ניתוחים קוסמטיים לאיבר המין, או: מה בין פורנו ורפואה?

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
החשיפה לפורנו יוצרת אצל נשים ונערות תחושת שווא שמראה הפות שלהן חריג או לא תקין, זאת בזמן שהפופולריות של ניתוחים קוסמטיים לפות הולכת ועולה. מאת ד"ר ליאור ברוך

מתוך אינספור הניתוחים הקוסמטיים שמוצעים ברחבי העולם, אחד הניתוחים שתפסו תאוצה בשנים האחרונות הוא ניתוח Labiaplasty. ובעברית? ניתוח לייפוי שפתי הפות. הסטטיסטיקה בבריטניה מראה שמספר הניתוחים האסתטיים באיברי המין הנקביים גדל פי 5 במהלך עשר שנים. יותר ויותר נשים, ובעיקר נשים צעירות, מגיעות לניתוח במטרה "להיראות יותר טוב שם למטה", ולאחרונה אף הופיעו דיווחים על בנות 10 שביקשו את הניתוח מסיבות אסתטיות. הניתוח, אגב, קיים גם בישראל, וצובר תאוצה גם בארץ.

כמו רוב הניתוחים הקוסמטיים, גם ניתוח זה נעשה למטרות אסתטיות, וללא התוויה רפואית ברורה. במהלך הניתוח נעשית הקטנה של השפתיים הקטנות (הפנימיות) על מנת שלא יבצבצו מבעד לשפתיים הגדולות (החיצוניות), כדי להתאים למודל מסויים של "איך פות צריכה להיראות", ומיד נדון בזה. למי שמעוניינת ברענון על שמות חלקי הפות, צירפתי איור עם השמות בעברית בתחתית הפוסט.

הנושא מחייב גילוי נאות: אני בעד טיפולים וניתוחים קוסמטיים אם הם יגרמו לאשה להרגיש טוב יותר בתוך גופה, ובטח אם יעזרו לה להרגיש נינוחה ובטוחה בעצמה. עם זאת, אני גם חושבת שהיחידה שבאמת צריכה תיקון, היא החברה שלנו. מודל היופי הקיים היום הוא מלאכותי וצר, ואנחנו נחשפות אליו כל הזמן ומדי יום. לא מפליא שנשים רבות (ואני ביניהן) משוות את עצמן למודל הזה, ומאוכזבות אם אינן מצליחות להידמות לו. אותו העקרון תקף גם לאיברים האינטימיים: במציאות ישנו מגוון אדיר של צורות וצבעים של ואגינות, שהוא נפוץ, אמיתי, ובעיקר: נורמלי. רוצות הוכחה? היכנסו לקישור כאן או בתחתית הפוסט. ובכל זאת, נשים רבות מאמינות שיש רק צורה אחת "נכונה" בה פות צריכה להיראות.

tumblr_mdoxdmvxCr1qefx99o1_500
מתוך tumblr

מחקר שהתפרסם בשנה שעברה בעיתון המקצועי BJOG עסק בדיוק בנושא זה. ההשערה של החוקרות הייתה שא/נשים נחשפות בעיקר לייצוג אחד של אברי מין נקביים, ייצוג שבו השפתיים הקטנות הן "בלתי נראות" ומוסתרות מתחת לשפתיים הגדולות. להשערתן, זו אחת הסיבות שחלק מהא/נשים תופסות את המודל הזה בתור המצב הנורמלי היחיד.

איפה נוצרת חשיפה שכזו, אתן שואלות? בעיקר בפורנו, אבל לא רק. גם במגזינים לנשים ובפרסומות למכונים אסתטיים מופיעות בעיקר ואגינות שנראות כך, אם באופן טבעי, אם לאחר ניתוח קוסמטי, או באמצעות עיבוד דיגיטלי בפוטושופ.

כדי לבחון את השערת המחקר שלהן, החוקרות גייסו כמאה נשים בנות 18-30, אותן חילקו ל-3 קבוצות. בשלב הראשון של הניסוי, קבוצה א' צפתה בתמונות מגוונות של ואגינות שלא עברו כל "שיפוץ", קבוצה ב' צפתה רק בתמונות של ואגינות אחרי ניתוח קוסמטי, וקבוצה ג' שימשה כקבוצת בקורת וצפתה במסך ריק. בשלב השני של הניסוי, כל הנשים צפו באותן תמונות – 10 תמונות של ואגינות מגוונות במצבן ה"טבעי" ו-10 תמונות של ואגינות לאחר ניתוח קוסמטי. הנשים נתבקשו לדרג  עד כמה הפות בכל תמונה היא "נורמלית".

התוצאות לא היו מפתיעות: קבוצה ב', אשר צפתה קודם לכן בואגינות לאחר ניתוח קוסמטי, נטו לדרג את הואגינות הלא מנותחות כ"פחות נורמליות", ואת המנותחות כ"נורמליות", בעוד הקבוצות האחרות דירגו גם את הואגינות ה"טבעיות" כנורמליות. התוצאה הזאת חיזקה את ההשערה של החוקרות – כשנחשפות הרבה פעמים לייצוג אחד של פות, זה המראה שהופך בעינינו לנורמלי, וכל השאר נתפס כ"לא תקין".

לדעתי האישית המאמר הזה מהווה תזכורת טובה לאיך התקשורת והחברה יכולה להשפיע על תפיסת הגוף שלנו, עד המקומות האינטימיים ביותר שבו. בעולם בו אנו מוקפות בפרסומות שגורמות לנו לשאוף אל הבלתי אפשרי דרך תמונות מלוטשות במחשב, לפעמים אנחנו צריכות להזכיר לעצמנו שהגוף שלנו הוא גוף מופלא, ושהטבע שלנו הוא להיות מגוונות ושונות כל אחת בדרכה.

לסיום אני רוצה להמליץ על פרויקט אמנות של ג'יימי מקרטני. הפרויקט תיעד 400 פותות, של נשים ונקבות מגיל 18 ועד 76, סיסג'נדריות וטרנסג'נדריות/ים. בהסבר לפרויקט נכתב: "נשים חושבות שהואגינה שלהן נראית אחרת משל השאר. הפרויקט בא להראות שכל ואגינה היא שונה, כמו שכל פנים הן שונות".

בברכת יום נעים ובריא, ושנדע לקבל ולאהוב את עצמנו,

ליאור.

webburgr
מתוך הפרויקט של ג'יימי מקרטני


Anatomy of the Vulva

What's normal? Influencing women's perceptions of normal genitalia: an experiment involving exposure to modified and nonmodified images.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24354731

המאמר המלא ברשותי, אם מישהי מעוניינת.

הכתבה במדסקייפ:

http://www.medscape.com/viewarticle/818502

Labiaplasty – Wikipedia

http://en.wikipedia.org/wiki/Labiaplasty

Jamie McCartney  – האמנות של ג'יימי מקרטני

http://www.webburgr.com/400-vaginas-wall/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות