דכאון לאחר לידה פוגע גם בגברים, אך אבות בדכאון סובלים מתת אבחון ומתת טיפול. כיצד לזהות את הסימנים, מה ההשפעה על הגבר ועל המשפחה, ומה מקום הטיפול? מאת ד"ר ליאור ברוך

כשמדובר על דכאון לאחר לידה, נהוג לחשוב ולדבר על אמהות. ואכן, אחוז לא קטן מהאמהות חוות דכאון, או סוגים אחרים של שינויי מצב רוח לאחר הלידה. אבל גם אבות. ועליהם מדובר הרבה פחות, אם בכלל. דכאון לאחר לידה אצל גברים נמצא בתת-סקירה, תת-אבחון ותת-טיפול, ורבים מופתעים ומופתעות לשמוע שדבר כזה בכלל קיים.

החברה שלנו מלמדת בנים "להיות גברים", להפגין כח ולצמצם ברגשות עדינים. לא "לבכות כמו ילדה", אבל כן "להיות חזק". בעולם שכזה, להודות שאתה גבר שסובל מדכאון זה כמעט לא לגיטימי. אבות רבים מפנימים את הרגשות הקשים, לא משוחחים עם חברים, וכמעט ולא פונים לעזרה מקצועית. אבל לא רק הקהל הרחב, אלא גם בעלי מקצועות רפואיים לא תמיד מודעים לקיומה של האבחנה שפוגעת בכ-10% מהאבות הטריים.

האמת היא, ש-10% זו רק הערכה. למעשה, ההיקף המדויק לא ברור לחלוטין. בעיקר בגלל שהמחקרים בנושא יחסית קטנים ובודדים, וגם בגלל שעדיין אין הסכמה גורפת על איך לאבחן ולהגדיר דכאון לאחר לידה בגברים. ההגדרה שנשתמש בה דומה להגדרה בנשים: מצב של דכאון קליני (Major Depression) שהופיע בשנה הראשונה לאחר לידה. כך או כך, לא מדובר במצב נדיר, ובין 4% ל-25% מהאבות הטריים יחוו דכאון במהלך השנה הראשונה לאחר הולדת בתם או בנם. עם זאת, דכאון לאחר לידה בגברים לרוב מתפתח באופן הדרגתי יותר לאורך אותה השנה.

גם אבות יכולים לסבול מדכאון לאחר לידה

מה גורם לאבות לפתח דכאון לאחר לידה?

הרבה מחשבות, חששות ודאגות מלווים גם את הלידה המאושרת ביותר. לעתים זה אֵבֶל על אובדן החופש, ולפעמים פחד מפני האחריות בלהיות אבא. גברים רבים חשים חרדה לגבי האחריות הכלכלית שהם מרגישים שנחה בעיקר עליהם (בין אם זו המציאות או תפיסה פנימית של "מה גבר אמור להיות"), ותוהים אם יצליחו להיות אבות טובים, בעיקר אם להם בעצמם יש זכרונות ילדות רעים מאביהם.

ככל הנראה, גורם הסיכון החזק ביותר לדכאון לאחר לידה אצל האב, הוא דכאון לאחר לידה אצל האם, ונראה ש-25-50% מבני הזוג של אמהות עם דכאון, סבלו מדכאון גם הם (עוד על דכאון זוגי לאחר לידה). פרטנרים של אמהות יחידניות נוטים גם הם לסבול יותר מדכאון לאחר לידה.

גורמי סיכון נוספים הם דכאון בעבר, דכאון במהלך ההריון, והיסטוריה משפחתית של דכאון. אבטלה ומצב כלכלי דוחק גם הם גורמי סיכון, וגם אירועים סטרסוגניים בחצי השנה שקדמה ללידה. גם עבור אבות, כמו בדכאון לאחר לידה באמהות, היעדר תמיכה מהסביבה היא גורם סיכון משמעותי. עם זאת, אצל גברים המצב עשוי להיות בעייתי יותר, כיוון שלעתים המחסום נמצא אצל האב: גברים נוטים לשתף פחות את בת או בן הזוג, את משפחתם ואת החברים, ולכן לא מקבלים את התמיכה שהסביבה הייתה מוכנה לתת. לכן, גם האמונה בהיעדר תמיכה היא גורם סיכון משמעותי לדיכאון.

גברים שהפכו לאבות בגיל צעיר מ-25 סובלים מדכאון לאחר לידה בשכיחות גבוהה יותר, אך לא ברור האם הסיבה לכך היא הגיל עצמו (הבשלות להיות הורה) או הקשר שבין הגיל לבין גורמי הסיכון שצוינו מעלה.

sad dad ליאור ברוך

דפוס גברי של דיכאון: תסמינים

בניגוד להרבה מחלות אחרות, לאורך ההיסטוריה דכאון נחקר בעיקר בנשים ופחות בגברים. גם הקריטריונים לאבחנה מתבססים על תסמינים שאופייניים לנשים, בעוד לא מעט גברים שסובלים מדכאון מבטאים את התסמינים קצת אחרת.

גברים, למשל, פחות מתארים תחושות של עצב, אשמה או חוסר תקווה. בעוד הרבה נשים מתארות בכי, גברים מספרים על ניתוק ועל התרחקות מהסביבה, על הפרעה בריכוז, היעדר מוטיבציה ואיבוד עניין במה שקורה סביבם. יש יותר נטיה לעצבנות, כעס וחיכוכים, ולהתנהגות תוקפנית שנעה בין סרקזם וציניות ועד לאלימות. גברים, יותר מנשים, נוטים לאמץ התנהגות אימפולסיבית או נטילת סיכונים כשהם בדכאון. התנהגות שכיחה נוספת היא שימוש בחומרים בשביל למצוא הקלה, כולל שימוש בסיגריות, אלכוהול, סמים או תרופות מרשם. 

אבות רבים עם דכאון לאחר לידה מוצאים את עצמם מבלים שעות ארוכות בעבודה: חלק מתוך חוסר רצון לחזור הביתה, אחרים בשל חרדה לפרנסת המשפחה, או מביקורת עצמית מחמירה ומדאגה לתפוקות בעבודה. הרבה גברים מספרים על קונפליקט, על סתירה בין איך שלדעתם גבר "צריך להיות" לבין איך שהם מרגישים באותו הרגע.

לדכאון בגברים, כמו בנשים, יש גם השפעות גופניות, כמו ירידה במשקל, הפרעה לשינה ותחושת עייפות תמידית. חוסר שינה, אגב, בעצמו גורם או מחמיר דיכאון, מה שעלול ליצור מעגל שקשה לצאת ממנו. גברים רבים שסובלים מדכאון מתלוננים על תחושות גופניות שונות, כמו כאב בטן, כאב ראש ובעיות עיכול, ופונים לרופא/ה לעתים קרובות יותר מהרגיל עבורם. זו עוד סיבה שרגישות של הצוות הרפואי לאפשרות של דכאון לאחר לידה היא כה חשובה.

דכאון יכול להגיע עד למחשבות על מוות, אובדנות, או מחשבות על פגיעה בבת הזוג או בתינוק/ת. מצב כזה צריך להיות סימן אזהרה שמחייב פניה מיידית לטיפול.

Businessman writing in dark office at the night

השלכות הדיכאון על בריאות המשפחה

*טריגר אלימות במשפחה*

מעבר למצוקה הברורה של האבא, לדכאון לאחר לידה יש השלכות גם על הסביבה. אבות עם דכאון נוטים פחות להיקשר לתינוק/ת בתקופת הינקוּת והילדוּת. הם נוטים לראות את ילדיהם באור שלילי, חשים פחות רגשות חיוביים כלפיהם, ואף משדרים זאת בהתנהגות קרירה, ומיעוט בדיבור וביצירת קשר עם הילד/ה. במקרים מסוימים המצב מתקדם להתנהגות עוינת, פולשנית, ואף לאלימות גופנית.

מחקרים מראים שילדים וילדות לאבות שסבלו מדכאון, נושאים עמם את ההשלכות גם לאחר שנים. בגיל 7, השכיחות של הפרעות התנהגות, הפרעות קשב וריכוז, דכאון וחרדה היו גבוהים פי 2 בילדות ובילדים של אבות שאובחנו עם דכאון לאחר לידה, אפילו שהדכאון התרחש כשהיו תינוקות בלבד. הממצאים הללו לא השתנו גם כשהכניסו למשוואה מצב סוציואקונומי ודכאון אצל האם. מחקרים אחרים הראו פגיעה בכישורי השפה של ילדות/ים לאבות עם דכאון. ההשלכות של דכאון לאחר לידה בשני ההורים חמורות אפילו יותר, עד כדי הזנחה, התעלמות מכללי בטיחות, ועד אלימות או התעללות.

טיפול בדיכאון אחרי לידה בגברים

כיוון שדכאון אחרי לידה בגברים כמעט ולא נחקר, ההמלצות לטיפול נגזרו מהנסיון בטיפול בדכאון באופן כללי, ומטיפול בדכאון לאחר לידה בנשים.

למעשה, כדאי בכלל להתחיל עוד לפני הלידה. מחקר הראה שהדבר העיקרי שדחף נשים לחפש עזרה עבור דכאון אחרי לידה, זו הכנה במהלך ההריון. באופן זה, נשים היו מסוגלות לזהות את התסמינים בזמן, ולדעת שמדובר במצב שכיח שיש לו טיפול. סביר להניח שהמצב דומה גם עבור גברים. אם האב מצטרף לבדיקות במהלך ההריון, זו הזדמנות טובה עבור הצוות הרפואי להעלות את הנושא. ואם אינו מצטרף? ניתן לשוחח על כך עם בת הזוג. גם העלאת מודעות באמצעי התקשורת ובאינטרנט יכולה לעזור.

הטיפול שמומלץ עבור כל האבות הסובלים מדכאון הוא להרחיב את מעגלי התמיכה. לשוחח על הנושא עם בת או בן הזוג ככל שמתאפשר, או להשתתף בקבוצת תמיכה לאבות. קבוצות באינטרנט, כמו פורומים או קבוצות פייסבוק עבור אבות, יכולות להיות גם הן תמיכה משמעותית.

גם קורסים שמלמדים טיפול יום-יומי בתינוק/ת יכולים לעזור בהפחתת דכאון לאחר לידה. מצב הרוח של אבות רבים משתפר כשהם מרגישים שליטה על הסיטואציה, ויודעים מה לעשות ברמה הפרקטית, כמו החלפת חיתול או האכלה. אלה מיומנויות שמפחיתות את תחושת התסכול, ומעניקות לאב בטחון עצמי ואמונה ביכולתו לטפל בילדיו. לעתים קרובות, המעורבות הפיזית גם מגבירה אצל האב את המעורבות הרגשית.

במידה ומדובר בדכאון ברמה בינונית או קשה, מומלץ לקבל גם טיפול פסיכולוגי אשר יכול להיות טיפול בשיחות, או טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) שהוכח כיעיל בדכאון אחרי לידה במחקרים על נשים. את הטיפול הזה ניתן לשלב גם עם תרופות נגד דכאון.

man and child ליאור ברוך

אפשר לדבר הרבה על ההבדלים המולדים שבין נשים וגברים, נקבות וזכרים; אבל קשה מאד לנתק את ההבדלים הביולוגיים מאלה התרבותיים, שמועברים אלינו בסאבטקסט בכל חשיפה אל העולם. אם ילדים יגדלו בסביבה שבה מותר לבנים להראות חולשה, לבטא רגשות רכים ולדבר על פחדים – האם נשנה את התמונה העגומה שבה גברים מתמודדים לבדם עם הקושי הטבעי לאחר לידה? אולי כן, ואולי לא. בכל מקרה, זה בהחלט שווה נסיון.

 

הכתבה פורסמה גם במגזין 'גלויה': אבהוּת אל מול הקושי: דכאון לאחר לידה בגברים


Dads Get Sad Too: Depressive Symptoms and Associated Factors in Expectant First-Time Fathers.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Dads+Get+Sad+Too%3A+Depressive+Symptoms+and+Associated+Factors+in+Expectant+First-Time+Fathers.

Depression in men in the postnatal period and later: child psychopathology a population cohort study.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2650418

Paternal postpartum depression, its relationship to maternal postpartum depression, and implications for family health
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Paternal+postpartum+depression%2C+its+relationship+to+maternal+postpartum+depression%2C+and+implications+for+family+health

Paternal postpartum depression: what health care providers should know.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Paternal+postpartum+depression%3A+what+health+care+providers+should+know.

Helping Men Beat The Baby Blues And Overcome Depression
http://www.postpartummen.com/depression.htm

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות דומות

Endometriosis Markers

לראשונה אי פעם: סמנים לאנדומטריוזיס בבדיקת דם

אבחנת אנדומטריוזיס עדיין נעשית במקרים רבים בניתוח פולשני, לאור הקושי לאבחן בבדיקות הדמיה. מציאת סמנים פוטנציאלים בבדיקת דם
דילוג לתוכן