חדשות: ביטוחי בריאות בניו-יורק יחויבו במימון ניתוח להשמה מגדרית

דיספוריה מגדרית היא מצב של אי הלימה בין המגדר הנחווה והמין הביולוגי. הכללת האבחנה בספר האבחנות הפסיכיאטרי אפשרה לחייב את חברות הביטוח האמריקאיות להכיר במצב ולממן ניתוחים להתאמה מגדרית. מאת ד"ר ליאור ברוך

חדשות משמחות: מדינת ניו-יורק מחייבת את ביטוחי הבריאות להעניק כיסוי עבור ניתוחים להשמה מגדרית. ההוראה הזו תהפוך את ניו-יורק לתשיעית מבין המדינות בארצות הברית, שבה ניתוח לשינוי מין מכוסה על ידי ביטוח הבריאות. המדינות בהן הניתוח כבר מכוסה על ידי חברות הביטוח הן קליפורניה, קולורדו, קונטיקט, אילינוי, מסצ'וסטס, אורגון, ורמונט ו-וושינגטון. במכתב שנשלח לחברות הביטוח מטעם מדינת ניו-יורק נכתב כי "לא ניתן לדחות טיפול רפואי נחוץ, רק על רקע העובדה שהטיפול הוא ל-Gender Dysphoria".

דיספוריה מגדרית (Gender Dysphoria) היא מצב בו קיימת אי התאמה בין המין הפיזי שעמו נולדות/ים ובין המגדר איתו מזדהות/ים. האבחנה מוכרת בספר האבחנות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, וב-DSM  (מדריך האבחנות הפסיכיאטריות), ועל רקע זה התאפשרה התביעה אל מול חברות הביטוח. לפי חוקי ניו-יורק, ביטוחי בריאות מחויבים לכסות גם הוצאות טיפול בגין מצבים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים, ועל כן נתבע מהן כעת לממן גם את הטיפול הניתוחי וההורמונלי, למי שמאובחנ/ת עם Gender Dysphoria.

חשוב להדגיש שקיום האבחנה במדריך לאבחנות פסיכיאטריות, לא רומז כי אי התאמה בין המין למגדר עמו מזדהות/ים היא הפרעה פסיכיאטרית. למעשה, עד לאחרונה נקראה האבחנה "Gender Identity Disorder", ובעברית: הפרעה בזהות המגדרית. המהדורה החדשה של המדריך הותיק הכריזה על שינוי השם במטרה מובהקת להבהיר שלא מדובר ב"הפרעה". בהקדמה לפרק המדובר, נכתב בפירוש כי הכללת האבחנה במדריך נועדה לאפשר למטופלות/ים כיסוי ביטוחי, מתוך הבנה כי ללא אבחנה רשמית חברות הביטוח לא יאפשרו את מימון הטיפול. הכותבות/ים מזהירות/ים כי אפליית מטופל/ת על רקע אבחנה זו דינה כאפליה על רקע מצב רפואי אחר ולכן אסורה.


New York Orders Insurers to Cover Gender Reassignment Surgery

http://www.medscape.com/viewarticle/836437

 

 Gender Dysphoria – DSM V

http://www.dsm5.org/documents/gender%20dysphoria%20fact%20sheet.pdf

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות