טבעת וגינלית: נובהרינג

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
טבעת נרתיקית היא אמצעי הורמונלי למניעת הריון המשלב את יתרונות הגלולות עם יתרונות ההתקן. על אף שהיא מפורסמת פחות מאחיותיה, רצוי להכיר אותה. מאת ד"ר ליאור ברוך

טבעת וגינלית היא אמצעי מניעה שנכנס לשימוש רק בתחילת שנות ה-2000. היום קיימים בשוק כמה מותגים של טבעות, כשהמוכרת מביניהן היא הנובהרינג (NuvaRing), והיא גם היחידה המכילה שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון. הטבעת עשויה פולימר גמיש, והיא מוחדרת על ידי המשתמשת אל הנרתיק ומתיישבת לצד צוואר הרחם. משם היא משחררת כמות מדודה של הורמונים בצורה איטית ומתמשכת.

שילוב ההורמונים בטבעת מונע הריון בעיקר על ידי מניעת הביוץ, כמו גלולות למניעת הריון ואמצעים הורמונליים אחרים. תופעה משנית של ההורמונים היא הפיכת הריר בצוואר הרחם לצמיגי יותר, מה שמפריע לחדירת זרע אל הרחם.

 

הכנסה והוצאת הטבעת

הכנסת הטבעת נעשית בתנוחה הנוחה למשתמשת. יש "למעוך" את הטבעת בין האגודל לאצבע, להחדירה אל הנרתיק, ולדחוף לעומק הנרתיק באמצעות האצבע. המיקום המדויק של הטבעת אינו משנה, והטבעת לעתים משנה מיקום בתוך הנרתיק עם תנועת הגוף. הוצאת הטבעת נעשית על ידי הכנסת האצבע אל הנרתיק, ו"שליפת" הטבעת החוצה. התמונות מתוך אתר נובהרינג:

nuvaring out
1) מעיכת הטבעת בין האצבע והאגודל
insertion positions
2) בחירת תנוחה נוחה להכנסה לנרתיק
nuvaring in
3) דחיפת הטבעת למקומה לצד צוואר הרחם

יש להשאיר את הטבעת בנרתיק למשך 3 שבועות. בתום שלושת השבועות יש להוציא את הטבעת לצורך שבוע הפסקה, בו אמור להופיע דימום המחקה את המחזור החודשי. את הטבעת הבאה יש להכניס באותו היום בשבוע בו הוכנסה הטבעת הקודמת.

מרבית המשתמשות (כ-97%) מעידות כי אינן מבחינות בטבעת לאחר שהגיעה למקומה, אך יש נשים שמרגישות בה, חלקן עד אי נוחות שגורמת לעבור לאמצעי אחר. כמו כן, רוב המשתמשות והפרטנרים שלהן לסקס, מעידות ומעידים כי הטבעת לא מפריעה בזמן חדירה. במידה והטבעת מפריעה בזמן סקס ומעוניינות להסירה, ניתן להוציא אותה לעד 3 שעות מבלי לפגוע ביעילות מניעת ההריון, ולאחר מכן לשטוף ולהחזירה למקום.

 

מתי ניתן להתחיל את השימוש בטבעת? 

במידה ומשתמשות בטבעת בפעם הראשונה מבלי להשתמש באמצעי מניעה הורמונלי קודם, יש להכניסה ביום הראשון לדימום הוסת. מניעת ההריון מתחילה באותו הרגע ואין צורך באמצעי מניעה נוסף. ניתן גם להכניסה ביום 2-5 לדימום, אבל אז יש צורך בקונדום או אמצעי אחר למשך השבוע הראשון לשימוש.

במידה ונוטלות גלולות משולבות למניעת הריון, ומעוניינות לעבור לטבעת, ניתן להכניס את הטבעת בכל יום שהוא, בשעה הקבועה של נטילת הגלולה, אך לא לחכות יותר משבוע ההפסקה שבין החפיסות (בגלולות של 21 יום), או הגלולה הלא פעילה האחרונה בחפיסה (בגלולות של 28 יום). במידה ונוטלות גלולות המכילות פרוגסטין בלבד (דוגמת סרזט) ניתן להכניס את הטבעת בכל יום בחודש, בשעה הקבועה של נטילת הגלולה, ולהפסיק את השימוש בגלולות. במידה ולאחר לידה, ניתן להתחיל את השימוש בטבעת לאחר 28 ימים מהלידה. לבעלות התקן תוך רחמי המעוניינות לעבור לטבעת, יש להכניס את הטבעת ביום הוצאת ההתקן.

לפני הכנסת הטבעת על המשתמשת לוודא שאינה בהריון.

מה לגבי טמפון או גביעונית?

אין מניעה להכניס טמפון לאחר שהטבעת כבר בפנים, אך יש להיות עירנית שהטבעת לא נשלפת החוצה בעת הוצאת הטמפון. למשתמשות בגביעונית, מומלץ תחילה להתרגל לשימוש בטבעת ורק אז לחזור לגביעונית. יש לוודא שהטבעת לא נשלפת או זזה בעת ההוצאה. לעתים בעת הוצאת הגביעונית מוצאות את הטבעת בתוכה, מה שאומר שיתכן והטבעת לא הייתה במגע עם הרקמה. כאמור, כל עוד מדובר בזמן קצר, אין פגיעה משמעותית בהגנה מפני הריון. בנוסף, כדאי להיות מוכנות לכך שבהתחלה הטבעת יכולה להפריע לאטימה של הגביעונית ולכן לאפשר דליפות קטנות. בדרך כלל בעיות אלה חולפות כשרוכשות נסיון בשימוש בטבעת.

o-VAGINAL-RING-facebook

יתרונות:

 • יעילות של 98-99% במניעת הריון
 • מינון הורמונלי נמוך יותר מאשר בגלולות למניעת הריון או במדבקה למניעת הריון, ולכן גם שכיחות נמוכה יותר של תופעות לוואי ביחס לגלולות
 • ככל הידוע היום, היעילות אינה מושפעת ממשקל עודף או השמנה (בניגוד לגלולות למניעת הריון שיעילותן כנראה פוחתת מעל 75 ק"ג או מעל BMI 30)
 • אינה מושפעת משלשול/הקאה, ולכן טובה לנשים עם מחלות של מערכת העיכול
 • הטבעת פעילה למשך 3 שבועות ברציפות
 • ההכנסה היא עצמאית, ולא דורשת פרוצדורה רפואית (כמו שנדרשת להתקן תוך רחמי)

חסרונות:

 • אינה מתאימה לבעלות קרישיות יתר ידועה של הדם, לאחר שבץ מוחי או התקף לב (ראי "תופעות לוואי" מטה)
 • אינה מתאימה לנוכח סרטן שד בהווה או בעבר, מחלת כבד או יתר לחץ דם לא מאוזן
 • הטבעת אינה מגנה מפני מחלות מין
 • אינה מתאימה בהנקה ועלולה להפחית כמות חלב
 • 2.5% מהמשתמשות מעידות על אי נוחות ותחושת גוף זר בנרתיק
 • צורך בחידוש מרשם רופא/ה מדי כמה חודשים, וקניית הטבעת

ring pink

תופעות לוואי וסיבוכים

תופעות הלוואי של הטבעת משותפים לכל אמצעי המניעה המכילים שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון. המשמעותית ביותר הוא הופעת קריש דם העלול לסכן חיים, הגורם לפקקת ורידים, תסחיף ריאתי, שבץ מוחי. בעוד הסיכון לקריש באוכלוסית הנשים ללא אמצעי מניעה הורמונלי הוא 1-5 ל-10,000, השימוש באמצעי מניעה הורמונלי משולב כמו הטבעת, מעלה את הסיכון ל-3-12 לכל 10,000 נשים (בממוצע עליה של פי 6 בסיכון לקריש דם).

מסיבה זו הטבעת אינה מתאימה לבעלות קרישיות יתר של הדם, או למי שהיה לה קריש דם בעבר, אינה מומלצת למעשנות מעל גיל 35 (הסיכון עולה עם העליה בגיל ובמספר הסיגריות), ואינה מומלצת בנוכחות מיגרנות חמורות.

ישנן תופעות לוואי ספציפיות לטבעת, כמו גירוי של רירית הנרתיק וצוואר הרחם או אי נוחות שנגרמת מתזוזת הטבעת. תופעות שכיחות אחרות שמופיעות ב-5-15% מהמשתמשות: כאב ראש, שינויי מצב רוח, בחילה, עליה במשקל, אי נוחות או רגישות בשדיים, כאב בטן, אקנה, וירידה בחשק המיני. בתחילת השימוש בטבעת יתכן דימום קל והכתמות במהלך החודש, שברוב המקרים חולפות מעצמן תוך זמן קצר של שימוש. תופעת לוואי נדירה למדי היא פיגמנטציה של העור, בייחוד בפנים.

אם נסכם, טבעת וגינלית היא חלופה טובה לגלולות במי שאורח החיים מקשה עליה בנטילה יום-יומית של גלולות, או מעוניינת באמצעי מניעה הורמונלי במינון נמוך יותר מהגלולות הקיימות היום. הטבעת קלה להחדרה ולהוצאה, וגמישה יחסית לשימוש, בניגוד להתקן תוך רחמי שדורש פרוצדורה חודרנית.

אז אתן יודעות, "If you liked it then you should have put a ring on it".

2 תגובות

 1. אני מפרסמת תגובה בשמה של קוראת המעוניינת להשאר אנונימית, מצטטת את מה שכתבה:

  "אני השתמשתי בנוברינג חודש אחד בחיי, בגיל 38. התכשיר גרם לי לכאבי ראש קשים (תופעה שהזכרת בפוסט). מאחר שהיה לי בבית מד לחץ דם, בדקתי אם זה הגורם. ואכן — לחץ הדם שלי עם הנוברינג הגיע ל- 180/120 (זו לא טעות – 120 דיאסטולי). המשקל שלי אז היה תקין, לא עישנתי מעולם, ומעולם קודם לכן לא סבלתי מיתר לחץ דם. כמובן שעקב הפסקתי להשתמש בנוברינג. בדקתי בעלון התרופה — תופעה של עלייה בלחץ הדם לא הופיעה שם. לכן כתבתי גם למשרד הבריאות וגם ל"מרק". עקב כך כיום מופיעה בעלון לצרכן עלייה בלחץ דם כ"תופעת לוואי נדירה". השאלה היא אם היא באמת נדירה — הרי לרוב הנשים אין מד לחץ דם בבית, וגם אם יעלה הן לא יידעו.
  על מנת להביא את העניין לידיעת ציבור הנשים ובו-זמנית לשמור על פרטיותי, פניתי לעיתונאית, שריאיינה אותי וכתבה את הכתבה הזאת:
  http://www.onlife.co.il/%D7%90%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D/%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%95%D7%AA/6501/%D7%94%D7%A0%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%92-%D7%90%D7%9E%D7%A6%D7%A2%D7%99-%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%A2%D7%94-%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%AA%D7%99

 2. לאחר חיפוש מתמשך באינטרנט גיליתי שלא רשום כמעט כלום על תופעות לוואי הטבעת גרמה לי לסחרחורות כאבי בטן בחילות וכאבי ראש, כשפניתי לגניקולוג הוא אמר לי שזה לא בגלל זה המשכתי לסבול עוד שבוע הייתי בטוחה שאני בהריון החלטתי להוציא את הטבעת וגיליתי שכל תופעות הלוואי הטבעת גרמה להן אני מקווה שהתגובה שלי תופיע לכל אותן שלא מוצאות תופעות לוואי בגוגל על הטבעת הזאת ומציעה לכן להוציא אותה ולהשתמש באמצעי מניעה אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות