עדכון חדש של כח המשימה לרפואה מונעת של ארה"ב קובע שנכון לימינו אין ראיות שמצדיקות בדיקה גינקולוגית שגרתית בהיעדר